BETA

10.08.2018

23:37

עודכן:

תקיפות, ירי בלתי פוסק וחשש מהדרדרות למלחמה: השבוע של הדרום

באמצע השבוע נראה היה כי הדרך לרגיעה בין חמאס לישראל קרובה מתמיד, אך אירוע אחד הצית מחדש סבב הסלמה, שכלל יותר ממאתיים רקטות, והסתיים בדיווחים סותרים על הפסקת אש

דווקא בשיאן של שיחות ההסדרה בין ישראל לחמאס נכנסו שני הצדדים לסבב הסלמה נוסף שהסתיים שלשום (חמישי) בחצות עם הדיווחים על הפסקת אש. עשרות פצועים, נפגעי חרדה ונזק רב שנגרם למבנים ולרכוש אלה התוצאות של יותר ממאתיים רקטות שנורו לעבר עוטף עזה ורקטת גראד אחת ששוגרה לכיוון באר שבע. ראשי הרשויות הביעו אכזבה מהחלטה הממשלה והתושבים שרגילים לחיות בשגרת חירום לא מתרגשים מצמד המילים "הפסקת אש" ומבינים כי ההסלמה הבאה מעבר לפינה.

 

ההסלמה הנוכחית התחילה כשהתצפיתניות של צה"ל זיהו ביום שלישי בשעות הצהריים שני צלפים פלסטינים, פעילי טרור של חמאס, מבצעים ירי. הכוחות שהיו בזירה חשבו שמדובר בירי לעברם וחיסלו אותם באמצעות ירי ארטילרי. בצה"ל מיהרו להפיץ את התמונות כדי להראות לעולם כי אכן מדובר במחבלים, אבל בתום התחקיר הצבאי התברר כי טענות חמאס, על כך שמדובר בתצוגת תכלית של הקומנדו הימי, נכונות. בצה"ל ניסו להעביר את המסר כי מדובר בטעות, אבל בחמאס הבטיחו כי התגובה לאירוע תגיע.

 

 

 

 

 

הנפילה בשטח פתוח ליד ב"ש
 

הנפילה בשטח פתוח ליד ב"ש (חדשות)

 

 

בבוקר יום רביעי הבינו במערכת הביטחון כי ארגון הטרור לא מתכוון לוותר על תגובה ובצעד חריג החליטו לחסום כניסות ליישובים צמודי-גדר החשופים לירי. כמה שעות לאחר מכן ירה חמאס לעבר העבודות על המכשול ונזק נגרם לכלי הנדסי. בצה"ל האמינו כי מדובר בפעולת התגמול, אכן בדיעבד היה מדובר בפעולת הסחה, כשכמה שעות לאחר מכן שוגרו שמונה רקטות לעבר שדרות.

 

סך הכל שיגר חמאס 140 רקטות בתוך 12 שעות, ובתגובה תקף צה"ל כ-140 מטרות. ביום חמישי קצב שיגור הרקטות ירד באופן משמעותי, וכך גם התגובה הצה"לית, וכשהיה נראה ששני הצדדים קרובים להפסקת אש, חמאס היה הראשון שהעביר הילוך ושיגר לראשונה מאז מבצע "צוק איתן" רקטת גראד לעבר באר שבע. בשלב הזה במערכת הביטחון החליטו להסיר את הכפפות והשמידו בניין המשרת את כוחות ביטחון הפנים של חמאס בלב עזה. בשעות הערב, כשכבר היה נראה שלא ניתן לעצור את המלחמה, החלו להגיע הדיווחים הפלסטיניים על הפסקת אש.

 

תמיר עידאן, ראש המועצה האזורית שדות נגב, התייחס בריאיון בתוכנית "שישי עם אילה חסון" לדיווח על השגת הרגיעה: "לא קיבלנו שום הודעה רשמית על הפסקת אש, אלא שמענו על כך רק מעיתונות ומפי דוברי החמאס. אמנם קיבלנו הנחיות על חזרה לשגרה, אך אנחנו לא יודעים מה בדיוק סוכם".  עידאן הוסיף כי "אם אכן מדובר בהפסקת אש אזי שמדובר בטעות חמורה".

 

עידאן תיאר את המשוואה החדשה שנוצרה, לדבריו. "לא יכול להיות מצב שישראל תקבל את זה שכשנפגע טרוריסט חמאס ישגר עשרות טילים בלילה ואנחנו לא נגיב". ראש המועצה אמר כי לדעתו יש רק שני תרחישים אפשריים: "אנחנו יכולים להשיג הסדר ארוך טווח שיגרום לכך שהטרור לכל סוגיו ייעצר או שנצטרך לצאת לפעולה צבאית נרחבה שתגרום לחמאס להבין שכללי המשחק השתנו". עוד הוסיף כי "אנחנו מוכנים לתת גב למדינה בכל צעד שהיא תיקח, אך חשוב לנו שהשקט יחזור – לא יכול להיות מצב שהטרור יתמשך".

