BETA

21.07.2018

18:03

אולמרט לחדשות עשר: "אם נצא למבצע בעזה - נחזור לאותה נקודה"

ראש הממשלה לשעבר התייחס בתוכנית "המטה המרכזי" למתיחות בדרום, ואמר כי "אין שום תוכנית מדינית מסודרת חוץ מפעולה צבאית שלא תשנה ולא תשפיע בשום דרך"

אהוד אולמרט, ראש הממשלה לשעבר שכיהן בתפקידו גם במהלך מבצע "עופרת יצוקה", התייחס למתיחות בדרום בתוכנית "המטה המרכזי", ואמר כי "אין שום תוכנית מסודרות מעבר לפעולה צבאית שלא תעזור לאף אחד מהצדדים. היא לא תשנה, לא תשפיע ולא תועיל בשום דרך".

 

אולמרט אמר "בוודאות מוחלטת ומתוך אחריות ניתן לומר שהתוצאה של מבצע צבאי תוביל מספר רב של קורבנות ישראלים ופלסטינים, בהם אזרחים ישראלים וחיילים. בסיומו של המבצע, לאחר חודש או חודשיים, שיכלול גם ירי מסיבי של רקטות, נחזור לאותו מצב". עוד הוסיף אולמרט כי "אני מציע לכולם לא לעיין בתוכנית שהצד השני יודע שהיא לא מעשית ובסופו של דבר נאלץ להתחמק מלבצע אותו".

 

 

 

 

 

 ראש הממשלה אהוד אולמרט
 

ראש הממשלה אהוד אולמרט (חדשות עשר)

 

 

ראש הממשלה לשעבר התייחס לביקורת שמופנית בימים האחרונים נגד ההססנות של הממשלה לנוכח טרור העפיפונים ובלוני התבערה: "כשכיהנתי כראש הממשלה אמרו לי שאני לא מספיק תקיף עם חמאס. מי שתקף אותי היא הממשלה הנוכחית שלא עושה דבר. אני לא מבין את הפאניקה. מדינת ישראל יודעת להתמודד עם האיומים עליה, אבל כמה עפיפונים מכניסים אותנו ללחץ. המנהיגות שלנו טועה בכך שיוצרת אווירה שמדובר באיום קיומי". אולמרט הוסיף כי "הוא אמנם לא מנסה להמעיט מערך החרדה של הילדים בעוטף עזה נוכח המציאות החדשה, אך חשוב לשים את הדברים בפרופורציה".

 

אולמרט התייחס לדיווחים על הדלפות מתוך ישיבות בקבינט המדיני-ביטחוני, ואמר "אני שומע ששרים אומרים שראש הממשלה מדליף מהקבינט ומנגד הוא מאשים אותם. בקבינט שלי מעולם לא היו דברים כאלה – לא האשמות ולא הדלפות".

 

בהמשך התייחס לדמיון בין הימים שקדמו ליציאה למבצע "עופרת יצוקה" בהשוואה למצב כיום, בכך שבשני המקרים ראש הממשלה המכהן נחקר במשטרה: "ההבדל הוא שאני הודעתי שאין בכוונתי להתמודד שוב על התפקיד ולא הוטלה עליי שום מגבלה. קידמתי כל פעולה בהתאם למחשבותיי. מנגד, לנתניהו מוטלת מידת אמון הציבור שכרגע נמצאת במקום לא טוב".

 

אולמרט התייחס לביקורת כי תוכנית ההתנתקות, שאותה הוביל יחד עם ראש הממשלה דאז אריאל שרון, גרמה למצב ברצועת עזה, ואמר כי "אין ספק כי התוכנית הייתה מהמהלכים האסטרטגיים החשובים ביותר של ישראל. אם לא היינו פועלים בצורה הזו, היינו מצרפים עוד עשרות אלפי תושבים שהיו נכנסים לאיום, בנוסף לחיילים רבים שהיו צריכים לשמור עליהם. התוכנית הביאה לישראל תמורות מדיניות חשובות".

 

ממפלגת הליכוד נמסר "אהוד אולמרט שמתחרה עם אהוד ברק על התואר ראש הממשלה הכושל בהיסטוריה היה ממובילי ההתנתקות שהגישה את עזה לחמאס והפכה אותה לבסיס טרור שמאיים על כל מדינת ישראל".

 

המתיחות בדרום:

 

הלילה, לאחר יום של עימות בעזה, שהחל בעקבות הריגתו של חייל צה"ל מירי צלפים בגבול רצועת עזה, מסר חמאס כי "סיכמנו עם ישראל על הפסקת אש בתיווך מצרים והאומות המאוחדות". הודעת ארגון הטרור, שנמסרה מטעם דוברו פוזי ברהום, התקבלה לאחר שמוקדם יותר דווח כי מצרים ומתווכים בין-לאומיים הגיעו להבנות בנוגע לרגיעה.

 

מדובר צה"ל נמסר אתמול כי כ-60 יעדים הותקפו עד כה ברצועת עזה. כמו כן, נמסר מדובר צה"ל כי הושמדה מפקדת גדוד חאן יונס של חמאס בדרום הרצועה ובחאן יונס. מוקדם יותר אתמול הושמדה מפקדת גדוד זייתון, בצפון הרצועה. בתקיפה בחאן יונס הושמדו יכולות פיקוד ושליטה של הגדוד, משרד מפקד הגדוד וכן יכולות ייחודיות בתחום האווירי ובהן מחסן כלי טיס בלתי מאוישים, יכולות הגנה אווירית, תצפיות ומפעל לייצור רכיבים לבניית תשתיות תת קרקעיות. בתקיפה במפקדת גדוד זייתון, הושמדו יכולות במפקדה בהן מחסני אמצעי לחימה, מחסני ציוד ללחימה, מתחמי אימונים, עמדות תצפית, חמ"ל הגדוד, חדרי פיקוד ושליטה, משרד מפקד הגדוד ותשתיות נוספות.

 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (חדשות עשר)

 

 

למרות הפסקת האש, תקף צה"ל פעם נוספת עמדת חמאס ברצועת עזה, בתגובה לשיגור בלון תבערה שגרם לשריפה בקיבוץ נחל עוז. כך על פי דיווחים פלסטיניים.התקיפה מעוררת שאלות בנוגע לאמירת הגורם המדיני הבכיר, לפיה הושגה הפסקת אש בתיווך מצרים, במסגרתה חמאס התחייב להפסיק עם טרור ההצתות והפיגועים על הגדר. הגורם הבכיר אמר כי חמאס ספק מכה קשה. "המצרים ערבים לכך מולנו", אמר הגורם המדיני. "בכל מקרה המעשים בשטח הם שיקבעו את ההמשך, ואם חמאס יפר זאת הוא ישלם מחיר כבד עוד יותר".

 

מוקדם יותר היום, תרף טנק של צה"ל עמדת חמאס בצפון רצועת עזה בתגובה לחדירת מספר חשודים אשר חצו את גדר המערכת. החשודים חזרו לשטח הרצועה. סוכנות הידיעות הפלסטינית ״מען״ דיווחה שהפלסטינים חצו את הגדר והסבו נזק לעמדה של צה״ל.