01.08.2018

22:11

סערת חוק הלאום: בכירים אמריקנים ביקשו מלשכת נתניהו הבהרות

גורמים בממשל ארה"ב פנו לבכירים בלשכת רה"מ, שהסבירו כי לחוק השנוי במחלוקת אין השפעה על שוויון זכויות של אף אזרח בישראל. לשכת רה"מ: "עדכון שוטף בנושאי פנים"

סערת חוק הלאום: בכירים בממשל האמריקני פנו לאחרונה לבכירים בלשכת ראש הממשלה וביקשו הבהרות לגבי החוק. מקור שמעורה במגעים אמר לחדשות עשר שבתגובה לפנייה, הבהירו בכירים בלשכת ראש הממשלה כי לחוק אין כל השפעה על שוויון זכויות של אף אזרח בישראל, וכי הוא לא יוביל לכל אפליה של בני מיעוטים, על בסיס גזע, דת או מגדר.

 

אחד הסעיפים שבעקבותיו עלו סימני השאלה היה הסעיף סביב ההתיישבות היהודית. ככל הנראה, האמריקנים אינם מבינים מה ההשלכה המעשית שלו ובלשכת ראש הממשלה נאלצו להסביר את משמעותו.

 

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, בטקס פתיחת השגרירות
 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, בטקס פתיחת השגרירות (רויטרס)

 

 

בשלב זה הבית הלבן מקבל את עמדת לשכת ראש הממשלה, ואכן, עד כה לא נשמעה ביקורת פומבית של הממשל. אולם, האמריקנים עוקבים אחר רהמחאה הדרוזית וככל הנראה הם ישמחו לראות תיקון בחוק. זאת, בעקבות דעת יהודים אמריקנים רבים, ובהם עורך הדין אלן דרשוביץ, המקורב לנשיא טראמפ, שתקף את החוק.

 

בלשכת ראש הממשלה אישרו כי הנושא אכן עלה בשיחה בין ראש הסגל יואב הורוביץ לשגריר האמריקני דיוויד פרידמן, אך טענו כי "לא הושמעה כל ביקורת או הבהרה מצד האמריקנים. מדובר היה בעדכון שוטף בנושאי פנים".

 

בן העדה הדרוזית, תא"ל במיל' אמל אסעד, מחה על המתווה שהציג נתניהו: "הראש היצירתי של ראש הממשלה המציא פטנט חדש – תישארו מושפלים ושקטים ותקבלו אולי הטבות כאלו ואחרות (אולי, כי ראש הממשלה הרי ידוע בקיום מדוקדק של כל הבטחותיו). אולי זה יצליח, אולי אין כבר לדרוזים כבוד וגאווה. אולי ההשפלה החדשה תמצא אוזן קשבת".

 

"ביבי מאמין שאנו נשלח את ילדינו לצבא לא על מנת להגן על ארצנו (כי לדעתו זו אינה ארצנו), אלא כדי שנורשה ללקט פירורים תחת שולחנו. ביבי סבור שהתרגלנו לחשוב כמו עבדים", כתב אסעד. "ובכן אדוני ראש הממשלה, בני העדה הדרוזית הם אנשי כבוד. העדה הדרוזית שולחת את בניה להגן על ארצם ומולדתם ולא לשרת כצבא שכיר. להזכירך, אנו נמצאים כאן מזה מאות בשנים. ההצעה שלך היא משפילה עוד יותר מחוק הלאום עצמו".

 

בד בבד, נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר הערב בטקס סיום קורס חובלים בבסיס חיל הים בחיפה כי "מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. דמוקרטית ויהודית". "ערכיה של מדינת ישראל חקוקים במגילת העצמאות ובערכי היסוד של צבא הגנה לישראל", הוסיף ריבלין, "ערך השוויון הוא מהערכים המקודשים של צה"ל - כך היה וכך יהיה".

 

בקרב מנהיגי העדה הדרוזית ישנה מחלוקת האם לקבל את המתווה שהוצע להם היום, כאשר ההנהגה הפוליטית והדתית נוטים לקבל אותו, אך בד בבד חוששים כי מהלך כזה יגרום לאובדן אמון הצעירים בהם.

 

 נתניהו עם נציג העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציג העדה הדרוזית (חדשות עשר)

 

 

במקביל, ההנהגה הצעירה, שארגנה את המחאה שתתקיים במוצאי שבת בכיכר רבים וכוללת קצינים רבים, צפויה שלא לקבל את ההסכם. "חוק הלאום במתכונתו הנוכחית הוציא אותי מהבית ומהמשפחה שלי", אמר תא"ל (במיל') אמל אסעד, מיוזמי עצרת המחאה, "הבית שלי זו המדינה הזו, המשפחה שלי זה אתם. הוציאו אותי מהמשפחה ואמרו לי - 'אתה בן חורג'".

 

"פתיאן איברהים, ששירת כלוחם-צלם בצבא, כתב בפוסט בפייסבוק כי בטקס סיום קורס הקצינים של אחיו אתמול, לראשונה לא שר את התקווה. "כשהסתכלתי מסביב הבנתי שכנראה אני לא כמו כולם פה", סיפר לחדשות עשר, "עצוב להגיד דבר כזה". "יש לנו כמעט 430 חללים", אמרה וויסל חליל, תושבת דליית אל-כרמל, "ולמרות זאת יש הרגשה שהם כאילו לא היו מספיקים טובים".

 

קצינים יהודים בכירים במילואים הגיעו היום לכיכר רבין על מנת להזדהות עם המחאה. "מדובר באחים לנשק, שנלחמו יחד, ונפלו מאות מהם", אמר האלוף (במיל') יורם יאיר (יה-יה), יו"ר "יחד למען החייל", "כל אחד זוכר בדיוק את המקרה שבו הגשש הבדואי הציל את חייו".

 

 

"אני כיהודי לא יכול לקבל שיהיו לי זכויות יתר כלשהן על חבר כמו אמל אסעד, שהיה סגני בלבנון, ועוד עשרות אחרים חלקם בבתי קברות", הוסיף תא"ל (במיל'), גיורא ענבר, לשעבר מפקד היק"ל. "אני פונה באופן אישי לדיכטר וביבי - שניהם היו חיילים שלי", אמר האלוף במיל' עמירם לוין, לשעבר אלוף פיקוד הצפון, "חבר'ה, עשיתם טעות. קחו רוורס. תעשו דיון פנימי ותשנו את זה".

 

כזכור, מוקדם יותר היום, פרסם הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם מנהיגה הרוחני של העדה, שייח מוואפק טריף וראשי העדה. בין היתר, כולל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

 נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית (חדשות עשר)

 

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.