BETA

17.07.2018

12:22

רויטרס

עשרות סורים צעדו לעבר הגבול עם ישראל - והורחקו

האזרחים צעדו ממחנות פליטים וחלקם הניפו בדים לבנים. "חייל ישראלי צעק לעברם ללכת אחורה", סיפר עד ראייה. כעבור זמן מה, פנו לאחור

הלחימה בסוריה: עשרות סורים התאספו היום (שלישי) באזור הגבול של ישראל עם סוריה, ליד רמת הגולן. לטענת עד ראייה ששוחח עם סוכנות הידיעות "רויטרס", הסורים צעדו ממחנות פליטים ונעצרו כ-200 מטרים מהגבול. חלק מהם הניפו בדים לבנים.

 

חיילי צה"ל, לפי הדיווחים, קראו לעברם: "אתם מתקרבים לגבול של ישראל. חזרו לאחור. אנחנו לא רוצים לפגוע בכם". כעבור זמן מה, פנו הסורים לאחור לכיוון מחנות הפליטים. בדובר צה"ל הוסיפו כי הפגנה שיצאה ממחנה הפליטים עמדה להיכנס לשדה מוקשים ולכן ביקשו מהסורים להתרחק.

 

בתוך כך, העיתון "אל-אחבאר", הרואה אור בלבנון ונחשב למקורב לחיזבאללה, דיווח כי ההנהגה הסורית קיבלה החלטה לשוב להסכם הפרדת הכוחות עם ישראל מ-1974. לפי הדיווח, כוחות מזויינים ונשק כבד יועברו מעמדות שיש עליהן מחלוקת לעמדות אחוריות. "הצעדים בהם נוקט הצבא הסורי הם במסגרת מדיניות שמטרתה לא להעניק לאויב תירוצים להתמודד איתנו, זאת במטרה להתמקד בדבר החשוב ביותר, שחרור דרום המדינה ותפיסת הגבול", אמרו מקורות.

 

פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי
 

פליטים סורים בורחים לכיוון הגבול הישראלי (רויטרס )

 

 

 פליטים סורים מניפים דגל לבן
 

פליטים סורים מניפים דגל לבן( רויטרס)

 

 

מוקדם יותר התייחס שר האוצר משה כחלון למתיחות באזור. "למיטב ידיעתי אנחנו לא ערב מלחמה עם סוריה, אבל אנחנו חייבים להגיב לאיומים הקיימים בסוריה ולהתייחס להתבססות האיראנית והעובדה שצבא אסד נמצא עכשיו באזור הגבול", אמר כחלון בריאיון לתוכנית של ליאת רון ברדיו צפון.

 

בד בבד, טען נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בריאיון ל"פוקס ניוז", כי הוא ומקבילו הרוסי, ולדימיר פוטין, "הגיעו למסקנות טובות לישראל" במהלך פגישתם אתמול בהלסינקי, במהלכה דנו במצב בסוריה. "בסוף הפגישה הגענו, אני חושב, למסקנות טובות לישראל", אמר טראמפ. "דברים מאוד חזקים. הוא (פוטין) מאמין בישראל. הוא אוהד של ביבי והוא עוזר לו הרבה. ונעזור לו הרבה, מה שטוב בעצם לכולנו".


ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר הפגישה כי הוא "מברך על המחויבות העמוקה של ארה"ב והנשיא טראמפ לביטחון ישראל, כפי שבאו לידי ביטוי בפגישתם של הנשיא טראמפ והנשיא פוטין. הידידות בין ישראל לארה"ב מעולם לא הייתה איתנה יותר". עוד מסר כי הוא "מעריך מאוד את התיאום הביטחוני בין ישראל לרוסיה ואת העמדה הברורה שהביע הנשיא פוטין על הצורך בקיום הסכמי ההפרדה בין ישראל לסוריה מ-1974".

 

 תקיפת חיל האוויר בסוריה
 

"חייבים להגיב להתבססות האיראנית". תקיפת חיל האוויר בסוריה (חדשות עשר)

 

 

בשנים האחרונות, מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה, קיימה ישראל מאמץ נרחב למתן סיוע הומניטרי ואספקת מזון ותרופות לאוכלוסייה האזרחית שבצד הסורי של הגבול ברמת הגולן, המזוהה עם המורדים במשטר אסד.

 

במסגרת זו גם נכנסו אלפי סורים לטיפולים רפואיים בבתי חולים בישראל, במקרים רבים טיפולים מצילי חיים. במסגרת ההבנות שהתפתחו בין הצדדים בשנים האחרונות פעלו אותן קבוצות מורדים כדי לשמור על השקט באזור הגבול ולמנוע כניסה של גורמי טרור.

 

ברקע הלחימה בסוריה, שמתקרבת גם לישראל ולעיתים אף זולגת לשטח ישראל, מצלמת חדשות עשר סיפקה בתחילת החודש תיעוד מיוחד מגבול ישראל-סוריה, סמוך לאלוני הבשן, שם הוקמה עיר אוהלים של הפליטים הסורים - במרחק 300 מטרים בלבד משטח ישראל. דובר צה"ל הודיע אז  כי "לאור הערכת מצב שהתקיימה בפיקוד הצפון, הוחלט על תגבור 'עוצבת הבשן' בכוחות שיריון וארטילריה". זאת, במסגרת ההערכות של צה"ל נוכח הלחימה ברמת הגולן הסורית, והמסר לאסד כי כל "זליגה" או חדירה לאזור החיץ תיענה בתגובה".

 

עוד הוסיפו בצה"ל כי "אנו רואים חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974. כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה". בהודעה הובהר כי "סיוע הומניטרי מצד ישראל ניתן מזה שנים ונמשך בימים אלה, לאור הצורך הקיים בו". כוחות התגבור כוללים טנקי מרכבה סימן 4 עם מערכות 'מעיל רוח' של חטיבה 401 של השיריון ואגד ארטילרי 215 המפעיל תותחי 155 מ"מ".

 

 פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי
 

פליטים סורים בורחים לגבול הישראלי( רויטרס)