BETA

25.07.2018

09:43

עודכן:

הקרבות בדרום סוריה: "147 הרוגים" במתקפת דאע"ש באזור דרוזי

הארגון ביצע פיגוע התאבדות בסווידא ותקף שלושה כפרים מחוץ לעיר שבשליטת אסד, בתגובה לניסיונות הצבא הסורי לכבוש את מובלעתו. השר קרא: "על ישראל להגן על הדרוזים"

הקרבות בדרום סוריה נמשכים: 147 בני אדם נהרגו ו-200 נוספים נפצעו בתקיפה משולבת של דאע"ש באזורים דרוזיים, כך דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, המזוהה עם האופוזיציה. ארגון הטרור ביצע פיגוע התאבדות בעיר סווידא שבשליטת צבא אסד ותקף בשלושה כפרים מצפון מזרח לעיר, כך דווח ברשת אל-מיאדין הלבנונית. הקרבות בין הצדדים נערכים לאור ניסיונותיו של הצבא הסורי להשתלט על המובלעת של דאע"ש בדרום המדינה.

 

על פי הדיווח בכלי התקשורת במדינה, מחבל מתאבד התפוצץ סמוך לשוק המרכזי בעיר. סוכנות הידיעות הרשמית במדינה הודיעה כי הרשויות הרגו שני פעילי דאע"ש שהשתתפו בתקיפת פרברי סווידא.

 

 

 

 

 

 פיגוע שביצע דאעש בחודש מאי בדרום סוריה
 

פיגוע שביצע דאעש בחודש מאי בדרום סוריה (רויטרס)

 

 

שר התקשורת איוב קרא התייחס לפיגועים וכתב בעמוד הטוויטר שלו כי "אני מגנה בכל תוקף את פיגועי ההתאבדות, הטבח והרצח של הדרוזים בסוריה. הידיעות על מספר ההרוגים הרב מקוממות, מדאיגות ומעציבות. כשם שמדינת ישראל דואגת לפליטים ולנמלטים, וטוב שכך - עליה גם לתת הגנה לדרוזים בסוריה, ולדאוג שלא יאונה להם כל רע. לא אשתוק ואדאג להגן על אחינו באשר הם".

 

שייח מואפק טריף, ראש העדה הדרוזית בישראל, הוסיף: "פיגועי הטרור שביצע הבוקר דעא"ש נגד האוכלוסייה הדרוזית במחוז סווידא שבסוריה, על רקע היותם דרוזים, הינם מעשה ברוטלי הפוגע באוכלוסייה אזרחית מתונה הדוגלת בדו-שיח תרבותי. אני קורא לקהילה הבינלאומית, ובראש ובראשונה לרוסיה ולאו"ם, להתערב על מנת למנוע את המשך הפגיעה בדרוזים בסוריה במסגרת הלחימה בדרום המדינה"

 

לדברי טריף, "בני העדה הדרוזית בישראל מחזקים את ידי בני העדה הדרוזית בסוריה, ועומדים לצידם ברגעים קשים אלו. אנו עוקבים בדאגה, יחד עם כל הגורמים, אחר ההתרחשויות בדרום סוריה, ונעשה כל על מנת למנוע פיגועי טרור דומים בעתיד".

 

 

חדירת המטוס הסורי לישראל - והפלתו

 

אתמול מסר דובר צה"ל כי שני טילי פטריוט שוגרו בשעות הצהריים לעבר מטוס קרב סורי מסוג "סוחוי" השייך לצבא אסד.עוד נמסר כי המטוס היה במעקב, חדר כשני קילומטרים לשטח ישראל - והופל. דובר צה"ל בשפה הערבית, אביחי אדרעי, מסר כי החדירה אירעה באזור דרום הגולן. בעקבות החדירה והיירוט, הופעלו אזעקות באזור רמת הגולן ועמק הירדן. חיל האוויר השתהה בתגובתו כדי לוודא שאכן מדובר במטוס סורי ולא רוסי.

 

נוסף על כך, אמר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס כי המטוס, שהמריא משדה התעופה הסורי T4, נפל בשטח סוריה וכי גורל שני הטייסים אינו ידוע. כמו כן, לדברי מנליס, אתמול התרחשו מספר אירועים שבהם מטוסים התקרבו לשטח ישראל. באירועים אלה, צה"ל פעל בתיאום עם הצבא הרוסי שנמצא בסוריה.

 

רשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית דיווחה כי המטוס נפל באגן הירמוך הסורי. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה ציטטה מקור צבאי סורי, שאמר כי "האויב הישראלי הוכיח שהוא מאמץ את קבוצות הטרור החמושות ופגע באחד ממטוסי הקרב שלנו שתקפו את ההתקבצויות שלהם בתוך השטח האווירי הסורי". לדברי המקור, מטוס הסוחוי כלל לא נכנס לשטח ישראל. 

 

מטוס קרב בשמי סוריה
 

מטוס קרב בשמי סוריה (רויטרס)

 

 

סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק" דיווחה מפי מקור, כי המטוס שהופל על ידי ישראל היה מסוג סוחוי 24. במטוס היו שני טייסים. אחד מהם, עומראן מאריי, קצין בדרגת עקיד (מקבילה לדרגת אל"מ בצה"ל), נהרג וגורלו של השני אינו ידוע. אולם, בחלק מאתרי המורדים בסוריה דיווחו כי הטייס השני נפל בשבי דאע"ש. גורם המקורב למשטר הסורי אמר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי מאריי נהרג בעת הפלת המטוס.

 

לחדשות עשר נודע כי לאחר שזוהתה החדירה לישראל, צה"ל ניסה לגרום למטוס לחזור על עקבותיו וקרא לעברו. בד בבד, נעשו שיחות לצבא רוסיה, כדי לוודא שלא מדובר שבמטוס רוסי. המטוס, שככל הנראה חדר בטעות לשטח ישראל, פנה חזרה לעבר סוריה כאשר שוגרו לעברו טילי הפטריוט, אך אלה השיגו אותו וכאמור, הפילו אותו בשטח סוריה. 

 

לאחר האירוע, העביר צה"ל לרוסים את רישומי המכ"מ מהתקרית, על מנת להוכיח כי ישראל פעלה מתוך הגנה עצמית ולא מתוך כוונה לתקוף את צבא אסד. בתוך כך, חיל האוויר תגבר טיסות ברמת הגולן נוכח הפעילות האווירית של צבא סוריה.

 

"ישנו מסלול מטריד של עימותים תכופים ומסוכנים בין ישראל וסוריה", אמר היום ניקולאי מלאדנוב, שליח האו"ם למזרח התיכון, "אני קורא לכל הצדדים לעמוד בתנאי ההסכם של 1974, ולתמוך בכוח שמירת השלום של האו"ם בהקשר זה".