 

אחרי ההודעה על הפסקת אש, חלק מתושבי עוטף עזה, בחרו לנצל את היום השמשי באמצע חודש אוגוסט בחוף הים בזיקים. שרונה חדד סיפרה: "אני לא מאמינה בהפסקת אש, זאת פיקציה עד שהם יחליטו שהם פותחים בסיבוב נוסף". ארנית איטח, ששהתה אף היא בחוף הים, אמרה כי "זה הזמן להתאורר, למרות שאני לא סומכת על הפסקת האש שלהם".

 

 הבניין שהותקף בעזה ע"י חיל האוויר
 

הבניין שהותקף בעזה ע"י חיל האוויר (חדשות עשר)

 

 

אירועי היום ברצועת עזה ובעוטף

 

כ-9,000 בני אדם הפגינו אמש בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה במסגרת הצעדה שמתקיימת בסימן "חירות וחיים לעזה". מצה"ל נמסר כי המפגינים השליכו בקבוקי תבערה ומטענים, יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת והבעירו צמיגים בסמיכות לגדר. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות.

 

כמו כן, נמסר כי זוהה ניסיון חצייה של הגדר והושלך רימון לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה. לא היו נפגעים באירוע. בתגובה, טנק של צה"ל תקף עמדה של ארגון חמאס בצפון הרצועה. בהמשך, הותקפה עמדה נוספת. הפלסטינים דיווחו כי פגז של צה"ל פגע בבית של משפחה פלסטינית ממזרח לאל-בורייג'.

 

 מפגינים מבעירים ע]יפון תבערה במהלך ההפגנות ברצועת עזה
 

מפגינים מבעירים עפיפון תבערה במהלך ההפגנות ברצועת עזה (אתר החדשות "פלסטין אלאן")

 

 

משרד הבריאות בעזה הודיע כי במהלך ההפגנות נהרגו חובש פלסטיני מזרחית לחאן-יונס וגבר בן 55. עוד נמסר כי מעל שלוש מאות פלסטינים נפצעו בעימותים, כמה עשרות מהם נפגעו מירי של כוחות הביטחון. במקביל, לאור ההסלמה בימים האחרונים נפרסה סוללת כיפת ברזל במרכז הארץ.

 

סוכנות הידיעות "שיהאב" דיווחה כי רחפן של צה"ל ירה כדורי גז מדמיע לעבר המפגינים באל-בורייג'. כמו כן, דווח כי סגן ראש המועצה המחוקקת הפלסטינית, אחמד בחר, ועוד כמה בכירים הגיעו לאזור ההפגנות בחאן-יונס. דובר חמאס, פאוזי ברהום, אמר כי "המספר הרב של המפגינים מוכיח כי ההתנגדות היא הכוח החזק אל מול האויב ולמען הסרת המצור". מספר שריפות פרצו בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. 

 

 מפגינים ברצועת עזה
 

מפגינים ברצועת עזה (סוכנות "ספא")

 

 

בד בבד, אתמול אחר הצהריים טען גורם ביטחוני ישראלי בכיר: "לא הסכמנו להפסקת אש. חמאס סירב להתחייב להפסקה מוחלטת של פעולות האיבה. מדיניות התגובה מול עזה נשארה כשהייתה". בכיר חמאס, סאמי אבו זוהירי, התייחס בצהריים להסכם הפסקת האש שנכנס הלילה לתוקף בין ישראל לארגון, בתום יממה ארוכה של ירי רקטות לעבר עוטף עזה. "סבב ההתנגשות האחרון מוכיח כי ניתן להביס את ישראל", אמר אבו זוהירי. נכון לשעה זו, אף גורם ישראלי רשמי לא הצהיר כי אכן נחתם הסכם בתיווך מצרי, כפי שדווח בכלי תקשורת פלסטיניים.

 

מוקדם יותר הודיעו בפיקוד העורף על חזרה מלאה לשגרה, זאת אחרי שקודם לכן הנחו כי על הקייטנות להתקיים במרחבים מוגנים.  גם חוף זיקים נפתח לציבור הרחב; כבר בבוקר הוחלט על חזרה מלאה לשגרה בנתיבות ויישובי מרכז הנגב.