BETA

05.07.2018

22:42

רה"מ היה מוכן לוותר על הנרטיב הישראלי – ומתחמק מלקחת אחריות

כשהסתיים המשבר עם פולין נתניהו התייצב מול המצלמות והתגאה בכך שרשם הישג, אך מאז שפורסמה ההצהרה המשותפת שעוררה סערה – הוא רק מחפש על מי להפיל את התיק • פרשנות

סערת החוק הפולני: כשהושג הפתרון למשבר בין ירושלים לוורשה, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייצב מול המצלמות וטען כי ישראל רשמה הישג. עם זאת, במהלך הימים האחרונים, ובעיקר היום כאשר פורסמה בעיתונים ההצהרה השנויה במחלוקת, הוא החל להתחמק מלקיחת אחריות על הפרשה והסתתר מאחורי אנשים שונים – תחילה מאחורי צוות המו"מ ומאוחר יותר מאחורי הגב של פרופ' דינה פורת מ"יד ושם".

 

בסופו של דבר, נתניהו מוכן היה לוותר על הנרטיב הישראלי בנוגע למה שהתרחש בשואה. זאת, בשביל אינטרסים מדיניים הקשורים למעמד ישראל באירופה.

 

שר החינוך נפתלי בנט יצא נגד התנהלות ראש הממשלה בנוגע לחוק המדובר, דבר שהעלה את רף המתיחות בקואליציה. בהתאם לכך, רף החשדנות בנוגע לאפשרות שנתניהו יוביל את הכנסת לבחירות גובר. לא בטוח שהוא יצליח לבצע את רצונו עד סוף השנה הנוכחית, אבל אף אחד לא באמת מוכן להתחייב שהכנסת תחזיק מעמד עד סיום המושב. 

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר

לתשומת לב הנוסעים: מחירי המוניות התייקרו בארבעה אחוזים

במבצע מיוחד: המוסד השיב לישראל את שעון היד של אלי כהן

האזהרה האירופית לישראל: הריסת חאן אל-אחמר תוביל לתגובה

 

אתמול, כאמור, פורסמה בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ" מודעה על עמוד שלם, שבה נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו ומורבייצקי, אותה נשאו בשבוע שעבר בעקבות הסרת הסנקציות הפליליות מ"חוק השואה". ההצהרה מכירה בנרטיב הפולני לגבי מלחמת העולם השנייה. כך למשל, נכתב בהצהרה כי "ברור לכל שהשואה הייתה פשע חסר תקדים שבוצע ע"י גרמניה הנאצית נגד העם היהודי, ובכלל זה נגד כל הפולנים ממוצא יהודי".

 

נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין
 

נוסח ההצהרה המשותפת של נתניהו וראש ממשלת פולין( הארץ)

 

בהמשך ההצהרה נכתב כי ישראל ופולין הסכימו מאז ומעולם "על כך שהמונח 'מחנות ריכוז/השמדה פולניים' שגוי מיסודו ומפחית מאחריותם של הגרמנים להקמת המחנות הללו". על ממשלת פולין הגולה בתקופת המלחמה נכתב כי "ניסתה לעצור את הפעולות של הנאצים באמצעות העלאת המודעות בקרב בנות הברית המערביות לרצח השיטתי של יהודי פולין".

 

לבסוף נכתב בהצהרה: "אנו דוחים את הניסיונות להאשים את פולין או את האומה הפולנית בכללותה בזוועות שבוצעו על ידי הנאצים ומשתפי הפעולה שלהם מאומות שונות". מי שמימן את המודעה שפורסמה בעיתוני הבוקר הוא בנק פולני גדול, שנשלט כמעט לחלוטין על ידי משרד האוצר הפולני. פרסומה הוא חלק מקמפיין תעמולה שמנהלת ממשלת פולין בימים האחרונים, לאחר שהגיעה להסכם עם ישראל על "חוק השואה".

 

פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי בירושלים הופתעו מפרסום המודעות עם ההצהרה המשותפת של ישראל ופולין בעברית בעיתונות הישראלית. לדבריהם, הפולנים לא תיאמו עם ממשלת ישראל את המהלך ולא עדכנו מראש.

 

 משלחת משרד המשפטים לפולין
 

הפולנים לא תיאמו את המהלך מראש. (חדשות עשר)

 

 

הפקידים הבכירים הוסיפו כי מדובר בהפרה של רוח ההבנות בין הצדדים כיוון שסוכם שהנוסח הרשמי היחיד של ההצהרה המשותפת עליו יחתמו הצדדים יהיה באנגלית. הם ציינו כי ישראל התעקשה שלא יהיה נוסח מוסכם בעברית או בפולנית ולכן נתניהו הקריא את ההודעה באנגלית בלבד בהצהרה שנתן לתקשורת בשבוע שעבר.

 

ב"יד ושם" מתחו ביקורת על ההצהרה. "יש בה שורה של אמירות בעייתיות ביותר אשר חוטאות לידע ההיסטורי הקיים והמקובל בתחום. נוסח ההצהרה מגבה בפועל נרטיב שכבר הופרך במחקר שעיקרו: ממשלת פולין בגולה וזרועותיה המחתרתיות פעלו באופן מתמיד - בפולין הכבושה כמו גם מחוצה לה - בניסיון למנוע את השמדת יהודי פולין. במסגרת זו, הם יצרו 'מנגנון של עזרה וסיוע שיטתיים לעם היהודי', ואף פעלו באופן תקיף כנגד פולנים שהסגירו יהודים. על פי ההצהרה, היו אמנם מקרים בהם פולנים התאכזרו כלפי יהודים, ברם "פולנים רבים" סיכנו את חייהם למען הצלת יהודים".

 

עוד הוסיפו ב"יד ושם" כי "התיעוד הקיים, כמו גם המחקר ההיסטורי בן עשרות השנים מצייר תמונה שונה לחלוטין: ממשלת פולין בגולה, שמושבה היה בלונדון, כמו גם ה"דלגטורה" (Delegatura- מיופה הכוח של ממשלה זו בפולין הכבושה) לא פעלו באופן נחרץ לאורך ימי המלחמה למען אזרחיה היהודיים של פולין. חלקים ניכרים של המחתרות הפולניות לא רק שלא סייעו ליהודים, אלא אף היו מעורבים לא פעם באופן פעיל ברדיפתם".

 

לביקורת של "יד ושם" הצטרפו גורמים מרחבי הקשת הפוליטית, בהם שר החינוך בנט, יו"ר מרצ תמר זנדברג וחברת הכנסת ציפי לבני.