04.09.2018

19:39

אילת שקד בוועידת המשפט
אילת שקד בוועידת המשפט,
יוסי זמיר

שקד על האפשרות כי חוק הלאום ייפסל בבג"ץ: "רעידת אדמה משטרית"

שרת המשפט מתחה ביקורת על בית המשפט העליון בוועידת המשפט בת"א. היועמ"ש מנדלבליט התייחס באירוע לחקירות ראש הממשלה: "פועלים במרץ להגיע לאמת, לא מתמקדים ברכילויות"

שרת המשפטים איילת שקד מתחה היום (שלישי) ביקורת על האפשרות שבית המשפט העליון יפסול חוקי יסוד, במהלך ועידת המשפט של לשכת עורכי הדין בתל אביב. שקד תקפה את בג"ץ על כך שלא דחה על הסף עתירות שהוגשו. "פסילת חוקי יסוד – רעידת אדמה משטרית", אמרה השרה. "ביקורת שיפוטית על חוק יסוד היא רעידת אדמה. לא רק משפטית, אלא גם פוליטית".
 

במהלך נאומה, אמרה השרה שקד כי "עמעום דמותו של העם בפסקי הדין של בית המשפט העליון הוא סופו של תהליך ארוך. תהליך העובר בעשורים האחרונים על מדינת ישראל ומשנה את משטרה ללא הכר. אם יקבע בית המשפט כי גם חוקי היסוד אינם חסינים מביקורת שיפוטית, תישלל מהעם האפשרות להשפיע על יצירת ההסדרים החוקתיים באמצעות נציגיו, ובכך יסיים העם את תפקידו במה שהיה עד כה שיטתנו הדמוקרטית".
 

בהמשך דבריה הוסיפה שרת המשפטים כי "משמעות הכתרת עקרונות יסוד שהציבור מעולם לא עיגן, במעמד על-חוקתי שבכוחו לפסול חוקי יסוד שיצרו נציגי העם, הינה מעבר מדמוקרטיה ייצוגית - לשלטון הפילוסופים. משלטון העם לשלטון מועצת חכמי המשפט".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דיון בבג"ץ. ארכיון (חדשות עשר )

 
 היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (חדשות עשר)

 גם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, עלה על במת הנואמים במהלך הוועידה אולם מנגד לשרת המשפטים, התייחס בעיקר לביקורת "המתלהמת" לדבריו, כלפי מערכת המשפט בישראל ולחקירות ראש הממשלה. "אנחנו פועלים במרץ לקדם את החקירות הנוגעות לאנשי הציבור, ובראשן החקירות הנוגעות לראש הממשלה, מתוך מטרה אחת ויחידה – הגעה לחקר האמת".
 

"ההחלטות מתקבלות במהירות האפשרית ובמקצועיות. הפעולות מתמקדות בעיקר ולא בטפל; בחשדות פליליים אמיתיים ולא ברכילויות", הוסיף מנדלבליט בהקשר לחקירות נתניהו. "הדבר היחיד שאנחנו רודפים אחריו הוא אחר האמת. והאמת הזו – כפי שהיא תתגלה מתוך הראיות שיאספו במסגרת החקירות, תהיה הבסיס היחיד לקבלת החלטות בתיקי החקירה".
 

"תחילה התנהלו חקירות המשטרה בניצוחו של ראש אגף חקירות ומודיעין לשעבר, ניצב מני יצחקי", ציין מנדלבליט והחמיא ליצחקי, שמצוי במרכזה של פרשת גל הירש. "הוא ניהל את החקירות ביסודיות ובאחריות הראויים לכל שבח".
 

כאמור, בבסיס נאומו, דיבר היועמ"ש על ההתלהמות כלפי מערכת המשפט בישראל. "ישנה ביקורת מתלהמת שעושה דה-לגיטימציה להחלטות המשפטיות ולשיקולים העומדים ביסודן, במטרה לפגוע במעמד המוסדות המשפטיים, באמון הציבור בהם, ובלגיטימיות של הכרעותיהם", אמר מנדלבליט. "למרבה הצער, אני נתקל ביותר ויותר אמירות שחורגות באופן בוטה מהביקורת העניינית והלגיטימית".
 

כדוגמה לדבריו דיבר מנדלבליט על החלטת הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, לפתוח בחקירת מצ"ח ביחס לשניים ממקרי המוות שאירעו במסגרת ההפגנות לאורך גדר רצועת עזה. "בעקבות ההחלטה, טענו גורמים מסוימים טענות חריפות כלפי הפצ"ר, תוך שימוש בביטויים קשים על פגיעה כביכול מצידו בחיילי צה"ל", ציין היועמ"ש והסביר כי החקירות מגינות על ישראל מול לחץ מבחוץ. "החובה לחקור חשדות למקרי ירי שנעשו שלא כדין, מבטאת את קיומו של שלטון החוק גם בעת לחימה. בכל אלה יש גם כדי לחזק את יכולת העמידה של מדינת ישראל בזירה הבינלאומית ביחס לאירועי הגדר ברצועת עזה בפרט".
 

מנדלבליט התייחס גם באופן פרטני לביקורת כלפי בית המשפט העליון. "התבטאויות בוטות ובלתי ראויות, שאין מקום לקבלן, נשמעו גם כלפי שופטי בית המשפט העליון, כאילו הם פוגעים בביטחון המדינה, מפריעים למאבק בטרור או מתערבים בנושאים לא להם. גם בית המשפט העליון איננו נפקד מתופעת התבטאויות החורגות מגדרה של ביקורת ראויה ולגיטימית, כולל שיח מאיים ותוקפני וניסיונות לדה-לגיטימציה של הכרעות שיפוטיות".
 

"דוגמה לכך מהעת האחרונה", הזכיר מנדלבליט. "הייתה כאשר בית המשפט המחוזי קיבל החלטה בעניין הסדרת המאחז 'מצפה כרמים', והיה מי שניצל את ההזדמנות כדי לתקוף את בית המשפט העליון, ולהשמיץ את השופטים כאילו שיקולים פוליטיים או תפיסות אישיות הם שמנחים אותם בפסיקה".