BETA

10.08.2018

20:41

עודכן:

בישראל התגבשה ההבנה: לא ניתן יהיה להשיג רגיעה - ללא עימות

למרות שדווח על הפסקת אש, חמאס מנסה לכפות משוואת הרתעה שמערכת הביטחון לא יכולה לחיות איתה. לכן, העימותים על הגדר והתגובה הצה"לית לא צריכים להפתיע • פרשנות

שלשום (חמישי) דווח כי הושגה הפסקת אש בין ישראל לחמאס, אך מי שחשב שההסכם אכן אמיתי, התבדה במהלך היום. הפלסטינים הגיעו בהמוניהם להפגנה נוספת סמוך לגדר רצועת עזה, צה"ל תקף לאחר שהמפגינים השליכו בקבוקי תבערה ומטענים ולפחות שני פלסטינים נהרגו.

 

לאחר האירועים האחרונים הבינו במערכת הביטחון הישראלית כי רגיעה לא תושג ללא כניסה לעימות צבאי עם חמאס. נראה כי ארגון הטרור השולט ברצועה מנסה לכפות משוואת התרעה שישראל לא יכול לחיות איתה. ישראל לא פתחה במבצע אתמול כיוון שהתנאים לא היו לטובתה: אלמנט ההפתעה לא היה קיים, לא נותרו מטרות איכותיות ובכירי חמאס שוהים בבונקר ולא ניתן לחסלם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 מפגינים מבעירים ע]יפון תבערה במהלך ההפגנות ברצועת עזה
 

מפגינים מבעירים ע]יפון תבערה במהלך ההפגנות ברצועת עזה (אתר החדשות "פלסטין אלאן")

 

 

אירועי היום ברצועת עזה

 

כ-9,000 בני אדם הפגינו אמש (שישי) בחמישה מוקדים לאורך הגדר ברצועת עזה במסגרת הצעדה שמתקיימת בסימן "חירות וחיים לעזה". מצה"ל נמסר כי המפגינים השליכו בקבוקי תבערה ומטענים, יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל וגדר המערכת והבעירו צמיגים בסמיכות לגדר. כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות. כמו כן, נמסר כי זוהה ניסיון חצייה של הגדר והושלך רימון לעבר כוח צה"ל בצפון הרצועה. לא היו נפגעים באירוע. בתגובה, טנק של צה"ל תקף עמדה של ארגון חמאס בצפון הרצועה. בהמשך, הותקפה עמדה נוספת. הפלסטינים דיווחו כי פגז של צה"ל פגע בבית של משפחה פלסטינית ממזרח לאל-בורייג'.

 

משרד הבריאות בעזה הודיע כי במהלך ההפגנות נהרגו חובש פלסטיני מזרחית לחאן-יונס וגבר בן 55. עוד נמסר כי מעל מאה פלסטינים נפצעו בעימותים, כמה עשרות מהם נפגעו מירי של כוחות הביטחון. במקביל, לאור ההסלמה בימים האחרונים נפרסה סוללת כיפת ברזל במרכז הארץ.

 

סוכנות הידיעות "שיהאב" דיווחה כי רחפן של צה"ל ירה כדורי גז מדמיע לעבר המפגינים באל-בורייג'. כמו כן, דווח כי סגן ראש המועצה המחוקקת הפלסטינית, אחמד בחר, ועוד כמה בכירים הגיעו לאזור ההפגנות בחאן-יונס. דובר חמאס, פאוזי ברהום, אמר כי "המספר הרב של המפגינים מוכיח כי ההתנגדות היא הכוח החזק אל מול האויב ולמען הסרת המצור". מספר שריפות פרצו בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה. 

 

 כוחות צה"ל מתכנסים בגבול רצועת עזה
 

כוחות צה"ל מתכנסים בגבול רצועת עזה( דובר צה"ל)

 

 

בד בבד, אתמול אחר הצהריים טען גורם ביטחוני ישראלי בכיר: "לא הסכמנו להפסקת אש. חמאס סירב להתחייב להפסקה מוחלטת של פעולות האיבה. מדיניות התגובה מול עזה נשארה כשהייתה". בכיר חמאס, סאמי אבו זוהירי, התייחס בצהריים להסכם הפסקת האש שנכנס הלילה לתוקף בין ישראל לארגון, בתום יממה ארוכה של ירי רקטות לעבר עוטף עזה. "סבב ההתנגשות האחרון מוכיח כי ניתן להביס את ישראל", אמר אבו זוהירי. נכון לשעה זו, אף גורם ישראלי רשמי לא הצהיר כי אכן נחתם הסכם בתיווך מצרי, כפי שדווח בכלי תקשורת פלסטיניים.

 

שלשום בשעות הערב המאוחרות דווח באל-ג'זירה על הסכמות בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, ההסכם, הושג בתיווך מצרי. על פי גורמים פלסטינים, המודיעין המצרי הזהיר את שני הצדדים כי אם לא יושג הלילה הסכם, הדרך למלחמה בלתי נמנעת ואז לא ניתן יהיה לשלוט בסדר העניינים. מקור דיפלומטי אמר בשעות הערב לחדשות עשר כי "הפסקת האש תיכנס לתוקפה בחצות". עוד הוסיף כי הוא "מקווה שהשעות הקרובות יעברו ללא אירועים מיוחדים".

 

גורם בחמאס אישר את הדברים לסוכנות הידיעות "אל וטניה" ואמר כי "חמאס תשמור לעצמה את הזכות להגיב במקרה של הפרת ההסכם". מנגד, גורם ישראלי בכיר טען כי "הדיווח לא נכון". בכיר ברצועת עזה אמר הבוקר לערוץ "אל-ג'זירה" כי: "הפלגים החליטו להפסיק את ההסלמה אתמול בחצות, והודיעו על כך למתווכים במצרים וקטאר, ולשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב".