25.07.2018

13:59

בנט על חוק הלאום: "פגע באחינו הדרוזים - עלינו לאחות את הקרע"

שר החינוך התייחס לחוק השנוי במחלוקת שנחקק בשבוע שעבר: "הממשלה לא רצתה לפגוע בברית ומוטלת עליה האחריות לתקנה". יעלון: "בוש ונכלם מנוסח החוק - אפעל לתיקון העוול"

כשבוע לאחר שנחקק "חוק הלאום" השנוי במחלוקת, התייחס שר החינוך נפתלי בנט בחשבון הטוויטר למחאה שהופנתה נגד היחס לדרוזים בחוק: "לאחר שיחות עם רבים מאיתנו הדרוזים, עולה שאופן החקיקה של חוק הלאום פגע מאוד דווקא בהם ובמי שגורלו נקשר למדינת ישראל. זו כמובן לא כוונת ממשלת ישראל. אלו אחינו לדם העומדים עמנו כתף לכתף בשדה הקרב וכרתו עמנו ברית חיים". עוד הוסיף יו"ר הבית היהודי ואחד מבכירי הקואליציה כי "עלינו, ממשלת ישראל, מוטלת האחריות למצוא את הדרך לאחות את הקרע".

 

במקביל לבנט, גם שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון התייחס לחוק, בסרטון שהעלה לטוויטר: "חקיקת חוק הלאום הובילה לשינוי חדש שאינו עולה בקנה אחד עם רוח מגילת העצמאות. החוק הוציא את ערך השוויון מהמגילה ואני בוש ונכלם מכך ומקווה שהעוול יתוקן במהרה". עוד הוסיף כי "כמי שמכיר את אחינו הדרוזים במשך שנים רבות, כמי שנלחם איתם כתף לכתף וכמי שפיקד עליהם לאורך כל שנותיי בצה"ל, אני יודע להעריך מאוד את תרומתם של בני העדה והתחושה הקשה והעצובה המלווה אותם. אעשה כמיטב יכולתי כדי שהוא יתוקן במהרה", כתב.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 בוגי יעלון
 

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון (דנה בר און )

 

 

ח"כ ציפי לבני אמרה כי "‏זעקת אחינו הדרוזים הובאה בפני הממשלה בזמן אמת. גם הפתרון הונח על השולחן - הממשלה התנגדה להוספת המילה שוויון לחוק הלאום ובכך פגעה במגילת העצמאות וברגשות אזרחי ישראל. בעיקר מנעה מכולנו אחדות סביב החוק".

 

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), כתב בטוויטר: "אופס, טעינו! התכוונו לפגוע רק באזרחי ישראל הערבים המוסלמים והנוצרים, אבל יצא שפגענו גם בדרוזים. הפוסט העלוב הזה חושף את הנבזות והרשעות של הממשלה, ממשלה שביקשה בכוונת מכוון לפגוע באזרחי ישראל הערבים, ופתאום מגלה שלפגיעה בערבים המוסלמים יש נזק היקפי בדמות הפגיעה בערבים הדרוזים. בושה."

 

 

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) כתב בטוויטר: "נפתלי, את הקרע יצרת במו ידיך! בגללך ובגלל חבריך החוק עבר, 8 זוגות ידיים שהעניקו את הרוב לחוק הרע הזה. תפסיק עם הספינים ותוביל מהלך לביטול החוק. הדרוזים רוצים שיוויון!".

 

מחאת העדה הדרוזית נגד "חוק הלאום"

 

ד"ר אמיר חניפס, ראש המכון לחקר העדה הדרוזית ויו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום", התייחס בתחילת השבוע ב"לונדון את קירשנבאום" להתנגדות העדה לחוק. "אנחנו עושים הכל בשביל לבטל את החוק הזה, שפוגע בצורה משמעותית בכל מי מאיתנו שרואה את מדינת ישראל כמדינתו", אמר חניפס, "מעל ל-83% מהחברה הצעירים שלנו מתגייסים לצה"ל, מדובר באחוזים הגבוהים ביותר. אבא שלי למשל שירת 35 שנים בצבא. שני האחים שלי קצינים. תוך לילה הוציאו אותם מחוץ לקונצנזוס הישראלי והפך אותנו תוך לילה לאזרחים סוג ב'".

 

בהמשך הסביר חניפס כי "האזרחים צריכים להתחבר לסמלים של המדינה. דגל, המנון וחוקים. איך עכשיו קצין דרוזי יכול להגיע לתיכון ולשכנע מישהו לשרת את מדינת היהודים במקום לשרת מדינה יהודית ודמוקרטית, שאתה באמת יכול להיות חלק ממנה".

