18.07.2018

19:17

עודכן:

הקהילה הגאה הפגינה בת"א ובי-ם; צומת עזריאלי נחסם

מאות תומכי הקהילה הלהט"בית מחו נגד אישור חוק הפונדקאות שאינו כולל אבות יחידנים • ח"כ אוחנה ובן ארי: "תיקון החוק יעלה בפתיחת מושב החורף" • נתניהו הדף הביקורת

"הומופוביה היא טרור": מאות מתומכי הקהילה הלהט"בית יצאו להפגין הערב (רביעי) בתל אביב ובירושלים נגד אישור חוק הפונדקאות שאינו כולל התייחסות לחברי הקהילה. בעיר הבירה נערכה הפגנה מול מעון ראש הממשלה ואילו בתל אביב נחסם צומת עזריאלי. המפגינים קראו קריאות כגון "הומופוביה היא טרור, שום תירוץ לא יעזור".

 

מחאת הקהילה הגאה צפויה לכלול גם שביתה מיוחדת בתחילת השבוע הבא. בתגובה להחלטה להעביר את החוק ללא הסעיף המאפשר לגברים יחידנים פונדקאות, ארגוני קהילת הלהט"ב הכריזו על שביתה כללית ביום ראשון, במסגרתה קריאה לחברות וחברי הקהילה להיעדר ממקומות העבודה, לסגור את בתי העסק ולקחת חלק בפעילויות מחאה במרחב הציבורי. במרכז הפיתוח של מיקרוסופט ישראל הודיעו כי כל עובד ועובדת שיחליטו להקים משפחה באמצעות פונדקאות יקבלו 60 אלף ש"ח. נוסף לכף, משרדי פרסום ובתי עסק נוספים הודיעו שיאפשרו לעובדיהם למחות ביום ראשון. חברי קהילה אשר משרתים במילואים העלו לרשתות החברתיות סטטוסים שבהם הצהירו כי לא יתייצבו לשירות.

 

בד בבד, חברי הכנסת אמיר אוחנה ומירב בן ארי טענו כי התיקון לפיו חוק הפונדקאות יחול גם על גברים יחידנים יקודם במושב החורף. "הצעת החוק תקודם בתמיכה ובסיוע של תנועת הליכוד ומפלגת כולנו, מהלך התואם את ערכיהן של שתי הסיעות. הצעת החוק תעלה לוועדת השרים מיד לאחר פתיחת המושב הקרוב. אנו נחתים על החוק שורה ארוכה של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה - ונפעל במלוא המרץ כדי לקדם אותו", מסרו השניים.

 

 מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי
 

מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי (חדשות עשר)

 

 

חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, מסרה בעקבות ההצבעה: "מאסנו בפוליטיקאים שמטיפים נגד שנאת חינם אבל פועלים כדי לפגוע, להדיר ולשלול זכויות מחברות וחברי הקהילה הלהט"בית . מאסנו בפער שבין התמיכה הציבורית המובהקת במשפחות הלהט"ביות לבין כניעת הקואליציה לתכתיבים של הסמוטריצ'ים והליצמנים. מאסנו בהבטחות הריקות של ראש הממשלה נתניהו ושל הליברלים בקואליציה שתומכים בנו בהצהרות ומצביעים נגדנו במליאה. שמחבקים אותנו במצעדים ומונעים מאיתנו להתחתן ולהקים משפחה. מאסנו באלימות שמופנית כלפינו, בהתעמרות הבירוקרטית, בעמדות החשוכות שמשמיעה הפקידות הציבורית. מאסנו בצביעות, בקיפוח ובאפליה. אני  קוראת לחברות וחברי הקהילה הלהט"בית להפגין סולידריות ולקחת חלק במאבק, כי זו זכותנו וחובתנו".

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

   מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי

מפגינים להט"בים חוסמים את צומת עזריאלי ( חדשות עשר)

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיע היום במיוחד לכנסת והצביע נגד ההסתייגות הקוראת להכליל גם אבות גאים בחוק הפונדקאות. זאת בשל דרישת הסיעות החרדיות לאשר את חוק הלאום בתמורה להפלת חוק הפונדקאות. קריאות בוז נשמעו לעבר נתניהו במליאה. חברי הכנסת יואל חסון וסתיו שפיר הורחקו מהישיבה. החוק עבר ברוב של 59 תומכים מול 52 מתנגדים. בתחילת השבוע, כזכור, התבטא נתניהו בעד הכללת אבות גאים בחוק הפונדקאות.

 

 

החוק עבר, אך ללא הסעיף של ח"כ אמיר אוחנה להחילו גם על גברים. נתניהו נאלץ להגיע במיוחד מפני שאוחנה וח"כ מירב בן-ארי (כולנו) מצביעים בעד ההסתייגות לכלול אבות בחוק ומפני שח"כ אורן חזן (הליכוד) נעדר.

 

הערב התייחס ראש הממשלה לביקורת נגדו ואמר: "בניגוד למה שדווח אני עקבי לגמרי בנושא הפונדקאות. אני תומך בפונדקאות גם לאימהות וגם לאבות. היום הצבענו בעד החוק לאימהות. אמרתי מראש לח״כ אוחנה שאני לא אתמוך בהסתייגות שלו, שהוא כבר הגיש בחוק הזה, מפני שזה יפיל את החוק ואז לאימהות לא תהיה פונדקאות. ולעומת זה אמרתי לו שהוא יגיש חוק מתוקן לאבות אני אתמוך בו ואז יהיה גם לאבות ולגם לאימהות - זה הדבר הנכון לעשות וכך נפעל".

 

 

ביום שבת הפגינו כ-5,000 בני אדם מול קריית הממשלה בתל אביב במחאה על החוק. כמו כן, הבוקר חסמו פעילים את רחוב קינג ג'ורג' בתל אביב למשך זמן קצר במסגרת המחאה.

 

"איך חברי וחברות הכנסת שלנו אוהבים להניף דגלי גאווה ולהתחבק איתנו, ובעיקר לדבר מעל לבמות שלנו, אבל ברגע האמת מצביעים נגדנו?" נכתב בהזמנה להפגנה בפייסבוק. שני זחמן, תושב ירושלים, סיפר כי "התיקון לחוק הולך להיות נגד הקהילה הגאה. אנחנו פה בעצם כדי להילחם על הזכות שלנו להיות הורים".

 

החוק, שבו נוסף תיקון המאפשר לנשים יחידניות לעבור תהליך פונדקאות בישראל, אינו מתייחס לבני הקהילה הלהט"בית, להם עדיין אסור לקיים תהליך כזה בארץ. המפגינים קראו לחברי הכנסת להצביע נגד התיקון לחוק, שיקבע את המצב בו זוגות להט"בים נאלצים לעבור את ההליך בארה"ב או בקנדה, דבר המייקר במיוחד את ההליך.