15.07.2018

10:44

עודכן:

הסכמה בין רה"מ ובנט על חוק הלאום; הסעיף השנוי במחלוקת ישונה

סעיף 7ב' ינוסח מחדש ויקבע כי: "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה". קודם לכן הופסקה ההצבעה בוועדה המיוחדת

בתום מגעים אינטנסיביים שנמשכו שעות, הגיעו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר החינוך, נפתלי בנט, להסכמה בנוגע לנוסח חוק הלאום. לפי הפשרה, שהוצעה על ידי בנט, סעיף 7ב' שעמד בלב המחלוקת ינוסח באופן הבא: "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה". נוסח זה מוסכם גם על הגורמים המשפטיים והן על מפלגות הבית היהודי והליכוד. הנוסח המתוקן יובא לאישור הוועדה המשותפת לענייני חוק הלאום מחר (שני), טרם הצבעה במליאת הכנסת.

 

מוקדם יותר היום, התכנסה הוועדה המיוחדת של הכנסת לדיון בחוק יסוד הלאום, בראשותו של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) כדי להצביע על החוק לקראת הצבעתו במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. עם זאת, ההצבעה הופסקה, בשל אי הסכמה בנוגע לסעיף "ועדות הקבלה", והדרישה להוסיף התייחסות מפורשת לייהוד הנגב והגליל. כל ההסתייגות שעלו עד כה להצבעה בוועדה - נדחו והדיון בסעיפים 5 ו-7, הכוללים את ההתייחסות לייהוד הנגב והגליל ומעמד השפה הערבית, נדחה גם כן. 

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

חזרה לשגרה מתוחה: למרות הפסקת האש - שיגורים מעזה גם הלילה

מודריץ' הצעיד את קרואטיה להישג ענק - אך זה כנראה לא יספיק לה

"נלחמים על הזכות להיות הורים": אלפים הפגינו על חוק הפונדקאות

 

גורמים בליכוד מסרו לאחר הפסקת ההצבעה כי "ההתנהלות של בנט פופוליסטית ולא אחראית, בזמן שהליכוד מתאמצים להעביר חוק הסטורי". לדברי הגורמים, "נתניהו עסוק בניהול הלחימה בדרום, ובנט מנצל את זה לפוליטיקה קטנה שתגרום לדחיית החוק למושב הבא ותסכן אותו".

 

"בשעתיים הקרובות אנחנו מקווים שנצליח לגבש נוסח והוא יובא לוועדה", אמר אוחנה בפתיחת הדיון. ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי),שמתנגד לסעיף ועדות הקבלה ורוצה להחליפו בייהוד הנגב והגליל, אמר "אני שומע שמסתובב ספין על תיקון שמרוקן את סעף 7ב' - אם הבית הזה לא מסוגל להגן על ההתיישבות אסור להעביר את החוק הזה".

 

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) אמרה כי "המשמעות היא להביא הצעת חוק בהיכון. אנחנו רוצים להצביע על הצעת החוק הסופית". היא פנתה ליו"ר אוחנה ואמרה: "תצהיר לפרוטוקול שזה הנוסח הסופי של חוק הלאום כי אנחנו בתחושה שתביא סעיפים חלופיים שמטרתם להציל את הקואליציה והממשלה". אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) אמר כי "לא תקין שנקרא על הצעות לתיקון בטוויטר".

 

 

נוסח החוק וההסתייגויות

 

הנוסח המוצע לחוק היסוד כולל כמה שינויים מהנוסח שעבר בקריאה ראשונה לפני כחודשיים, בהם ביטול הסעיף המתייחס לסמכות בית המשפט לפרש את החקיקה "לאור עקרונות החירות, הצדק, היושר והשלום של מורשת ישראל", ושינוי הניסוח הסעיף הקובע את מעמדה של השפה הערבית, תוך ביטול הניסוח לפיו "לדובריה זכות נגישות לשונית לשירותי המדינה".

 

עם זאת, הנוסח המוצג ככל הנראה לא יהיה הנוסח הסופי. בעוד נמשכים המאמצים לאישור נוסח מוסכם, היום סוכם בישיבה בנושא, בעקבות התעקשות השר יריב לוין, כי בנוסח החוק ייקבע במפורש שהמדינה תעודד, תבסס ותחזק התיישבות יהודית, באופן שמבהיר כי עידוד ההתיישבות היהודית הוא מימוש לגיטימי של החזון הציוני ואיננו אפליה פסולה או חוסר שיוויון. עוד לא ברור אם ניסוח זה יחליף את סעיף "ועדות הקבלה" שעורר ביקורת רבה, או שיבוא לצדו.

