02.08.2018

14:47

פרקליט המדינה על חוק הלאום: "לאפשר לכל הקבוצות לחוש שוות"

שי ניצן ניצל את טקס הפרידה מהשופט שהם כדי להביע ביקורת מרומזת על החוק השנוי במחלוקת: "כל אחת מן הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית מבקשות מעט מנוח לכף רגלה"

פרקליט המדינה, שי ניצן, ניצל היום (חמישי) את מעמד טקס הפרידה משופט העליון אורי שהם כדי להביע פעם נוספת את התנגדותו לחוק. את דבריו בטקס סיים בשירו של אדמיאל קוסמן, "מבוקש", אותו ציטט שהם בפסק דין העוסק בעבדות:

 

"מבוקש מקום שקט עליו תונח הנפש.

לכמה רגעים בלבד.

מבוקש מקום שישמש מדרך לכף הרגל.

לכמה רגעים בלבד.

 

מבוקש דבור אחד, נקי, נעים וחם שישמש ספסל

מקלט, למישהי, קרובה שלי, ילדה-יונה, נפשי שלי

אשר יצאה מן התבה, לכמה רגעים, בשעות הבקר,

ולא מצאה מאז מנוח לרגלה."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרקליט המדינה, שי ניצן
 

פרקליט המדינה, שי ניצן (צילום: ליאב פלד)

 

 

לאחר מכן הוסיף ניצן: "בעיני השופט, וגם בעיני, שיר זה מבטא את מצוקתן של נשים רבות, המצויות בשביה ובצרה, המבקשות להן אך מעט מנוח. שיר זה יפה הוא לכל אחת ואחת מן הקבוצות המוחלשות בחברה הישראלית, שרבות הן, המבקשות כל אחת מעט מנוח לכף רגלה".

 

ניצן הזכיר בדבריו במרומז את הקבוצות השונות בחברה הישראלית שסובלות מאפליה במסגרת החוק, והביע תקווה לשינוי. "קבוצות של יוצאי אתיופיה, בעלי מוגבלויות, ערבים, דרוזים, בדואים, צ'רקסים, חרדים, להט"בים, פליטים ועוד – כל קבוצה מבקשת מעט מנוח לכף רגלה", אמר. "אני מקווה כי החברה הישראלית תשכיל למצוא את הדרך לאפשר לכל הקבוצות הללו לחוש שוות זכויות, תאבק לשיפור מעמדן, ותאפשר לכולן למצוא ככר רחבה, בה תוכלנה כולן, כל היונים כולן, למצוא מעט מנוח, מעט שלווה, זו לצד זו".

 

אתמול נשיא המדינה ראובן ריבלין נשא דברים בטקס סיום קורס חובלים בבסיס חיל הים בחיפה. ריבלין, שכבר הביע בפומבי את התנגדותו לחוק, התייחס למחאת הדרוזים ואמר: "ערכיה של מדינת ישראל חקוקים במגילת העצמאות ובערכי היסוד של צבא הגנה לישראל. ערך השוויון הוא מהערכים המקודשים של צה"ל - כך היה וכך יהיה".

 

חוק הלאום מעורר הדים גם מחוץ לגבולות ישראל. לאחרונה, בכירים בממשל האמריקני פנו לבכירים בלשכת ראש הממשלה וביקשו הבהרות לגבי החוק. אחד הסעיפים שבעקבותיו עלו סימני השאלה היה הסעיף שעסק בהתיישבות היהודית. ככל הנראה, האמריקנים לא מבינים את ההשלכה המעשית שלו ובלשכת ראש הממשלה נאלצו להסביר את משמעותו. בשלב זה הבית הלבן מקבל את עמדת לשכת ראש הממשלה, ואכן, עד כה לא נשמעה ביקורת פומבית של הממשל.