BETA

06.07.2018

22:13

בצה"ל נערכים לחזרת צבא אסד לגבול: "אם הם יפרו הסכמים - נגיב"

עם החרפת הקרבות, הצליחו כוחות המשטר להשתלט על חלקים מהמרחב, אולם מג"ד עיט בגבול סוריה מודה: "אף אחד לא יכול לנבא פה". וכיצד תגיב ישראל לטבח באזרחים ליד הגדר?

הקרבות בין כוחות צבא אסד לבין ארגוני המורדים במחוז דרעא הביאו בימים האחרונים להגעתם של אלפי פליטים סורים אל עבר גדר הגבול עם ישראל. סגן-אלוף ניר מגידיש, מפקד גדוד "עיט" בחיל האיסוף הקרבי, משרת בגבול סוריה כבר שש שנים, במהלכן ראה את המציאות הסורית מתהפכת על פניה, פעם ועוד פעם.

 

מגידיש התייחס לאפשרות שאסד יכבוש בקרוב את האזור הסמוך לגבול ישראל: "השבועות הבאים יגידו האם הוא באמת רוצה לרכז כאן כוחות, אם הוא יתפוס שם הצלחות וזה ימשיך להתגלגל מדובר בעניין של שבועות", ומיד סייג את דבריו, בהתבסס על הניסיון שצבר: "זה יכול לקחת גם חודשים, אף אחד לא יכול לנבא פה".

 

"היום 90% מקו הגדר נשלט על ידי מורדים, במשך כמעט שנתיים הם כבשו כפר אחרי כפר, והתופעה שאנחנו רואים עכשיו היא שהמשטר מתחיל לחזור לאותם מקומות", הוסיף מפקד הגדוד, ושיתף במעט מהאירועים שחזו בהם הלוחמים האמונים על איסוף המודיעין בגזרה: "ביום בהיר אחד יצאו כ-150 מורדים מהיער ופשוט כבשו את הכפר ואת עמדות המשטר שהיו בתוכו, ולמעשה העיפו את צבא אסד מאותו מרחב".

 

 כוחות צבא אסד במחוז דרעא
 

כוחות צבא אסד במחוז דרעא (חדשות עשר)

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

ישראל מחתה בפני פולין על קמפיין המודעות בעיתונות הישראלית

בן 5 נפצע קשה מפגיעת אופנוע בבני ברק; הרוכב נמלט ושב לזירה

טרגדיה בירח דבש: ישראלי נהרג בתאונת אומגה; זוגתו נפצעה קשה

 

"אני רואה מה עובר עליהם שם", אמר מגידיש, בהתייחסו לפליטים שהתיישבו בסמוך לגבול, והוסיף: "אתה רואה ילדים שנמצאים פה, משחקים יחפים - עוברת עליהם תקופה לא פשוטה. לא הייתי מאחל אותה לאף אחד". המדיניות בה נוקט צה"ל בגזרה היא התערבות מינימאלית לצורך סיוע הומניטרי, הכולל העברת אספקה בסיסית לפליטים, והעברת פצועים לקבלת טיפול רפואי בארץ.

 

מגידיש נשאל על האפשרות שאסד יבצע טבח בכוחות המורדים האוחזים בשטח הקרוב לישראל, כפי שעשה בעבר באזורים אחרים של מדינתו, ועל תגובת צה"ל נוכח תרחיש שכזה, וענה: "הצבא כבר שש שנים לא נוקט צד, אנחנו משתדלים לתת את כל מה שאנחנו יודעים לתת. נמשיך לתת את הסיוע ההומניטרי כמו שאנחנו נותנים היום, אם אסד יפר את ההסכמים אנחנו כנראה נגיב".

 

מוקדם יותר היום, תקף צה״ל מוצב סורי בפתחת קוניטרה, שממנו בוצע ירי מרגמה שנפלה במרחב החיץ, מזרחית לגדר הגבול עם ישראל ובסמוך לה. הירי בוצע במסגרת לחימה פנימית המתבצעת בין משטר אסד לכוחות המורדים, כחלק ממלחמת האזרחים שמתנהלת במדינה בשבע השנים האחרונות. 

 

בתוך כך, על פי דיווח שאושר על יד גורמים ביטחוניים בישראל,  צבא סוריה השיג שליטה על מעבר הגבול נסיב עם ירדן. עוד קודם לכן דווח ברשת "אוריינט ניוז" השייכת לאופוזיציה הסורית כי המורדים פתחו במערכה בעיר אל-בעת', אף היא באזור קוניטרה, וכי התקבלה הסכמה על הפסקת אש מיידית במחוז דרעא.

 

על פי הסכם הפסקת האש בדרום המדינה שהושג בין צבא רוסיה לנציגי המורדים, המורדים ימסרו את נשקם באופן הדרגתי, כוחות סורים ישלטו בכל מעברי הגבול עם ירדן, מורדים ובני משפחותיהם, כמו גם פליטים, יורשו לשוב לבתיהם, ומורדים שלא יקבלו את ההסכם יוכלו לעזוב לצפון המדינה לאזור שליטת המורדים. עם זאת, הסכם זה אינו כולל את רמת הגולן הסורית ואת אזור קונייטרה, שם צפויה מערכה בין הצדדים. אולם מקורות סוריים מסרו כי רוסיה מעדיפה להגיע להסכם הפסקת אש ולמנוע מערכה גם במחוז קונייטרה.