22.07.2018

09:53

רעידת אדמה בעוצמה 3.6 הורגשה באזור הכינרת

הרעש שהורגש במוקדים נוספים מגיע לאחר עשרות מקרים של רעידות אדמה בתקופה האחרונה, כשהמקור של כולן הוא אותו האזור • בשבוע שעבר פרסם המבקר דוח חריף על מוכנות לרעידה

רעידת אדמה בעוצמה 3.6 דרגות הורגש הבוקר (ראשון) באזור הכינרת. בשבועות האחרונים הורגשו עשרות רעידות ורעידות משנה באזור.

 

לפני כשבועיים הורגשה רעידת אדמה בעוצמה 3.2 באזור טבריה. מוקדם יותר, התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת סיעת הליכוד לגל רעידות האדמה. "אנחנו מכינים יחד עם שר האוצר ועם שר הביטחון חבילה של תוכנית רב שנתית, רבת משאבים, לטפל בשאלת רעידות האדמה", אמר נתניהו, "כבר נעשה מעשה חשוב עם תמ״א 38 אבל יש צורך כמובן בצעדים נוספים. זה עולה הרבה מאוד כסף, צריך לפרוס את זה על שנים, אבל זה יובא לקבינט בימים הקרובים".

 

הכינרת
 

הכינרת( חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

משרד מבקר המדינה פרסם בשבוע שעבר את הדוח "מוכנות לקראת רעידות אדמה – מבנים ותשתיות". זאת, לאחר שהמבקר יוסף שפירא הורה להקדים את פרסום המסמך לנוכח רצף רעידות האדמה שהורגשו בצפון הארץ בשבועיים האחרונים, ועל רקע הערכות המומחים כי התרחשותו של רעש חזק היא ודאית. המבקר מצא כי במקרה של רעידת אדמה חזקה ייתכנו ליקויים קשים באספקת אנרגיה ומים, כמו גם סכנה ממשית לשלמותם הפיזית של של בתים פרטיים ומבני ציבור, תעשייה, בריאות, הצלה ועוד.

 

בדוח נכתב, בין היתר, כי מבנים רבים בישראל אינם עומדים בתקנים הנדרשים להתמודדות עם רעידות אדמה. מתוך 1,600 מבני חינוך המיועדים לחיזוק, רק 50 חוזקו עד לסיום הביקורת (200 נוספים נמצאים בתהליכי תכנון), וזאת מבלי לקחת בחשבון את אלפי התלמידים שלומדים במבנים פרטיים שלא נבחנה עמידותם ברעידות אדמה. גם מוסדות בריאות ובתי חולים בארץ לא חוזקו באופן מלא, חרף החלטת ממשלה בנושא משנת 2008, ויתרה מכך, למשרד הבריאות אין מידע על מצבם הפיזי של המוסדות הגריאטריים והסיעודיים שבהם מטופלים אלפים ברחבי הארץ.

 

כמו כן, הרשות הלאומית לחירום קיימה לפני כשבועיים כנס מיוחד לכל נציגי ארגוני החירום וההצלה. זאת, במטרה לחזק את שיתוף הפעולה והתאום בין הגופים במקרה של רעידת אדמה. הכנס התקיים בהנחיית משרד הביטחון, בעקבות רעידות האדמה האחרונות שפקדו את צפון הארץ.

 

ביום העיון הוצגה בין היתר תמונת המצב העדכנית של אירועי רעידות האדמה והערכות הנזקים לאחריהן. כמו כן נידון המענה הנדרש מהגופים השונים במקרה של רעש. מנתונים שהוצגו בכנס עולה כי קיימים בישראל כ-80 אלף מבני מגורים בני שלוש קומות ומעלה וכ-4,600 מבני ציבור, אשר נבנו לפני 1980 וקיים צורך לשיפור עמידותם מפני רעידות אדמה. בפועל חוזקו, או קיבלו היתר לחיזוק, כ-2,000 מבני מגורים ומספר עשרות בודדות של מבני ציבור.

 

בהתייחס לפער הקיים בחיזוק המבנים בצפון הארץ, הוצג בכנס כי בבית שאן, בטבריה, בצפת, בקצרין, בקריית שמונה, בחצור הגלילית, בראש פינה, בעפולה ובמגדל העמק, קיימים 1,871 מבנים אשר נבנו לפני 1980 - שנת כניסתו לתוקף של תקן הבנייה המתחשב בסיכוני רעידות אדמה, שהינם בני 6-3 קומות.

 

 רעידת אדמה בעוצמה 4.5 שהורגשה בישראל
 

רעידת אדמה בעוצמה 4.5 שהורגשה בישראל( emsc-csem)

 

 

המשנה למנכ"ל משרד הביטחון, תא"ל רוני מורנו, אמר בכנס כי "מדינת ישראל עשתה קפיצת מדרגה גדולה בשנים האחרונות במוכנות לחירום. בשנה שעברה קיימנו את תרגיל רעידת האדמה הגדול אי פעם, הפקנו לקחים וגיבשנו תכניות עבודה".

 

ראש אגף שיטור אבטחה וקהילה במשטרת ישראל, ניצב אלון לבבי, אמר כי "אנו נמצאים בשעת הזהב לשיפור המוכנות לרעידת אדמה. התרגול והפעילות המבצעית עם כוחות החילוץ וההצלה הנוספים מתקיימים במסגרת העבודה השוטפת. שיתוף הפעולה טוב מאד. כ-30,000 שוטרים ולוחמי מג"ב ומספר דומה של מתנדבים פרוסים לאורכה ולרוחבה של הארץ 24/7 בכל ימות השנה ונכונים לתגובה מיידית".

 

קצין אג"ם בפיקוד העורף, אל"מ שי בלאיש, אמר כי "צה"ל ופיקוד העורף יסייעו למשטרת ישראל באמצעות כל הכוחות והאמצעים העומדים לרשותם במטרה להציל חיים. פיקוד העורף מכשיר יחידות סיוע עצמי ראשוני המורכבות מעובדי רשות ומתנדבים מהרשויות המקומיות אשר יעניקו את המענה הראשוני עד להגעת כוחות החילוץ המקצועיים".