07.07.2018

07:34

שוב: רעידת אדמה בעוצמה 3.4 הורגשה בצפון הארץ

הרעש התרחש באזור טבריה בשעה 05:10 - באותו מקום בו נרשמה סדרת רעידות האדמה בימים האחרונים, כשהחזקה ביותר הייתה בעוצמה 4.4. לא ידוע על נזק או על נפגעים

רעידת אדמה נוספת הורגשה לפנות בוקר (שבת) בשעה 05:10 באזור הכינרת בעוצמה 3.4. לא ידוע על נזק או על נפגעים.

 

רעידת אדמה הורגשה ביום רביעי בערב בצפון ובמרכז הארץ. לפי המכון הגיאופיסי, עוצמת הרעש הייתה 4.4 דרגות, ומקורה היה באזור הכינרת. לא דווח על נפגעים או על נזק. אחריה הורגשה רעידה בשעה 22:51 בעוצמה 2.7. בשעה 23:08 הורגשה רעידה בעוצמה של 2.5 וב-23:14 הורגשה רעידה בעוצמה של 3.0. בהמשך, תושבים באזור הצפון דיווחו הלילה על רעידות משנה שאירעו בבית שאן, טבריה, חצור וראש פינה. אתרים בין-לאומיים העוקבים אחר רעידות אדמה מסרו כי רעשי המשנה היו בעוצמה 3.5 באזור. במהלך אותה היממה האחרונה הורגשו מעל לארבעים רעידות משנה. ברביעי בצהריים הורגשה רעידה בעוצמה 2.9 באזור הצפון. מוקד הרעידה היה בכינרת.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בשבוע הבא במהדורה: כיצד הפכו ערים מרכזיות בישראל למוקדי פשע?

הישראלי שניסה להביא את קולומביה לארץ - וישב 90 יום במעצר

הושב במסגרת המאמץ להחזרת הגופה: מידע חדש על שעונו של אלי כהן

 

תושבים בערים שונות - בהן קריית שמונה, צפת, חיפה, כפר סבא, מודיעין ואף ירושלים - דיווחו כי הרגישו את הרעש. תושבת כפר סבא סיפרה כי "כל הבית רעד, הדברים על המדפים רעדו". הרעידה הורגשה גם בירדן, בסוריה ובלבנון.

 

הרעש הראשון התרחש באותו היום, רביעי בבוקר, בעוצמה 4.2 בשעה 4:50 בצפון הארץ. מוקד הרעש אותר סמוך לטבריה, בעומק של כ-15 ק"מ. בשעה 4:58 הורגש באזור רעש משנה בעוצמה 3.2, ובשעה 6:41 רעש נוסף בעוצמה 2.1. עשר דקות לאחר מכן, הורגש רעש בעוצמה 2, שמוקדו היה ליד כרמיאל, בעומק של כ-5 ק"מ. רעש משנה נוסף הורגש בשעה 7:19, בעוצמה של 2.7. בהמשך, הורגש רעש משנה בשעה 8:22 בעוצמה של 2.4 וכחצי שעה לאחר מכן, בשעה 8:57 הורגש רעש בעוצמה 3.2.

 

 

"לא ידענו מה לעשות עם המשאית. היא זזה מצד לצד", סיפר רמי, נהג משאית שחווה את רעידת האדמה בזמן העבודה. גולשים ברשתות החברתיות דיווחו בשעות הבוקר המוקדמות כי הרגישו את הרעידה באזור חיפה, טבריה, עפולה והגליל. בהמשך, אישרו במכון הגיאופיסי כי אכן התרחשה רעידת אדמה באזור הצפון וכי צוות המכון מעבד את הנתונים ומבצע את הבדיקות הנדרשות.

 

לפי נתוני המכון הגיאופיסי, רעידת האדמה האחרונה שאירעה בישראל, בעוצמה של 2.6, אירעה בחודש נובמבר 2017. בחודש ינואר של אותה שנה אירע רעש אדמה בעוצמה 5.6 באזור כריתים שביוון והורגש גם בישראל.

 

לפי הנחיות פיקוד העורף, השניות הראשונות לאחר זיהוי רעידת אדמה הן קריטיות. בעת רעידת אדמה, יציאה לשטח פתוח הוא עדיפה, ויש להתרחק ממבנים, מגשרים ומעמודי חשמל. כמו כן, יש להתרחק מקירות הבית החיצוניים, מחלונות וממדפים, ולהימנע משימוש במעלית בזמן הרעש ואחריו. 

 

עם זאת, בעת שהייה במבנה יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת פתוחה. יש להימנע מכניסה למקלט תת-קרקעי. אם אין ממ"ד, מומלץ לצאת אל חדר המדרגות ואם ניתן, להמשיך אל היציאה מהבניין. רק אם לא ניתן לעשות זאת, יש לתפוס מחסה תחת רהיט כבד, או לשבת על הרצפה צמודים לקיר הפנימי.

בעת שהייה ברכב, יש לדומם מנוע ולהישאר ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים. בעת שהייה בחוף הים, מומלץ לעזוב מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. נסיגת ים חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב, ויש להתרחק מהחוף בקילומטר אחד לפחות, או לעלות לפחות לקומה 4 של בניין קרוב. 


לאחר רעידת האדמה, אין לחזור למבנה שנפגע ואין להתקרב לחוף הים, מחשש לרעידות משנה.