BETA

23.01.2013

07:31

עודכן:

תוצאות בחירות 2013: יחי המלך החדש, יאיר לפיד

הוא הגיע משום מקום והיכה את הסקרים. כעת ברור כי לא תיתכן הרכבת קואליציה ללא יו"ר יש עתיד ובתרחיש מסוים הוא אף יעמוד בראשה. הליכוד התרסק ונתניהו, ליברמן, ארדן וסער עלולים לתת על כך את הדין. גם העבודה אכזבה והסכינים כבר נשלפו. וגם: כמה קולות בזבזו אזרחי ישראל? פרשנות

ביום שבת האחרון ראיינתי את יאיר לפיד, ושאלתי אותו מה הטעות הכי גדולה שעשה במהלך הקמפיין שלו. לפיד השתהה רגע, והשיב: "כשהצהרתי שיהיו לנו 22 מנדטים. זו הייתה טעות". בדיעבד, מתברר שהטעות של לפיד הייתה בתוך טווח הדגימה. הכוכב של בחירות 2013 הגיע משום מקום. איש לא ציפה שלפיד יחצה את רף 15 המנדטים, שגם אליהם לא התקרב בשבועות האחרונים. והנה, הוא עקף בסיבוב ומבלי להתאמץ את מפלגת העבודה, שלא עזבה את המקום השני בסקרים מאז החל המרוץ, לפני ארבעה חודשים.

 

רבות ידובר על האופן שבו לפיד היכה את הסקרים. נראה שרבים מבין 15 האחוזים של מתלבטים מצאו בית חם ב-"יש עתיד". באופן אירוני, מאות אלפי אנשים יצאו להצביע לראשונה מאז מחאת הקיץ של 2011 ובחרו במי שמסמל אולי יותר מכל את הקשר בין הון, שלטון ועיתון כדי לנצח את השיטה הקיימת.

 

ממחר בבוקר, כמאמר הג'ינגל הסאטירי, יאיר לפיד מלך. עם המנדטים שקיבל יוכל להחליט אם ברצונו להמליך את נתניהו תמורת שלל כיבודים והטבות, או לנסות ולהקים אלטרנטיבה בדמות רוטציה עם יחימוביץ', יוזמה שעל פניו נראה כי סיכוייה קלושים, ובעיקר יכולים לשמש כמנוף להפעלת לחץ על נתניהו, כדי שייענה לכל דרישה שלפיד יחפוץ בה. עם זאת, לאור העובדה ששני הגושים כמעט שווים בכוחם, אין לשלול על הסף הקמת ממשלה ללא נתניהו למרות שכאמור הסיכויים לכך אפסיים כמעט.

 

כעס ותסכול בליכוד-ביתנו, כאב ראש לנתניהו

אין לזלזל בהתרסקות הליכוד. ארתור פינקלשטיין הבטיח לנתניהו וליברמן לאחר האיחוד בין 45 ל- 50 מנדטים. 31 מנדטים לשתי מפלגות שהיו להן 42 מנדטים יחדיו זו התבזות. מה היה קורה אלמלא היה האיחוד? האם הליכוד היה משתווה בכוחו ללפיד? בליכוד התנחמו אתמול בעובדה שהם עתידים להרכיב את הממשלה הבאה, אבל מלאכת ההרכבה תהיה סיוט.

 

במטה המפלגה אתמול הייתה אווירה של כעס ותסכול, לא של שמחה. נתניהו וליברמן נאמו יחדיו כ-7 דקות בלבד, ונמנעו מכל הבטחה חד משמעית או הצגת חזון לעתיד. בעיקר היה נראה ששניהם רוצים כבר לסיים עם הטקס ולרדת מהבמה כדי להתחיל ולגבש קואליציה. לא כך נשמע נאום ניצחון. עכשיו הסיוט הזה מאחוריהם, וגדעון סער וגלעד ארדן, שעמדו בראש מטה הבחירות וההסברה, יצטרכו גם הם לתת הסברים.

 

ממשלת נתניהו השלישית, בהנחה שלא יהיו הפתעות, תהיה דומה לממשלת שרון השנייה. הבסיס שלה יהיה לפיד ונתניהו. בצד יהיה הבית היהודי (שיכול לראות עצמו גם מאוכזב בסופו של יום אחרי שציפה להגיע ל-14 מנדטים). יחד מדובר בכ-60 מנדטים. אבל מי עוד יהיה בפנים? היה מעניין לשמוע אתמול בגני התערוכה פעילי ליכוד קוראים לעבר נתניהו "רק לא ש"ס", אבל בלי ש"ס אין לנתניהו קואליציה. ממשלת נתניהו עם לפיד משמאל וש"ס מימין תהיה ממשלת שיתוק שתתקשה להאריך ימים. לנתניהו יש אפשרות לפנות ללבני ולנסות להקים קואליציה מרכזית, אבל אז תהיה לו בעיה עם הבית היהודי, כיוון שלבני הצהירה שתבקש "תשלום מדיני". בקיצור, איך שלא יהיה, הניצחון הזה הוא כאב ראש אחד גדול עבור נתניהו.

