12.08.2018

21:00

 שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת
שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת,
חדשות עשר

לתשומת לב המטיילים: חשד להתפרצות מחלת העכברת בצפון הארץ

שלושה הגיעו לבית החולים זיו עם חשד למחלה, שתסמיניה נעים בין חום וכאבי שרירים לדלקת קרום המוח ואף מוות. משרד הבריאות הורה על סגירת נחלים ברמת הגולן לכניסת מבקרים

חשד להתפרצות מחלת הלפטוספירוזיס (עכברת) בצפון הארץ: לאחר שמועות על מספר מקרים בהם אנשים חשו לא בטוב לאחר רחיצה במעיינות רמת הגולן, הגיע בשבוע שעבר לבית החולים זיו שבצפת צעיר בשנות ה-20 לחייו, עם תסמינים אופייניים למחלה, אך שחרר את עצמו מאשפוז בניגוד לדעת הרופאים. היום (ראשון) החמירו תסמיניו, והוא שב לבית החולים לקיום בדיקות הדם לאבחון או שלילת המחלה.

 

בנוסף, הגיעו היום לבית החולים אב ובתו, תושבי צפת, הסובלים מחום, צמרמורות, כאבי ראש, כאבי בטן ושלשולים. לאנשי הצוות הרפואי סיפרו כי לפני עשרה ימים רחצו בבריכת המשושים ברמת הגולן, והגיעו להיבדק בעקבות הפרסומים על החשד להתפרצות המחלה.

 

המחלה מועברת לבני אדם באמצעות הפרשות של בעלי חיים למקורות מים, וגורמת לחום, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול, ובהיעדר טיפול הולם גם עלולה להוביל לאי ספיקת כליות, דלקת קרום המוח ומוות. בעקבות החשדות, נסגרו שני נחלי הזוויתן והזאכי לכניסת מטיילים.

 

ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת, הדגיש את חשיבות האבחון המוקדם של המחלה: "בשלבים הראשונים של המחלה הטיפול הוא פשוט ומתבצע באמצעות מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הוריד. כל מי שמגלה סימפטומים אלו נדרש להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה".

 

לאור הפרסומים, ובהתאם להנחיות משרד הבריאות, סגרה רשות הטבע והגנים את נחל הזוויתן ונחל הזאכי שברמת הגולן. מהרשות דיווחו כי בדגימת מי הנחל נמצאו ממצאים של חיידק הקולי, ושמדובר בתופעה עונתית שחוזרת על עצמה בכל שנה בה זרימת המים נמוכה.