29.08.2018

23:42

עודכן:

חמאס: ניתן להגיע בתוך חודשיים לרגיעה - גם בלי פיוס

סוכנות "שיהאב" דיווחה כי יחיא סינוואר שוחח עם כתבים פלסטיניים והתייחס למגעים להסכם. "כל עונש שתטיל הרשות על עזה - יפר את כללי המשחק ונגיב בהתאם"

יחיא סינוואר, מנהיג חמאס ברצועה, טען אמש (רביעי) כי ניתן להגיע בתוך חודשיים להסדר רגיעה בעזה, בלי קשר לפיוס הפנים-פלסטיני. דבריו נאמרו במהלך פגישה עם כתבים פלסטינים, כך דיווחה סוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב". סינוואר מסר כי "חמאס העבירה לישראל מסר דרך מתווכים ולפיו כל ניסיון של ישראל להפציץ את עזה יגרור עימות צבאי".

 

לפי הדיווח, סינוואר אמר כי מצרים מכוונת להגיע לרגיעה, גם אם הפיוס הפנים-פלסטיני לא יצלח. עוד אמר סינוואר כי "כל עונש שתטיל הרשות על עזה – יפר את כללי המשחק ואנחנו נגיב בהתאם". לדברי סינוואר, אין עדיין נוסח סופי להסדר הרגיעה ויש עדיין הצעות שעולות. בין היתר, טען סינוואר, הוגשו הצעות בנושא חילופי שבויים.

 

מנהיג חמאס ברצועה טען כי "היקף המנהרות והמארבים בעזה כפול ממה שישראל התמודדה במלחמה האחרונה (מבצע "צוק איתן)". עוד הוסיף כי "חמאס שיפרה את דיוק הטילים ואת איכות ראשי הנפץ יותר ממה שהיה לפני ארבע שנים".

 

 

 

 

    

 מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, באירועי צעדת השיבה
 

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, באירועי צעדת השיבה (חדשות עשר)

 

 

בד בבד, סינוואר איים ואמר כי מה שחמאס ירה ב-51 ימים ב"צוק איתן" הוא יכול לירות ב-5 דקות במהלך כל תקיפה ישראלית. עוד הוסיף כי ארגון הטרור אינו מעוניין בעימות צבאי, אבל הוא גם לא מפחד. לדבריו, חמאס "הכין את עצמו היטב במהלך השנים האחרונות והתוצאות שישיג בכל עימות תהיינה מרשימות".

 

נוסף על כך, טען סינוואר כי המודיעין המצרי העביר לידי משלחת חמאס בעזה את התשובה האחרונה של תנועת פתח להצעות המצרים וכי תשובת פתח הייתה יותר גרועה מהתשובה שנתנה על מסמך ההצעות הראשון. מנהיג חמאס ברצועה תקף גם את יו"ר הרשות הפלסטינית ואמר: "בזמן שישראל תקפה את האזרחים בעזה, אבו-מאזן הטיל סנקציות על מנת לשבור את ידינו".

 

סינוואר עוד טען כי ניסו שירותי המודיעין של הרשות הפלסטינית להתנקש בו בשנה שעברה. לדבריו, שירותי המודיעין ברצועה סיכלו ניסיון להתנקש בחייו באמצעות פצצה. הוא סיפר כי ניסיון ההתנקשות הכושל התבצע שבועיים לאחר פגישות הפיוס בין חמאס לפתח בחודש אוקטובר האחרון, במטרה להכשיל את הפיוס הפנים פלסטיני.

 

בסוכנות הידיעות האיראנית, "אלעאלם", דווח כי סינואר שיגר איום לעבר ישראל כשאמר: "אם נצטרך הטילים שלנו יגיע עד למרכז תל אביב - והאזעקות יישמעו שם במשך שישה חודשים ברציפות". עוד הוסיף על פי הדיווח האיראני כי "בעוד שבועיים עתיד הרגיעה יהיה ברור ובאמצע חודש אוקטובר האזרחים בעזה יחושו בשינוי החיובי". 

 

מוקדם יותר אתמול, דובר פתח, אוסאמה אל-קוואסמה, אמר: "אמריקה וישראל רוצות שהרשות הפלסטינית תהיה גשר שיוביל לעסקת המאה, הן רוצות שהרשות תחזור לשלוט ברצועה בכל מחיר". עוד הוסיף: "אנחנו צופים במו"מ שנערך בין ישראל לחמאס תחת ברכתה של ארה"ב, חמאס מסכימים להפסקת אש תחת תירוץ המצב ההומינטרי ברצועה, אך זוהי מכה לפרויקט הלאומי הפלסטיני, ופתח מסרבת להפסקת האש הזו באופן מוחלט". בד בבד, ערוץ הטלוויזיה "פלסטין" דיווח כי יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן שוחח בטלפון עם נשיא מצרים, א-סיסי, וכי שניהם דנו במאמצי הפיוס.