 

השר לוין הבהיר כי "חוק הלאום הוא חוק חשוב ביותר. הוא לא מושלם, אבל אנו עדים לרגע היסטורי בו ניתן לקבוע בחוק יסוד עקרונות מהותיים שמשיבים את משקלם של ערכי הציונות כערכי יסוד של המדינה, ומתקנים לראשונה את מגמת השחיקה המתמשכת במעמדם של עקרונות אלה בפסיקות בית המשפט".

 

"אני קורא לכל המפלגות השותפות בקואליציה להבין את גודל השעה ואת גודל האחריות, ולמצוא ביחד נתיב שיאפשר לנו להשלים את חקיקת החוק עוד השבוע", הבהיר. "אני ממשיך לעבוד מול כל מפלגות הקואליציה על מנת לגבש נוסח ראוי. ברור לחלוטין שעקרון ההתיישבות היהודית יכלל בנוסח החוק הסופי". במסגרת זאת, נתניהו ובנט מנהלים שיח בנוגע לנוסח הסעיף הקשור לייהוד הנגב והגליל.

 

הצעת החוק מעגנת בחוק יסוד את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי ואת זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו כזכות ייחודית לעם היהודי, את סמלי המדינה, את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית, ואת עקרון קיבוץ הגלויות. ההצעה הוגשה על ידי ח"כ אבי דיכטר ושורת ח"כים נוספים מהליכוד, הבית היהודי, ישראל ביתנו וכולנו.

 

חלק מחברי הכנסת המשתתפים בוועדה הציגו הסתייגויות בנוסח החוק. במפלגת מרצ התנגדו לסעיף שקובע כי "התקווה" יהיה ההמנון הלאומי, והציעו שבמקומו יהיה השיר "TOY" בביצועה של נטע ברזילי, שהוביל את ישראל לזכייה באירוויזיון האחרון. מלבד שיר זה, הציעו במפלגה את השירים "מי שמאמין לא מפחד", "אני מאמין בביאת המשיח" והשיר "סתם" של הצמד סטטיק ובן אל.

 

 נטע ברזילי זוכת אירוויזיון 2018
 

במרצ הציעו כי השיר "TOY" יחליף את "התקווה" (רויטרס)

 

 

חברי הרשימה המשותפת הציעו כי שמו של החוק ישונה מ"חוק יסוד: ישראל-מדינת הלאום של העם היהודי", יבוא "חוק יסוד: האפרטהייד". או לחלופין "חוק ההפרדה הגזעית", "חוק ההפרדה והעליונות היהודית" ו"החוק לעידוד גזענות ולאומנות". גם במרצ התנגדו לשמו של החוק וביקשו לשנותו ל"חוק המובן מאליו".

 

במפלגת המחנה הציוני הציעו לכתוב בחוק כי מטרותיו: "לרצות את האלקטורט בימין לפני הבחירות", "לחסל את הדמוקרטיה במדינת ישראל", "לרמוס את ערכי מגילת העצמאות" ו"להסית את השיח הציבורי מחקריות ראש הממשלה נתניהו".

 

חברי האופוזיציה אינם היחידים שהגישו הסתייגויות לחוק. ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) ביקש שבסעיף "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, שבה הוא מממש את זכותו הטבעית, התרבותית וההיסטורית להגדרה עצמית", יש להוסיף גם את המילה "דתית".

 

המחאה נגד החוק

 

אתמול השתתפו אלפי מפגינים בצעדה נגד חוק הלאום שהתקיימה בתל אביב. יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בהפגנה כי מדובר ב"חוק שכל כולו תקיעת אצבע בעיניהם של חמישית מהאזרחים, סכסוך ופילוג מכוון כדי להרוויח עוד קצת הון פוליטי לעריצות נתניהו. בממשלה שאיבדה כל בושה, שמפחדת מהצל של עצמה, הרוב דורס את המיעוט, החקיקה גזענית, והמרחב הדמוקרטי באיום מתמיד". עוד הוסיף כי "למרות זאת, אף חוק גזעני לא יעלים אותנו. אנחנו נישאר במולדתנו. נישאר כאן שני עמים וניאבק למען זכויות לכולם ושוויון לכולם".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, שנכחה אף היא בהפגנה, אמרה: "הדבר האחרון שישראל צריכה השבוע זה את חוק יסוד הגזענות, שנוסח במחשכים, בסחר מכר ובכיפופי ידיים בין הח"כים הכי לאומניים בכנסת. אני פונה מכאן לראשי הקואליציה - משכו את החוק".

