12.08.2018

11:12

עודכן:

נתניהו על הפגנת הציבור הערבי: "הם רוצים לקפל את הדגל שלנו"

רה"מ התייחס להפגנה נגד חוק הלאום בישיבת הממשלה. "העברנו את החוק הזה ונשמור עליו". רגב: "זה שהשמאל חבר לערבים זה אבסורד. בטוחה שרבין מתהפך בקברו"

סערת חוק הלאום: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתח ביקורת הבוקר (ראשון) פעם נוספת על הפגנת הציבור הערבי שנערכה אמש נגד חוק הלאום. "קיבלנו אתמול עדות חותכת להתרסה נגד קיומה של מדינת ישראל ולנחיצותו של חוק הלאום", אמר נתניהו בישיבת הממשלה. דברים דומים כתב אמש בפייסבוק: "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום. אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את התקווה בגאווה גדולה".

 

בהמשך, אמר נתניהו: "ראינו אתמול את דגלי אשף מונפים בלבה של תל אביב שמענו את הקריאות 'בדם ובאש נפדה את פלסטין'. רבים מהמפגינים רוצים לבטל את חוק השבות. הם רוצים לקפל את הדגל שלנו. הם רוצים לבטל את ההמנון. הם רוצים לבטל את ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ולהפוך אותה, כפי שחלק מדובריהם אומרים, למדינה ישראלית פלסטינית. ואחרים אומרים - למדינת כל אזרחיה. בדיוק לשם כך העברנו את חוק הלאום. אנחנו גאים במדינה שלנו. אנחנו גאים בדגל שלנו. אנחנו גאים בהמנון שלנו. ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. זכויות הפרט של אזרחיה מעוגנות היטב בחוקי יסוד ובחוקים אחרים. עכשיו, יותר מתמיד, ברור שצריך גם את חוק הלאום. צריך אותו כדי להבטיח את עתידה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אנחנו העברנו את החוק הזה ואנחנו נשמור על החוק הזה".

 

"המחזה אתמול היה נורא, חמור בעיניי, אפנה ליועמ"ש בנושא", אמרה שרת התרבות והספורט מירי רגב. "לא יכול להיות מצב שבמרכז תל אביב יונפו דגלי פלסטין. חברים זאת הסתה. זה שהשמאל חבר לערבים זה אבסורד, אני בטוחה שרבין מתהפך בקברו. הבעיה היא לא חוק הלאום אלא איך הם רואים ותופסים את ישראל, לא כמדינה יהודית אלא כמדינת כל אזרחיה". בתגובה, נמסר מטעם מפלגת העבודה: "רבין היה מתהפך בקברו, אם היה יודע שאדם מסית כמוך משמש כשר בממשלת ישראל". חברת הכנסת שלי יחימוביץ' כתבה גם: "OMG לכיכר רבין *קוראים* כיכר רבין כי רבין נרצח בה. אם לא היה נרצח בה, היו קוראים לה עדיין כיכר מלכי ישראל, וממילא הוא לא היה מתהפך בקברו, כי הוא היה חי".

 

במקביל, נמשכים חילופי הדברים בין הצדדים השונים במערכת הפוליטית. יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) התייחסה לדברי השר זאב אלקין (הליכוד) שרמז כי היא וחבר הכנסת יאיר לפיד "מתנגדים לציונות ולעובדה שישראל היא מדינתו של העם היהודי וכך הוקמה על ידי האו"ם". לבני כתבה בטוויטר: "אנחנו בעד מדינה גם יהודית וגם דמוקרטית, אתם לא".

 

השרה גילה גמליאל (הליכוד) כתבה הבוקר: "דגלי פלסטין והקריאות ברוח ואש נפדה את פלסטין שבקעו מכיכר רבין הן ההוכחה הטובה ביותר לחשיבותו של חוק הלאום המעגן את זכותנו לבית לאומי לעם היהודי". 

 

 

 

 

 

 

 

 

הפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנת הציבור הערבי נגד חוק הלאום בכיכר רבין (רויטרס )

 

 

יו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום", ד"ר אמיר חניפס, שהיה ממארגני הפגנת המחאה של העדה הדרוזית נגד חוק הלאום בשבוע שעבר, טען כי "המאבק הוא על צביונה הדמוקרטי והשוויוני של המדינה, ולא במה לתומכי אויביה". הוא עוד אמר כי "ההתנהגות הפסולה שראינו בכיכר רבין מוכיחה כמה צדקנו כשהחלטנו לצאת למאבק על בסיס עדתי, עם אוהבי ישראל".

 

אלפי בני אדם השתתפו בעצרת מחאה, תחת הכותרת "יבוטל חוק הלאום - כן לשוויון", ברחבת מוזיאון תל אביב, לאחר צעדה מכיכר רבין. ההפגנה אורגנה על ידי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, והשתתפו בה נציגי עשרות תנועות וארגוני חברה אזרחית. אלפי המפגינים שהתאספו בכיכר רבין נשאו שלטים, עליהם נכתב בין היתר "לא נסכים לאפליה" ו"שוויון מלא", כמו גם דגלי ישראל ופלסטין.

 

רולא דאוד, חברת הנהגה בתנועת "עומדים ביחד", הגיבה לדברי ראש הממשלה, וטענה כי "נתניהו ממשיך לעשות את הדבר היחיד שהוא טוב בו: להסית ולפלג". לדבריה, "אפשר להניף דגלי פלסטין, דגלי ישראל, או לא להניף אף דגל. בכל מקרה נמשיך להיאבק ביחד, יהודים וערבים, למען שוויון מלא ולא פחות. לא נעצור עד לביטול החוק הגזעני הזה, שחותר תחת ערכי הדמוקרטיה".