BETA

05.08.2018

09:36

ההפגנות באיראן בחודש שעבר
ההפגנות באיראן בחודש שעבר,
חדשות עשר

"מוות לחיזבאללה": לאור המשבר הכלכלי - המחאה באיראן מתחדשת

ברשת "אל-ערבייה" דווח כי בחמשת הימים האחרונים התקיימו הפגנות ברחבי המדינה. ההמון מוחה נגד הקצאת התקציבים לטובת יומרות צבאיות במזרח התיכון ע"ח שיפור מצב האזרחים

המחאה באיראן נגד המשטר נוכח המשבר הכלכלי שפוקד את המדינה ממשיכה. רשת "אל-ערביה" דיווחה הבוקר (ראשון) כי בחמשת הימים האחרונים התקיימו הפגנות ברחבי המדינה. על פי הדיווח, אמש צעקו המפגינים "מוות לחיזבאללה".

 

בחודשים האחרונים גברה המחאה נגד משטר האייתולות לאור הסנקציות הכלכליות שהטילה ארה"ב על המדינה לאחר שהנשיא האמריקני פרש מהסכם הגרעין עם איראן. מלבד ההפגנות נגד הכלכלה החלשה, המפגינים מוחים גם על הכללים הדתיים המחמירים, על המחסור במים, ובעיקר על כך שראשי הרפובליקה האסלאמית מעדיפים להתבסס במזרח התיכון על חשבון שיפור הבעיות הפנים-מדינתיות.

 

 

 

 

 

 הפגנות באיראן נגד המשטר
 

הפגנות באיראן נגד המשטר בחודש שעבר (חדשות עשר)

 

 

המחאה אינה נקודתית ופרושה בכל רחבי המדינה, ממחאות קטנות בבירה טהראן ועד מחאות גדולות יותר בערים עראק, איספהאן, כרג' ושיראז. בשבוע שעבר פתחו נהגי המשאיות בשביתה שהשפיעה באופן משמעותי על אספקת הדלק במדינה והותירה תחנות דלק רבות ריקות.

 

הכלכלה האיראנית הצונחת נמצאת במצב לא טוב זה זמן רב. הריאל האיראני הגיע בשבוע שעבר לשפל חסר תקדים של 120 אלף ריאל איראני לדולר אחד. הכלכלה האיראנית קשורה קשר הדוק לנפט, למצב הפוליטי מדיני וגם להוצאות מדיניות החוץ של הרפובליקה האיסלאמית שזכתה לביקורת פנימית על כך שמוציאים כסף על סוריה ועל חיזבאללה, ולא למען הכלכלה הגוועת.

 

ההצעה של טראמפ

 

בשבוע שעבר הכריז דונלד טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן כי יהיה מוכן להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני "בכל זמן ובכל מקום", והבהיר כי לפגישה שכזו לא יהיו כל תנאים מוקדמים. הוא הוסיף: "אני מאמין בפגישות". בריאיון לרשת CNBC, אמר שר החוץ מייק פומפאו כי הוא "תומך ברצונו של טראמפ" להיפגש עם רוחאני. 

 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ התייחס לדחיית מנהיגי איראן את הזמנתו לדון בהסכם גרעין חדש ללא תנאים מוקדמים בעצרת בפלורידה. "אני מקווה שזה ילך טוב עם איראן. יש לי תחושה שהם ידברו איתנו די בקרוב. ואולי לא, וגם זה בסדר", אמר הנשיא. עוד הוסיף כי "ההסכם הקודם שנחתם ב-2015 היה מזעזע וחד-צדדי". לגבי המצב באיראן אמר טראמפ כי "אני מקווה שזה יצליח עם איראן כי יש להם קשיים רבים כרגע".

 

סגן יו"ר הפרלמנט האיראני עלי מוטהרי הגיב לדבריו של טראמפ: "זה לא יהיה זמן טוב למשא ומתן בין איראן לארה"ב, משא ומתן יהיה משפיל עבור השלטון בטהראן". בהמשך, מוחמד עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה, אמר ל"פארס": "טראמפ הוא חובבן, בכירים איראניים לעולם לא ייפגשו איתו או עם כל נשיא אמריקני אחר". מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני, התייחס אף הוא, וכתב כי "ארה"ב יכולה להאשים רק את עצמה בניתוק הקשר עם איראן לאחר פרישתה מהסכם הגרעין".

 

טראמפ ורוחאני
 

טראמפ ורוחאני (רויטרס)

 

 

הפנייה של נתניהו לאיראנים

 

בשבוע שעבר תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו פעם נוספת את השלטון בטהראן. נתניהו עשה זאת באמצעות סרטון בשפה האנגלית שהעלה לרשתות החברתיות ושבו הוא מתאר יום פיקטיבי בחיי נערה איראנית - שמגלה כי המשטר האיראני מעדיף להשקיע את כספיו במלחמות במזרח התיכון במקום באזרחיו.

 

"תארו לעצמכם נערה איראנית בת 15 עם השם 'פאטמה'", פתח נתניהו את הסרטון. "היא חכמה וחולמת על היום שתפתח עסק עצמאי. "פאטמה מתחילה את ריצת הבוקר, אך כשהיא מסירה את כיסוי הראש, משטרת הדת מופיעה ומאיימת להכותה. פאטמה עוצרת במאפייה החביבה עליה, אך יש שביתה ברחבי המדינה. פאטמה עוברת בדרכה מגדל ורואה את הקומה ה-20 אפופת עשן. לוחמי האש לא יכולים לכבות את הלהבות מזה ימים, עקב מחסור בציוד ראוי", ממשיך נתניהו.

 

"פאטמה זועמת: 'מדוע כל דבר במדינה שלי מתפורר?' היא שואלת. היא מנסה להתבטא ברשתות החברתיות. אך מגלה שהרשויות במדינתה חסמו את טוויטר ואת פייסבוק. 'מה המנהיגים עושים עם כל הכסף שלנו?' פאטמה תוהה בייאוש. היא פותחת את העיתון 'וואטאנה אמרוז' ומגלה: מיליארדים מבוזבזים כדי לקדם את צבא איראן בסוריה, מיליארדים מבוזבזים כדי לפתח נשק גרעיני ומילארדים מבוזבזים על המלחמה בתימן", אומר ראש הממשלה ומסכם: "פאטמה הוא אולי שם בדיוני. אך הסיפור שלה אמיתי. זהו הסיפור של מיליוני איראנים. אם אתם רוצים שלום, עזרו לפאטמה. עזרו לאזרחי איראן להרים את קולם נגד משטר שמדכא אותם".