02.09.2018

19:27

ירדן על הצעת טראמפ לקונפדרציה: "אנחנו בעד שתי מדינות"

הממשלה הירדנית הגיבה לדיווחים לפיהם שליחי טראמפ הציעו לאבו מאזן את רעיון הישויות החברות: "עמדתנו נשארה קבועה - שתי מדינות, תוך הקמת מדינה פלסטינית שבירתה י-ם"

הממשלה הירדנית פרסמה הערב (ראשון) הודעה לעיתונות ובה תגובתה לפרסומים לפיהם שליחיו של הנשיא טראמפ שאלו את אבו מאזן האם יסכים לכינון קונפדרציה משותפת לראשות ולירדן. בהודעה מטעם הממשלה נמסר: "הקמת הקונפדרציה הוא נושא שלא נסכים לדון עליו, העמדה הירדנית נשארה קבועה – פתרון שתי מדינות לשני עמים, תוך הקמת מדינה פלסטינית שבירתה ירושלים".

 

כאמור, מוקדם יותר היום נחשף כי במהלך פגישתו של יו"ר הרשות עם חברי הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) ומוסי רז (מרצ), אמר אבו מאזן כי השליחים האמריקנים ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט שאלו אותו באחת הפגישות ביניהם אם הוא מסכים לפתרון של קונפדרציה עם ירדן. הוא ציין כי הוא שאל אותם בתגובה האם ישראל מוכנה לקונפדרציה משולשת עם הפלסטינים וירדן והם השיבו שאינם יודעים. אבו מאזן הדגיש כי נפגש עם טראמפ ארבע פעמים ובכל הפגישות הנשיא האמריקני אמר שהוא בעד חזון שתי המדינות.

 

עוד אמר אבו מאזן: "אין לי קשר עם נתניהו אבל כל כמה זמן אני נפגש עם ראש השב"כ". לדבריו, ברשות הפלסטינית "מסכימים עם גורמי הביטחון הישראלים על כמעט 99 אחוז מהנושאים".

 

מהבית הלבן נמסר בתגובה לדברי אבו מאזן: "ב-19 החודשים האחרונים, בדקנו עם כל הצדדים רעיונות ואפשרויות שונים. התוכנית, כשתפורסם, תכלול רעיונות שאנו מאמינים לריאליים, הוגנים וניתנים ליישום שישפרו את חיי הישראלים והפלסטינים. לא נדון בפרטים ספציפיים או בשיחות פרטיות שנערכו או שלא נערכו עם מנהיגים באזור".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ודונלד טראמפ
 

אבו מאזן וטראמפ (רויטרס )

 

 

בחודש שעבר, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי הוא אינו רואה "דחיפות" בהצגת תוכנית השלום של טראמפ, בעיתוי הנוכחי. דבריו נאמרו בתדרוך לכתבים בליטא. "זה עניין שלו אם הוא רוצה לקדם את זה. מעת לעת הוא אומר דברים בעניין הזה וזה יכול לבוא, למרות שאני לא רואה דחיפות בעניין הזה. האמריקאים חושבים על זה, הם לא עיוורים, אבל אני לא יודע - כשיציעו נראה", אמר נתניהו.

 

קודם לכן, גרינבלט אמר במפגש עם תלמידי תיכון פלסטינים בבית הלבן כי גורמים רבים ברשות הפלסטינית פוסלים על הסף את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ לפני שזו בכלל הוצגה, כך אמרו לחדשות עשר גורמים בבית הלבן שהשתתפו במפגש.

 

"כשנציג את תוכנית השלום שלנו אני מבקש שתקראו אותה עם ראש פתוח מההתחלה עד הסוף לפני שתחליטו מה דעתכם לגביה", אמר גרינבלט לצעירים הפלסטינים שהגיעו לארה"ב כחלק מתוכנית חילופי תלמידים אותה מממן הממשל האמריקני. "גורמים פלסטינים רבים מותחים ביקורת על תכנית השלום שלנו לפני שבכלל ראו אותה. הם מבססים את הביקורת שלהם על שמועות ועל דיווחים ממקורות מפוקפקים. זה מזיק ולא משרת את הפלסטינים והישראלים".

 

גרינבלט הוסיף כי השאלה שהפלסטינים והישראלים צריכים לשאול עצמם כאשר תוכנית השלום של טראמפ תוצג הינה היא האם התוכנית תשפר את מצבם או לחילופין האם הם מעדיפים להמשיך את המצב כמו שהוא עכשיו. "יש סעיפים בתוכנית ששני הצדדים יאהבו ויש סעיפים ששני הצדדים לא יאהבו", אמר גרינבלט. "אבל אנחנו חושבים ששני הצדדים יקבלו מהתוכנית הרבה יותר ממה שיצטרכו לתת".