 

 ההפגנה נגד חוק הלאום
 

ההפגנה נגד חוק הלאום (עומדים ביחד)

 

 

הדיון הסוער בוועדה

 

בשבוע שעבר נערך דיון סוער בוועדה המיוחדת העוסקת בחוק הלאום לקראת ההצבעה במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. במהלך הדיון הוציא יו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), את ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) לאחר שהקריאה חלקים ממגילת העצמאות. לבני בתגובה אמרה "בושה שמוציאים מדיון בגלל קריאת מגילת העצמאות". 

 

הדיון התקיים מספר שעות לאחר שהנשיא ראובן ריבלין פנה באופן חריג לחברי הוועדה המשותפת, והביע חשש כי הסעיף הקובע כי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת", עלול לפגוע, לדבריו, בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל. ריבלין התייחס בדבריו ל"וועדות הקבלה" ביישובים קהילתיים קטנים, וציין כי חוק שעבר בנושא בשנת 2011, תחת כהונתו של ריבלין כיו"ר הכנסת, קובע איסור אפליה מטעמי גזע, דת, מין, לאום, מוגבלות, מעמד אישי, גיל, הורות, נטייה מינית, ארץ מוצא, השקפה או השתייכות מפלגתית-פוליטית.

 

כשעה לאחר מכן, שלח היועץ המשפטי של הכנסת חוות דעת משפטית לקראת הדיון, בה כתב כי הוא "ממליץ לא לאשר את הסעיף ועדות הקבלה בנוסח המוצע". בחוות דעתו כתב איל ינון כי הוא "סבור שהנוסח המוצע של הסעיף חורג בצורה משמעותית מן האיזונים העדינים הנדרשים בהקשר זה. הסעיף עלול להכתים את חוק היסוד החשוב, המבקש לעגן ברמה החוקתית, לראשונה בצורה מפורטת, את זהותה ואופיה של המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי, ואף עלול להביא להתערבות שיפוטית תקדימית בחקיקת יסוד של הכנסת".

 

עוד הוסיף היועץ המשפטי של הכנסת כי הוא "מציע לשקול אימוץ נוסחים חלופיים המתירים הקמת התיישבות קהילתית נפרדת בעלת ייחוד חברתי-תרבותי, אך כזו שלא ניתן יהיה להדיר ממנה בצורה גורפת אזרחים על בסיס לאומיותם, דתיותם, נטייתם המינית או מאפיין אחר, ככל שאין בקבלתם כדי לפגוע במרקם החברתי-תרבותי של היישוב".

 

 ציפי לבני הוצאה מהדיון בוועדת הכנסת
 

ציפי לבני הוצאה מהדיון בוועדת הכנסת (חדשות עשר)

 

 

בתחילת הדיון התייחס אוחנה לדבריו של ריבלין ולחוות הדעת של ינון: "מכבדים את דבריהם, אך קשה שלא לראות את הצביעות. כשאני קורא את דבריו של ריבלין אני לא יודע להבין בין ריבלין הנשיא לריבלין הפוליטיקאי – אם בכלל יש הבדל בין השניים". ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) השיבה לו: "אל תכפיש את הנשיא".

 

במהלך הדיון בשבוע שעבר ביקש ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) מאוחנה "לנהל את הדיון עם מינימום של ממלכתיות אפילו למראית עין". עוד הוסיף כי אוחנה "מנהל את הדיון בצורה מאוד לא עניינית". זחאלקה אמר בנוסף כי "אין חוק כזה בשום מדינה בעולם - אפילו לא בדיקטטורות". בתגובה ענה לו המשנה ליועמ"ש רז ניזרי כי "ברשות הפלסטינית יש הגבלות על מכירת קרקעות ליהודים. אני מניח שאתה מגנה את זה".

 

חברו של זחאלקה לסיעה, יוסף ג'בארין, אמר כי מדובר ב"דיון הגזעני ביותר שהיה בו בקדנציה הנוכחית. לשמוע חבר כנסת שאומר כי עיר תיפול בגלל שאזרחים ערביים יעברו לגור בה - זה ביזיון וזה מהות הגזענות".