04.08.2018

17:40

עודכן:

לקראת עצרת המחאה נגד חוק הלאום: תלונה על הפצת "פייק ניוז"

מפלגת העבודה התלוננה כי פעיל הליכוד ו"הצל" הפיצו תכתובות ווטסאפ, שבה כתב לכאורה פעיל העבודה: "הדרוזים מספקים את הסחורה" • עשרות מפגינים נגד החוק חסמו את כביש 85

פעילים במפלגת העבודה הגישו היום (שבת) תלונה במשטרת תל אביב נגד נידאל אבראהים, פעיל הליכוד, ונגד יואב אליאסי, "הצל", בגין זיוף והפצת מידע שקרי במרמה. זאת, בעקבות הפצת תכתובות ווטסאפ שבהן לכאורה פעילי מפלגת העבודה טוענים כי "הדרוזים מספקים את הסחורה" ו"עוד יירשם בהיסטוריה שחזרנו לשלטון על חשבון הדרוזים", ונטען כי הם תיאמו מהלכים עם מובילי מחאת הדרוזים נגד "חוק הלאום".

 

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי טען כי "רוח בלפור המבוהלת מנשבת בתכתובת הוואטסאפ המזויפת שמפיצים בליכוד משעות הבוקר. זו רוח שטנית, מסוכנת, שמפוררת את חוסנה של החברה שלנו וקורעת אותה לגזרים". לדבריו, "הכל כשר בדרך  לקלפי ולהיחלצות מהחקירות".

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "זה לא מפתיע שאדם שנחשף רק לאחרונה כמי שמקדיש את רוב זמנו לקמפיינים מפוברקים נגד יריביו הפוליטיים, יטעה לחשוב שגם אחרים נוהגים כמוהו. אנחנו לא יודעים לקבוע אם הפוסט המדובר מפוברק או לא. מה שבטוח זה שההודעה ותדרוכי הפאניקה של גבאי, כאילו הליכוד עומד מאחוריו, מפוברקים בהחלט".

 

תא"ל במילאוים אמל אסעד
 

תא"ל במילואים אמל אסעד (חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר נמסר ממפלגת העבודה כי "בשעות האחרונות עובד מפלגת הליכוד מפיץ תכתובת ווטסאפ המיוחסת לאנשי מפלגת העבודה. מדובר בתכתובת שכולה בפייק ניוז, 100% זיוף, כל אות וכל הודעה כאן פשוט לא אמיתית". עוד נטען כי "התשובה לפייק ניוז של נתניהו היא פשוט להפיץ את האמת, ולהגיע הערב לכיכר רבין".

 

תא"ל (מיל') אמל אסעד, ממובילי מטה המאבק בחוק הלאום, מסר לקראת העצרת הצפויה הערב כי "אני וחבריי קוראים לכל אזרחי ישראל להתייצב לצדנו למען ברית החיים והאחדות ביננו". לדבריו, "אנו רוצים שישאירו לנו את 'הישראליות' שלנו וסבורים שיש בידי ממשלת ישראל והעומד בראשה, כבוד ראש הממשלה בנימין נתניהו, את היכולת לעשות בכדי לתקן את חוק הלאום".

 

בתוך כך, הפגנות נגד חוק הלאום נערכו במוקדים רבים ברחבי הארץ, ביוזמת ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי. בין היתר, נערכו הפגנות בסכנין, כפר כנא, אום אל-פחם, רהט, טירה, ג'לג'וליה, באקה אל-גרבייה, ומג'ד אל-כרום, שם חסמו עשרות המפגינים את כביש 85 לתנועה.

 

 הפגנת החברה הערבית נגד חוק הלאום בעיר רהט
 

הפגנת החברה הערבית נגד חוק הלאום בעיר רהט(חדשות עשר )

 

 

 הפגנת החברה הערבית נגד חוק הלאום
 

הפגנת החברה הערבית נגד חוק הלאום(חדשות עשר )

 

 

עצרת המחאה צפויה להיערך בכיכר רבין שבתל אביב החל מהשעה 20:30 בערב. בין המשתתפים בעצרת צפויים להגיע מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית, השיח מוואפק טריף, תא"ל אסעד, ראשי השב"כ לשעבר יובל דיסקין ועמי אילון, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, פרופ' אסא כשר, לוסי אהריש וכן נציגים רבים מהעדה הדרוזית.

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם לפני מספר ימים את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם השיח טריף וראשי העדה. בין היתר, כלל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.