BETA

16.01.2013

00:20

עודכן:

לוח הפגישות של השרים: מי יהיה שר האוצר הבא?

גדעון סער, פוליטיקאי מיומן, מיפה את מוקדי הכוח ומשקיע בהם את מרב זמנו ומרצו. ישראל כץ מפתיע מאוד בקרבתו לראש הממשלה. גלעד ארדן הוא כנראה השר להגנת הסביבה החשאי ביותר בהיסטוריה ולוימור לבנת - אוהבת תיאטרון ויחסי ציבור. השרים חושפים את הלו"ז

(11:16 דקות)

לפני שבעה חודשים שלחנו בקשות לראות את לוח הפגישות של השרים. צירפנו הנחיות מפורשות של היועץ המשפטי לממשלה, שעל פי החוק הם חייבים למסור את הלו"ז שלהם לציבור. מתוך 30 שרים רק תשעה צייתו. בשבועיים האחרונים הגיעו עוד ארבעה - שר החינוך, גדעון סער; שר התחבורה, ישראל כץ; השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן; שרת התרבות, לימור לבנת. סער, כץ וארדן מתחרים על תפקיד שר האוצר הבא, אז ניסינו לבדוק, על פי הלו"זים שלהם, מי הראוי ביותר?

 

גדעון סער היה מהשרים שהכי התמרמרו על ההנחיה למסור את הלו"ז שלהם, ונראה כאילו הוא תפר לו"ז במיוחד בשביל "המקור". שום דבר לא מושחר, אבל אם הוא אמיתי, נראה שהוא לא נפגש כמעט בשום אירוע פוליטי עם אנשי מרכז ליכוד. מהלו"ז שלו נראה כאילו הוא מיפה את מוקדי הכוח החשובים להצלחתו ודאג להיפגש איתם באופן קבוע. לדוגמה משה בר סימן טוב, האחראי באוצר על תקציב החינוך.

 

ישראל כץ עובד מאוד קשה. בלו"ז שלו יש מעט מאוד השחרות, אבל כשאתה מסתכל עליו אתה רואה שלצד הרבה מאוד אירועים מקצועיים, יש המון פוליטיקה בסדר היום של שר התחבורה. למשל, 54 פגישות עם ראשי מועצות ורשויות ברחבי הארץ, 37 שמחות ואירועים, 15 אירועי מימונה. הנתון המפתיע הוא 27 פגישות עם ראש הממשלה. לא ידענו שהם כל כך קרובים. בנוסף, הלו"ז חושף את רשת המינויים הפוליטיים של כץ.

גלעד ארדן העביר לו"ז כל כך מושחר ומצונזר, שאי אפשר להפיק ממנו שום תובנות. אז אם לסכם את השאלה "מי ראוי להיות שר האוצר הבא?", צריך לומר שיובל שטייניץ סירב לכל הבקשות להעביר את לוח הפגישות שלו. לפי המבחן הזה, גלעד ארדן ללא ספק מתאים לתפקיד.

 

שרת התרבות, לימור לבנת, מאוד אוהבת לצרוך תרבות. היא הולכת הרבה לאופרה, לתיאטרון, אבל קצת פחות אוהבת להיפגש עם ראשי אותם מוסדות. היא נפגשת המון עם ראשי רשויות, 23 פגישות בשנה אחת, רובם ליכודניקים. בקדנציה הנוכחית לבנת פזלה ימינה, והלו"ז מראה את זה מצוין. למרות זאת, בפריימריז זה לא ממש השתלם לה. גם 21 פגישות בשנה עם יועצי יחסי ציבור לא עזרו.

כץ: "מינוי הדירקטורים בוצע בשקיפות מלאה"

מלשכת ישראל כץ נמסר כי "מינוי הדירקטורים בוצע בשקיפות מלאה ועל פי כל כללי המנהל התקין, וכל ניסיון להציג את הליך המינוי כהליך לא תקין, הוא בגדר הצגה שקרית. באשר למינויו של בן-לולו, לשר לא הייתה כל מעורבות בהליך מינויו והפגישה שצוינה בלו"ז השר לא יצאה אל הפועל".

 

גם יהודה זעפרני וגם אורי ירון הדגישו בפנינו שהם מונו על בסיס ענייני, ללא שום קשר למשפחת נתניהו והצביעו על נסיונם המרשים בתחומים שונים ואנחנו רוצים להגיד שחלילה אנחנו לא טוענים שהם או האחרים שצויינו לא ראויים. אנחנו הצבענו על כשרונו של כץ למנות דירקטורים רבים בחברות שונות, כשחלק לא קטן מהם גם קשורים בכל מיני דרכים לאינטרסים אחרים שלו.

 

תגובת לימור לבנת: "לאורך הקדנציה נפגשה השרה לבנת עם מנהלי מוסדות התרבות ודלתה תמיד היתה פתוחה עבורם. באשר לפגישות יחסי הציבור: משרד התרבות נמנע מקמפיינים עתירי תקציב ובחר לשתף ולעדכן את הציבור אודות הפרויקטים הרבים שביצע בעיקר באמצעות יחסי ציבור. השרה השתתפה אחת לשבועיים שלושה בפגישות היח"צ על מנת להציע הצעות ייעול ולתרום מניסיונה וכמובן שאינה רואה בכך כל פסול".