14.08.2018

22:40

הפערים בנטל - כיצד אוכפים את תשלום המסים בחברה החרדית?

המס שמשלמת האוכ' החרדית נמוך בהרבה מזה שמגיע ממשפחה חילונית. אותו המגזר אף פונה לשירות בנקאות שלא פתוח לרבים - ולפי ההערכות מגלגל מיליונים מבלי לדווח • הפרק ה-3

משפחה חרדית ממוצעת משלמת כ-1,200 שקלים בכל חודש למס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. זאת, בעוד משפחה חילונית, מסורתית או דתית משלמת יותר מפי שלושה - כ-3,850 שקלים. אחת הסיבות לפערים בין שתי הקבוצות, היא שיעורי תעסוקה ושכר ממוצע נמוכים בקרב המגזר החרדי.

 

כ-55% מהאזרחים במדינה לא משלמים מסים משום משכורתם הנמוכה. כיום, כ-20% מהאוכלוסייה משלמת כ-90% מסך המסים בישראל. מדובר בנטל שנושא בעיקר מעמד הביניים בחברה הישראלית, שמשלם בנוסף מסים עקיפים מהגבוהים בעולם, למשל על דלק. במילים אחרות, ההוצאה החודשית הגדולה ביותר של המשפחה הישראלית הממוצעת היא לא על תשלומי משק בית או על שכר דירה, אלא על תשלום מסים למדינה.

 

 

 

 משה גפני
 

משה גפני (חדשות עשר)

 

 

הפערים בין המגזר החרדי ליתר המגזרים באוכלוסייה מתבטא לא רק בתשלום המסים, אלא גם בתלות במערכת הבנקאית. היחס החברתי במגזר החרדי, ברובו, אינו נותן אמון במערכות הבנקאיות הפיננסיות. מתוך גישה זו התפתחה בתוך המגזר מערכת בנקאית אלטרנטיבית שבנויה ללא רווחים - גמילות חסדים, או גמ"ח, היא מערכת פופולרית של עזרה הדדית וללא תמורה, ברחוב החרדי. הכספים המוחלפים שם מאפשרים למשקי הבית שעומדים בפני הוצאות גדולות, לקחת הלוואה ללא ריבית מבלי להסגיר את זהות המפקידים.

 

לפי ההערכות, הגופים הללו מגלגלים מיליוני שקלים, שאינם מדווחים, בכל שנה. זו הסיבה שהמדינה, רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון סימנו אותם כאחד ממוקדי הסיכון הגדולים ביותר כיום במדינה להעלמת כספים. הגוף האחראי על פתרון בעיה זו הוא ועדת הכספים של הכנסת. עם זאת, המדיניות שאותה מנהיג יו"ר הוועדה, איש יהדות התורה ח"כ משה גפני, היא של בלימת חוקים שמטרתם להסדיר את הנושא.

 

כך לדוגמא, חוק צמצום השימוש במזומן התעכב יותר משנתיים, וזה כמה חודשים הוועדה אינה מאשרת את תקנות חילופי המידע בין מדינות בעולם, שנועדו לתפוס את מעלימי המס בארץ ובחו"ל. אם הנושא לא יוסדר בחוק בקרוב, תעמוד ישראל בפני השלכות הרסניות – כניסה לרשימה השחורה של מדינות שלא נלחמות בהון השחור.

 

91 מדינות, וגם ישראל, כבר חתמו על אמנה בינלאומית שיוצרת מצב שבו כמעט ולא יישארו מקלטי מס במדינות רחוקות, אך החקיקה בכנסת שמטרתה לאשרר את האמנה ממשיכה להתעכב. אם התקנות לא יאושרו עד ספטמבר הקרוב, ישראל תעמוד בסכנת הטלת סנקציות בינלאומית נגדה.

 

ביוני 2017, במכתב לשר האוצר משה כחלון, עדכנו אנשי משרדו של גפני כי הם צופים שהדיון בוועדת הכספים לא יהיה פשוט. בחודש בדצמבר האחרון, מנהל רשות המסים הקודם, משה אשר, פנה לח"כ גפני במכתב חריף: "מדינת ישראל היא המדינה האחרונה החברה ב-OECD שלא השלימה את החקיקה. הדבר עלול להביא להפחתת דירוגה של ישראל עד להיתכננות ממשית של הטלת סנקציות בינלאומיות". ח"כ גפני עדכן לאחרונה את משרד האוצר שהתקנות יאושרו בקרוב, רגע לפני הסנקציות העולמיות.