BETA

27.08.2018

22:36

למרות ההסכם - העתיד המשותף של איראן וסוריה לא ורוד • פרשנות

חרף החיוכים של אסד וחאתמי במעמד החתימה, נראה כי האידיליה בין שתי בעלות הברית כבר לא בשיאה. ניגוד האינטרסים ביניהן מתחדד, כשגם הרוסים מתנגדים להתעצמות איראנית

איראן וסוריה חתמו אתמול (שני) על הסכם שיתוף פעולה צבאי, אך למרות החיוכים בדמשק של הנשיא הסורי בשאר אסד ושר ההגנה האיראני, אמיר חתאמי, נראה כי האידיליה בין שתי בעלות הברית כבר לא בשיאה. ההסכם הנוכחי נחתם כשברקע התחילו בפעם הראשונה התנגשויות בין כוחותיו של אסד לכוחות האיראנים במזרח סוריה.

 

ניגוד האינטרסים בין שתי המדינות הולך ומתחדד, כשגם הרוסים לא ימהרו לאפשר לתעשייה הצבאית האיראנית למכור נשק לצבא אסד, כיוון שהם רוצים לגזור את הקופונים על העסקאות בעצמם, ולא לתת לרפובליקה האסלאמית להתעצם על חשבונה. כמו כן, במוסקבה אינם מעוניינים בהרחבת הנוכחות האיראנית ומעדיפים להסתפק במיליציות השיעיות הפועלות בסוריה בעידוד טהראן.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 שר ההגנה האיראני חתאמי ונשיא סוריה אסד
 

שר ההגנה האיראני חתאמי ונשיא סוריה אסד (רויטרס)

 

 

החתימה על ההסכם מגיעה כשהכלכלה האיראנית נאבקת בסנקציות האמריקניות שהוטלו על המדינה לאחר פרישתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מהסכם הגרעין. עם זאת, המצב הכלכלי באיראן וצניחת ערך הריאל המקומי לשפל חסר תקדים לא מעניינים את ראשי משטר האייתולות, שימשיכו להשקיע בסוריה הן במפעלים לייצור טילים והן בחיזוק המערך ההגנתי של אסד.

 

האינטרסים של איראן במזרח התיכון בכלל ובסוריה בפרט רבים, ולמרות שהיא חלשה כלכלית הרצון שלה להרחיב את השליטה השיעית באזור גובר. האיראנים רוצים לשקם את הצבא הסורי במטרה להרתיע את ישראל נוכח הפעולות ההתקפיות המיוחסות לישראל.

 

הנשיא פוטין מתראיין בשידור חי במוסקבה
 

הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין (רויטרס)

 

 

שר ההגנה האיראני בריאיון ל"אל-מיאדין"

 

חתאמי, טען אמש כי ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שומר על מתיחות במזרח התיכון על מנת להשפיע כלכלית על איראן. דבריו נאמרו בריאיון ל"אל-מיאדין". "אני חושב שנתניהו שומר על אווירה מתוחה באזור במטרה להשפיע כלכלית על הרפובליקה האסלאמית", אמר חתאמי.

 

נוסף לכך, התייחס חתאמי לאפשרות של תקיפה ישראלית נגד כוחות איראנים בסוריה: "לפי היכרותי עם יכולות ההגנה האווירית של איראן, אני חושב שהאיומים של נתניהו בתקיפה של כוחות איראנים בסוריה הם רחוקים מהמציאות". כמו כן, עסק חתאמי בנוכחות האיראנית בסוריה וציין כי מדובר בסוגיה שמתנהל בין שתי המדינות בלבד, אשר לאף מדינה שלישית אין אפשרות להתערב בעניין זה. הדברים נאמרו לאחר שנשאל האם איראן התבקשה ע"י רוסיה להסיג את כוחותיה מסוריה.

 

שר ההגנה האיראני נשאל האם במסגרת שיקום התשתיות של הצבא הסורי, גם ישופר מערך הטילים של הצבא הסורי. הוא מצידו ציין כי הרפבוליקה האסלאמית תעניק לסוריה כל סיוע שיתבקש במסגרת ההסכם. "לממשלה הסורית יש זכות להגיב על כל תוקפנות נגדה, כמו שכבר קרה בעבר. בנות הברית של סוריה מוכנות לתגובה על כל תוקפנות. סוריה כבר הותקפה בעבר אבל למען האמת, לתקיפות אלו לא הייתה כל השפעה חשובה. הממשלה הסורית עכשיו במצב טוב מאוד, היא לא מאפשרת לאף גורם לתקוף אותה ללא תגובה", אמר.

 

 שרי הביטחון של איראן וסוריה חתמו על הסכם שית"פ צבאי
 

שרי הביטחון של איראן וסוריה חתמו על הסכם שת"פ צבאי (רויטרס)

 

 

ההסכם שנחתם בין איראן וסוריה

 

אתמול דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים" כי איראן וסוריה חתמו על הסכם להרחבת שיתוף הפעולה הצבאי והביטחוני בין שתי המדינות. זאת, במסגרת ביקורו בן היומיים של חתאמי בדמשק, במהלכו נועד עם נשיא סוריה בשאר אסד, עם מקבילו עלי עבדאללה איוב ועם בכירי הצבא הסורי.

 

על פי הדיווח, ההסכם מפרט את התחומים שבהם יורחב שיתוף הפעולה הביטחוני בין דמשק לטהראן. "סוריה עוברת משלב המשבר לשלב השיקום", אמר חתאמי בעת החתימה על ההסכם. מקבילו הסורי איוב הודה לאיראן על חלקה במאבק בטרור, להגדרתו, והבהיר כי דמשק לא תאפשר לגורמים אחרים לפגוע ביחסים הקרובים עם איראן.

 

השר האיראני התחייב בפני הסורים כי מדינתו תספק תמיכה צבאית וסיוע בבנייתה מחדש של סוריה. "לא רק תושבי האזור כי אם בני אדם בכל העולם חבים את תודתם ללחימה נגד הטרוריסטים בסוריה", אמר חתאמי לאסד בפגישתם, כך לפי "תסנים". עוד אמר לנשיא הסורי כי הוא מלא תקווה שכל סוריה "תשוחרר" בקרוב וכך יוכלו הפליטים הסוריים לשוב לביתם. "היחסים בין המדינות חזקים מתמיד", השיב אסד בפגישתם.

 

יותר מאלף אזרחים איראניים נהרגו במהלך הלחימה בסוריה מאז שנת 2012, בהם גם בכירים במשמרות המהפכה שפעלו כגיבוי לצבא אסד במלחמת האזרחים במדינה. הגוף הביטחוני האיראני שמר תחילה על עמימות בנוגע לחלקו בעימות הסורי, אולם בחלוף השנים ועם העלייה במספר הנפגעים מבין שורותיו, הערפל סביב תפקידו בלחימה החל להתפזר. ככל שמידע רב יותר נחשף, כך ניסו האיראנים למסגר את תמיכתם בצבא אסד כחלק מהמאבק הקיומי נגד לוחמיו הסוניים של דאעש, שרואים בשיעים המהווים רוב באיראן, ככופרים ובוגדים.