02.09.2018

20:46

עודכן:

אבו מאזן מאותת לישראל: רוצה לחזור לשיח המדיני • פרשנות

אמירת היו"ר כי "ברשות מסכימים עם גורמי הביטחון ב-99%", בתוספת החלטתו לחשוף את ההצעה להקמת קונפדרציה עם ירדן, הן ניסיון להישאר רלוונטי למרות סירוביו להצעות העבר

החלטתו של אבו מאזן לחשוף את תוכן שיחותיו עם נציגי ממשל טראמפ, בתוספת שאר אמירותיו בפגישה עם חברי הכנסת מוסי רז (מרצ) וקסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ונציגי תנועת שלום עכשיו, היא איתות ברור לצד הישראלי. יושב ראש הרשות רוצה לשוב לשיח המדיני.

 

אחרי שנה שבה אבו מאז סרב לכל הצעה שהונחה על שולחנו, וזמן מועט לפני שגם "עסקת המאה" של טראמפ תצטרף לרשימת ההצעות שסורבו, החליט יושב הראש לשחרר רצף הצהרות מפויסות שכמוהו לא נשמע ממנו זה זמן רב, ולחשוף פתרון אלטרנטיבי שהוצע לו, ולא נתקל בסירוב מצדו. אמירתו לפיה הוא קיים פגישות רבות עם ראש השב"כ, וכי ברשות הפלסטינית "מסכימים עם גורמי הביטחון הישראלים על כמעט 99 אחוז מהנושאים", היא תקדים היסטורי.

 

ניתן לשער שאבו מאזן מבין שהוא מצוי במלכוד. הקיפאון המדיני מביא לכך שהוא סופג מהלומות כלכליות קשות בכל יום, וגם בריאותו הלקויה מתחילה ככל הנראה להשפיע על שיקול הדעת שלו ולגרום לו לשאוף לרשום על שמו הישגים בזמן הקרוב. אם לנתח את אמירתו בנוגע להסכמה בין גורמי הביטחון הישראלים לבין אנשי הרשות בדרך השלילה, ניתן לשער שהאחוז האחד עליו לא מסכימים הצדדים הם הניסיון של הבכירים הישראלים לשכנע אותו לקחת את מה שמוצע לו כרגע על ידי המתווכים הבין לאומיים, לעשות ויתורים כואבים, ולהיזכר בדפי ההיסטוריה כמי שהקים מדינה פלסטינית.

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (שיאהב)

 

 

כאמור, אתמול (ראשון) נחשף כי במהלך פגישתו של יו"ר הרשות עם חברי הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ומוסי רז (מרצ), אמר אבו מאזן כי השליחים האמריקנים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט שאלו אותו באחת הפגישות ביניהם אם הוא מסכים לפתרון של קונפדרציה עם ירדן. הוא ציין כי הוא שאל אותם בתגובה האם ישראל מוכנה לקונפדרציה משולשת עם הפלסטינים וירדן והם השיבו שאינם יודעים. אבו מאזן הדגיש כי נפגש עם טראמפ ארבע פעמים ובכל הפגישות הנשיא האמריקני אמר שהוא בעד חזון שתי המדינות.

 

עוד אמר אבו מאזן: "אין לי קשר עם נתניהו אבל כל כמה זמן אני נפגש עם ראש השב"כ". לדבריו, ברשות הפלסטינית "מסכימים עם גורמי הביטחון הישראלים על כמעט 99 אחוז מהנושאים".

 

בהמשך פרסמה הממשלה הירדנית הודעה לעיתונות ובה תגובתה לפרסומים לפיהם שליחיו של הנשיא טראמפ שאלו את אבו מאזן האם יסכים לכינון קונפדרציה משותפת לראשות ולירדן. בהודעה מטעם הממשלה נמסר: "הקמת הקונפדרציה הוא נושא שלא נסכים לדון עליו, העמדה הירדנית נשארה קבועה – פתרון שתי מדינות לשני עמים, תוך הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים".