19.08.2018

23:12

בדרך להסדרה - חמאס ימשיך להתיש את ישראל • פרשנות

שני הצדדים דנים כבר תקופה ארוכה בניסיון להשיג הפסקת אש. ארגון הטרור מנסה לקצור הישגים לפני חתימה, כשאבו מאזן מפחד להישאר מחוץ לתמונה ועושה הכול כדי לטרפד אותה

ישראל וחמאס נמצאים כבר תקופה ארוכה בניסיון להגיע להסדרה, אך שני הצדדים עדיין לא חתמו על ההסכם שאמור להבטיח שקט לתושבי הדרום. בינתיים ארגון הטרור השולט ברצועת עזה ממשיך להתיש את ישראל. מצד אחד, הוא לא מגיע להסכם הסופי ומצד שני בלוני ועפיפוני תבערה ממשיכים להצית שריפות בעוטף וההפגנות על הגדר בכל יום שישי לא פוסקות.

 

במצב הנוכחי חמאס ימשיך לדחוק את ישראל לפינה בכדי להגיע להישגים רבים ככל האפשר עד מעמד החתימה. במקביל, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, מנסה לעשות הכל כדי לטרפד את העסקה בין שני הצדדים. אבו מאזן חושש שמא ההסכם ישפיע גם על עסקת המאה של טראמפ, ולכן יש לא מעט צדדים שרוצים בכישלון השיחות. חמאס ממשיך לשווק את ההסכם כמשהו שיטיב עם תושבי הרצועה ואילו בפתח מנסים למנוע ממנו להתממש.

 

 

 

 

 

 הנהגת חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

 

העימות בין פתח וחמאס

 

בעוד השיחות ממשיכות, הקרע בין פתח לחמאס מעמיק, כששני הצדדים מחליפים מהלומות מילוליות. אבו מאזן אמר שלשום (שבת) כי "מנהיגי חמאס הם חבורה של שקרנים שכוונותיהם לא טהורות". יו"ר הרשות הפלסטינית אמר את הדברים בנאום הסיכום שנשא בפני הוועדה המרכזית של אש"ף. עוד הוסיף כי "לא נסכים שעזה תהיה מפוצלת מהרשות הפלסטינית". לדבריו, "או שהרשות הפלסטינית תקבל לידיה את השליטה בגדה וברצועה כפי שהן, או שחמאס ייקח לידיו את השלטון במקומות האלה".

 

אבו מאזן ביקש להבהיר בנאומו כי "אין קשר בין הסכם הפסקת האש לבין הפיוס הפנים פלסטיני". הוא הוסיף, בהתייחסות למשבר ההומניטרי ברצועת עזה, כי "אנחנו לא נסכים להעברת סיוע לרצועת עזה, אלא דרך הרשות הפלסטינית בלבד".

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן (שיאהב)

 

 

בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, התייחס לדבריו של אבו מאזן: "הצהרותיו השליליות של יו"ר הרשות הן בגדר ניסיון לשים מקלות בגלגלי המאמצים להצלת רצועת עזה". עוד הוסיף כי "האמינות של פתח תלויה כעת בשינוי עמדותיה השליליות והסרת הסנקציות על רצועת עזה".

 

ח'לילה אלחיה, סגן מנהיג חמאס בעזה, התייחס אף הוא לדברים: "אנחנו מקווים שאבו מאזן יסתכל על המצב הלאומי ועל הסיכויים של העם הפלסטיני. אם הוא יישאר במוקטעה תחת חרבות הכיבוש והתיאום הביטחוני – ההיסטוריה תדלג עליו".

השיחות על הפסקת האש בקהיר יושעו עד לאחר חג הקורבן, כלומר בשבוע הבא, כשאבו מאזן ומקורביו מאיימים לטרפד כל הסכם עם ישראל שלא יעבור דרך רמאללה.

 

בנט: "מי שנכנע לפרוטקשן של חמאס - יביא עלינו מלחמה"

 

שר החינוך נפתלי בנט, מתח ביקורת על ההחלטה להגיע להסדרה עם חמאס: "מי שנכנע לפרוטקשן, יביא עלינו מלחמה. אסור לישראל להיכנע לאיומי הפרוטקשן של חמאס". חבר הקבינט המדיני-ביטחוני אמר את הדברים בטקס חנוכת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל.

 

בנט הוסיף כי "חמאס חייב להבין שהוא ישלם מחיר אימתני על כל פגיעה באזרחי ישראל. חמאס חייב לפחד לפגוע בנו, לא להרוויח מזה. לא כל פגיעה בחמאס מחייבת כניסה קרקעית לעזה. אני מתנגד בשלב הזה לכניסה כזו. ישראל חזקה מאויביה ואין לי ספק שבידינו להשיב את הביטחון לתושבי הדרום".

 

נוסף לכך, בימים האחרונים ישנה ירידה במספר הבלונים ועפיפוני התבערה שנחתו בעוטף עזה והובילו לשריפות. אתמול פרצו שלוש דליקות בשטחי העוטף, שתיים באזור קיבוץ בארי ואחת באזור קיבוץ אור הנר. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על כל השריפות.

 

השר נפתלי בנט
 

שר החינוך נפתלי בנט (חדשות עשר)

 

 

הפגנת תושבי הדרום במחאה על מצב הביטחון בעוטף עזה

 

מאות מתושבי עוטף עזה הפגינו שלשום בכיכר רבין שבתל אביב, בדרישה לשקט בגבול הדרומי ובקריאה להסדרה ארוכת טווח. המפגינים קראו, בין היתר, "אנחנו לא בשר תותחים", "ממשלה להתעורר - הדרום כולו בוער", ו"רוצים שוויון בביטחון". 

 

שני אצילי, מיוזמי מחאת "דור הקאסמים", אמרה כי "נמאס לנו להיות העורף החזק, הסופג והחוטף. אנחנו דורשים מהממשלה שתמצא פתרון אמיתי, חד משמעי וסופי למצב הזה שלא יכול הלימשך ככה - זה לא חיים".

 

 תושבי עוטף עזה בדרישה להסדרה ארוכת טווח
 

תושבי עוטף עזה בדרישה להסדרה ארוכת טווח (חדשות עשר)

 

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, שנכח בהפגנה אמר כי "בבחירה בין הסכם לעוד מבצע מיותר - אנחנו בעד הסכם. גם בגלל שהסכם נכון יותר לתושבים וגם משום שאנחנו לא סומכים על השלישיה 'ביבי-בנט-ליברמן' שינהלו מבצע נוסף - ראינו איך הם ניהלו את צוק איתן". עוד הוסיף כי "ארבע שנים חלפו מאז צוק איתן, והממשלה לא עשתה דבר כדי למנוע את המצב הנוכחי בדרום".