 

כאשר התבקש להתייחס לסעיף בעייתי בחוק, אמר כי "יש סעיף שקובע שרק יהודי יכול לקבוע בנוגע לעתיד מדינת ישראל. איך אתם מצפים שאני אשרת מדינה כזו, איך אתה רוצה שאהיה חלק מהשמירה על ביטחונה כאשר אני לא יכול לקחת בהחלטות חשובות". חניפס גם לא חסך ביקורת מבן העדה, שר התקשורת איוב קרא. "יש כעס מאוד גדול על איוב קרא מכיוון שהצביע בעד החוק", אמר חניפס, "מדובר בהתנהגות שלא יסלחו לו עליה הרבה שנים. יש קונצנזוס בקרב העדה הדרוזית נגד החוק הזה".

 

"חוק הלאום" עבר בכנסת ביום חמישי לפנות בוקר. ברוב של 62 תומכים מול 55 מתנגדים בקריאה שנייה ושלישית, לאחר ימים של דיונים ב"וועדת הלאום", שהגיעו לשיאם בדיון המקדים וההצבעה שנמשכו לא פחות מ-11 שעות ברציפות. "חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי" קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".

 

חוק הלאום עבר בקריאה ראשונה
 

הוועדה המיוחדת לדיון בעניין חוק הלאום (דוברות הכנסת)

 

 

תגובות ברחבי העולם ל"חוק הלאום"

 

אתמול מתחה דוברת משרד החוץ של ארה"ב, הת'ר נאוארט, ביקורת מרומזת על חוק הלאום. "אנו נמנעים מלענות על חקיקה במדינות אחרות. אנו מודעים לחוק, יש לפנות לממשלת ישראל לפרטים נוספים", אמרה בתחילה, אך הוסיפה כי "באופן כללי - אנו מאמינים בשוויון של כולם בפני החוק". זו התייחסותה הראשונה של ארה"ב על חוק הלאום.

 

מוקדם יותר אתמול תקף נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, את ישראל על רקע אישור החוק. בכנס עם חברי מפלגתו באיסטנבול, אמר ארדואן כי "רוחו של היטלר הופיעה מחדש בקרב גורמים בממשל הישראלי". לדבריו, "ישראל הראתה שהיא מדינת טרור והעבירה חוק שנותן לגיטימציה לדיכוי ולביצוע מעשים פושעים נגד העם הפלסטיני באמצעות טנקים". עוד הוסיף כי "חוק הלאום הראה כי ישראל היה המדינה הציונית, הפשיסטית והגזענית ביותר".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדבריו של נשיא טורקיה, וטען כי "ארדואן טובח בסורים ובכורדים וכולא רבבות מאזרחיו בכלא. העובדה שה'דמוקרטור' הגדול ארדואן תוקף את חוק הלאום, זו המחמאה הגדולה ביותר לחוק זה". לדבריו, "טורקיה, תחת שלטונו של ארדואן, הופכת לדיקטטורה חשוכה, ואילו ישראל שומרת בקפדנות על שוויון זכויות לכל אזרחיה, גם לפני החוק וגם אחרי החוק".

 

 נתניהו וארדואן
 

נתניהו וארדואן (רויטרס)

 

 

אתמול בשעות הבוקר, שיגרו 140 חוקרים וחוקרות באוניברסיטת תל אביב מכתב להנהלת המוסד האקדמי ובו דרשו לשנות את סמל האוניברסיטה, כך שיכלול גם כיתוב בשפה הערבית. המרצים והמרצות טוענים כי הנהלת האוניברסיטה מיהרה להתייצב לצד מחאת הלהט"ב, אבל לא העבירה מסר ברור בעניין זכויות המיעוט הערבי. יוזמת המכתב היא ההיסטוריונית ד"ר יעל שטרנהל, והחתומים עליו כוללים חוקרים מהפקולטה לרפואה ומהחוגים למדעים מדויקים.

 

בשבוע שעבר התייחסה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לחוק השנוי במחלוקת שעבר בכנסת. מרקל אמרה כי אינה רוצה להתערב בעניינים פוליטיים פנימיים בישראל אולם הצהירה כי "שמירה על זכויות מיעוטים היא חלק חשוב בדמוקרטיה".

 

נשיא לבנון, מישל עאון, יצא באותו היום נגד החוק. במהלך פגישה שערך בארמון הנשיאות הלבנוני, אמר עאון כי עצם אישור החוק הוא "תוקפנות ישראלית חדשה על העם הפלסטיני ועל זכותו לקבוע את גורלו במדינה עצמאית שבירתה ירושלים". עוד אמר כי "החוק הזה, אשר מבטל את זכות השיבה הפלסטינית בזמן שהוא פותח את דלתות ההגירה עבור היהודים, הוא הפרה בוטה של החלטות האו"ם שאישרו את זכות השיבה עבור הפלסטינים".

 

גם ברמאללה ובעזה גינו את חוק הלאום. סאיב עריקאת, בכיר הרשות הפלסטינית, אמר כי החוק "מגדיר את ישראל מבחינה חוקית כמשטר אפרטהייד". לדבריו, "חוק הלאום הוא מסוכן וגזעני, מכחיש את קיום האזרחים הערבים ואת זכותם להגדרה עצמית, ובמקום, מגדיר אותם כחלק מהעם היהודי".