יחימוביץ' ניהלה קמפיין שסבל מעודף ממלכתיות, כאילו היא מתמודד למשרת נשיא ארה"ב. במקום להיות הילד הרע, הבועט והעוקצני של הבחירות, ניפקה העבודה קמפיין שלא הצליח למנף את הישגי המחאה. הרשימה המרשימה שבנו בעבודה לא נחשפה מספיק לציבור והמרירות במפלגה עצומה. אין מה להמתין, הסכינים כבר החלו להישלף. חברי כנסת שחשים שמודרו במהלך המרוץ החלו כבר לאותת שהם לא שבעי רצון - בלשון המעטה - מהתוצאות. זה עניין של ימים עד שתכונס ועידה בה תימרח יחימוביץ' בזפת ונוצות, ומשם הדרך לפתיחת הפריימריז קצרה

ההימור של יחימוביץ' נכשל

אי אפשר שלא להתייחס גם לקריסתה של מפלגת העבודה. שלי יחימוביץ' לקחה הימור אסטרטגי נועז בתחילת מערכת הבחירות: לנסות ולהעביר מנדטים מגוש הימין אל גוש השמאל. לשם כך היא עשתה מאמצים כבירים לא לדבר על שלום, לא לבקר את ההתנחלויות ולא להסתכסך עם החרדים. הכול היה טוב ויפה, על הנייר. אלא שבשטח הימין לא האמין לה והשמאל החל לנטוש. במקום לרדת מהאסטרטגיה הזו לפני חודש או חודשיים ולנסות להחזיר מצביעים "הביתה", גם במחיר של ביקורת על זיגזוג, היא תרמה לפחות שלושה מנדטים למרצ, ולפחות מספר זהה של קולות לתנועה של ציפי לבני, שכל מהות קיומה הוא הנושא המדיני.

 

יחימוביץ' ניהלה קמפיין שסבל מעודף ממלכתיות, כאילו היא מתמודד למשרת נשיא ארה"ב. במקום להיות הילד הרע, הבועט והעוקצני של הבחירות, ניפקה העבודה קמפיין שלא הצליח למנף את הישגי המחאה. הרשימה המרשימה שבנו בעבודה לא נחשפה מספיק לציבור והמרירות במפלגה עצומה. אין מה להמתין, הסכינים כבר החלו להישלף. חברי כנסת שחשים שמודרו במהלך המרוץ החלו כבר לאותת שהם לא שבעי רצון - בלשון המעטה - מהתוצאות. זה עניין של ימים עד שתכונס ועידה בה תימרח יחימוביץ' בזפת ונוצות, ומשם הדרך לפתיחת הפריימריז קצרה.

 

כמה הערות:

  • אמסלם ואמנון יצחק מנעו מש"ס עוד שני מנדטים. גם שם תהיה מלחמת עולם ביום שאחרי.
  • בנט הגיע כנראה לשיא שלו מוקדם מדי, וחווה ירידה משמעותית מאז. הוא ודאי מאוכזב מאוד, אחרי שבראשית השבוע ראה את ג'רמי גימפל, מספר 14 ברשימתו, נכנס לכנסת. אולי קמפיין ההפחדה של הליכוד עבד והמצביעים שברחו מבנט עברו ללפיד?
  • ציפי לבני הוכיחה שוב שהיא לא פוליטיקאית גדולה, בלשון המעטה. מי שהצהירה שהיא באה להיות אלטרנטיבה לנתניהו סיימה את הדרך עם ששה מנדטים. אם הייתה לה קצת יותר תבונה פוליטית, הייתה יכולה לקבל את המקום השני ברשימתו של לפיד או בעבודה. במקום זה, תיאלץ לכתת את רגליה במסדרונות הכנסת כיו"ר ועדה שולית.
  • בערב חלה בלימה משמעותית באחוזי ההצבעה. אחרי שכבר נראה היה שאנו עומדים לחזות בנתונים גבוהים במיוחד שיחצו את 70 האחוזים, נותרנו עם 66.6 אחוזי הצבעה, רק אחוז אחד יותר מ-2009.
  • עלה ירוק שילשה את כוחה וזכתה לכאחוז מן הקולות. זה הרבה יותר מארץ חדשה של אלדד יניב, שהצהיר ביהירות כי "התקשורת המסורתית לא מבינה כלום", וטען בתוקף כי לפי סקרים סודיים שבידיו הוא "עבר מזמן את אחוז החסימה". אם היה עומד במילתו המקורית ופורש מהמרוץ כשראה שאין לו סיכוי, לשמאל היה יכול להיות עוד מנדט.
  • למעלה מרבע מיליון ישראלים, שהם כשבעה אחוז מן המצביעים, נתנו את קולם למפלגות שלא עברו את אחוז החסימה. הכי קרובות היו עוצמה לישראל, עם שלם, ועלה ירוק.