BETA

14.08.2018

11:30

א-סיסי נחוש לקדם עסקה כוללת - אך הצדדים מסתפקים בהסדרה צנועה

היחסים הקרובים בין ישראל למצרים, שהפגישה שנחשפה בחדשות עשר היא חלק מהם, קריטיים לעזה. למרות המאמצים, התסריט המושלם נתקל בינתיים בקשיים - וסבב לחימה נוסף לא סוכל

בספטמבר בשנה שעברה, באחת הסוויטות של מלון "פאלאס" בניו יורק, ישבו אל מול המצלמות ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. הפגישה ההיא היתה הפעם הראשונה בה נחשפה באופן פומבי מערכת היחסים בין שני המנהיגים מאז נכנס א-סיסי לתפקידו ב-2014.

 

אלא שלצד הפגישה הפומבית החריגה הזו בשנה שעברה, מתקיימת מאחורי הקלעים מערכת קשרים עמוקה ואינטימית בין לשכת ראש הממשלה ללשכת נשיא מצרים. הפגישה הסודית בין נתניהו לא-סיסי ב-22 במאי שנחשפה אתמול בחדשות עשר היא רק חלק ממערכת היחסים החשאית הזו. פגישה נוספת כזו, שנחשפה ב"הארץ" לפני שנה, התקיימה באפריל 2016 בין א-סיסי לבין נתניהו וראש האופוזיציה דאז יצחק הרצוג. 

 

 נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי
 

נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי (רויטרס)

 

 

אין לדעת כמה פגישות סודיות נוספות התקיימו בין נתניהו לא-סיסי בארבע השנים האחרונות. פקידים ישראלים בכירים מציינים כי השניים משוחחים בטלפון אחת לכמה שבועות. מתחת לדרג המנהיגים מתקיימים קשרים שוטפים בין ראש המוסד יוסי כהן, ראש השב"כ נדב ארגמן, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת ובכירים בצה"ל ובמשרד הביטחון לבין מקביליהם במצרים. 

 

מערכת היחסים הקרובה הזו בין ישראל למצרים הופכת קריטית בכל הנוגע לרצועת עזה. מבחינת ישראל, המצרים היו, הינם וכנראה תמיד יהיו הגורם המרכזי ואולי היחיד שמסוגל לשמש כמתווך מול חמאס. מבחינת מצרים, מניעת מלחמה בעזה ושיפור המצב ההומניטרי ברצועה הם אינטרסים קריטיים לביטחון הלאומי. 

 

שר האוצר משה כחלון שאישר הבוקר בראיון לגלי צה"ל את דבר קיומה של הפגישה בין נתניהו לא-סיסי במצרים, ואף אמר כי עודכן לגביה, התייחס לחשיבות של מצרים בכל הנוגע לעזה. "מצרים היא אחד העוגנים החשובים כאן בקשרים של ישראל עם העולם הערבי", אמר כחלון. "יש תיאום מעולה עם מצרים וכל מה שיקרה בעזה זה יהיה בתיווך מצרים".  

 

 הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה
 

הפלסטינים מתארגנים להפגנות לציון יום הנכבה (רויטרס)

 

 

יוזמת ההסדרה המדינית שהציג א-סיסי לנתניהו באותה פגישה היתה שאפתנית מאוד. המצרים דיברו אז ובמידה מסוימת גם היום על תסריט שבו כל הכוכבים מסתדרים במקום המתאים בשמיים – גם מושגת הפסקת אש, גם ישראל מקלה במצור על עזה, גם אבו-מאזן מסכים לקחת מחדש אחריות על ניהול הרצועה, גם חמאס מסכים לוותר על חלק מהשליטה שלו בעזה וגם הקהילה הבינלאומית מזרימה כספים לשיקום התשתיות ברצועה. 

 

במציאות, אחרי שלושה חודשים של מאמצים דיפלומטיים אינטנסיביים וראויים להערכה מצד מצרים, בסיוע שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב ובגיבוי מוחלט של הבית הלבן, עדיין לא נראה שניתן להגיע לאותה הסדרה כוללת שא-סיסי היה רוצה לראות. בנקודת הזמן בה אנחנו נמצאים המצרים, ישראל וחמאס מוכנים להסתפק בשלב ראשון גם בהסדרה צנועה יותר – הפסקת אש תמורת הקלות ישראליות במעברי הגבול בעזה. 

 

נוסחה מצומצמת כזו היא בהחלט ניתנת להשגה אולי עוד השבוע. ולראיה השקט בימים האחרונים בדרום והנכונות הישראלית לפתוח מחדש היום את מעבר כרם שלום. מהלך כזה יהיה צעד בכיוון הנכון אך ישאיר את המצב שברירי, לא יפתור את בעיות היסוד ברצועה ובראשן העוני, האבטלה והתשתיות הקורסות ולא יקדם חזרה של הרשות הפלסטינית לעזה. ללא הצעדים הללו הסכנה להידרדרות מחודשת לסבב אלים נוסף ואפילו למלחמה נותרה משמעותית מאוד.