BETA

05.07.2018

10:57

מאת
 נהר שהתייבש בסמוך לבגדד
נהר שהתייבש בסמוך לבגדד,
רויטרס

עיראק מתייבשת: המדינה אסרה על שתילת גידולים חקלאיים בקיץ

הטמפרטורות הגבוהות וכמויות הגשמים הנמוכות הביאו למשבר מים חמור, שהביא לאיסור על גידול אורז ותירס. החקלאים מאשימים את הממשלה כי אינה מנהלת היטב את תחום המים

ממשלת עיראק אסרה על החקלאים לשתול גידולי קיץ, זאת כתוצאה ממחסור חמור במים שהמדינה נאלצת להתמודד איתו.

הטמפרטורות הגבוהות וכמויות נמוכות של גשמים הביאו למשבר המים ההולך וגובר. דפר עבדאללה, יועץ משרד משאבי המים, אמר לסוכנות הידיעות "AP" כי "למדינה יש מספיק מים להשקיית רק מחצית מאדמותיה החקלאיות בקיץ". בניגוד לממשלה, שמטילה את האשמה על מזג האוויר, החקלאים מפנים אצבע מאשימה כלפי היושבים בפרלמנט על האופן שבו הם מנהלים את תחום המים וההשקיה.

 

נוסף על כך, החקלאים טוענים שלטורקיה, שכנתם מהצפון, יש חלק גדול במשבר לאחר שהציבה סכרים בנהר החידקל והפרת ומנעה מהמים לזרום לכיוון המדינה. מפלס המים של הנהרות ירד ביותר מ-60% בשני העשורים האחרונים – זאת על פי דוח של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם. בווידאו שפורסם לאחרונה ברשתות החברתיות נראו אזרחים חוצים את נהר החידקל ברגל, דבר שהדגיש את המצב החמור של מקור המים.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

המחאה שמטלטלת את תוניסיה: מי כתב 'מדינת ישראל' במבחן רשמי?

הופעה פומבית ראשונה מאז המעצר: הוקרא כתב האישום נגד גונן שגב

על עמוד שלם בעיתוני הבוקר: הצהרת נתניהו וראש ממשלת פולין

 

נהר חידקל
 

נהר החידקל (רויטרס)

 

 

הוראת הממשלה לא לזרוע אורז, תירס וגידולים אחרים, זעזעו את התושבים הגרים בדרום בגדד, שם הכלכלה תלויה בחקלאות. "אני מרגיש כאילו עצם קיומי התערער", אמר אקיל כמיל, איכר בן 42 שברשותו מאה דונם שטח. כמיל ייצר כ-150 טון של אורז ענבר, זן מיוחד הגדל במדינה. אלא שהשנה, צינורות המים בשדה שלו משותקים.

 

ארגון המזון והחקלאות של האו"ם (FAO), יחד עם ארגונים מקומיים ובין לאומיים אחרים, קראו לממשלת עיראק לשנות את הגישה שלה לחקלאות ולקדם שיטות יעילות שיביאו לפתרון המשבר, למשל השקיה בטפטפות. משרד משאבי הטבע טען כי אין לו תקציב לקידום צעד שכזה. נוסף לכך, האייתוללה עלי אל-סיסטאני, הסמכות השיעית הגבוהה ביותר בעיראק, דרש מהפרלמנט לסייע בחידוש ההשקייה ובחיזוק החקלאות.

 

בתגובה, החקלאים במדינה החלו להפגין נגד המדיניות החדשה והם דורשים מהממשלה לדאוג להגדלת היקף זרימת המים מטורקיה ולקדיחה באקוויפרים. בעקבות הלחץ, הפרלמנט הודיע כי יוסר האיסור על גידול אורז, אך דובר משרד החקלאות, חמיד אל-נאיף, אמר כי רק 5,000 דונם של קרקע יכולים לשמש לגידול יבולים – פחות מ-3% מהשטח שהותר בשנה שעברה.

 

נהר בסמוך לבגדד שהתייבש לחלוטין
 

נהר שהתייבש בסמוך לבגדד (רויטרס)

 

 

כ-70% מאספקת המים של עיראק זורמים מהמדינות השכנות. סוריה צפויה לחזור לשאוב כמויות מים גדולות מנהר הפרת, ברגע שמלחמת האזרחים, הנמשכת כבר שנים רבות, תסתיים. טורקיה לוקחת נתח גדול מהנהר עקב האוכלוסייה ההולכת וגדלה והתחממות באקלים. "מה יקרה לאדמות שלנו?", שאל כמיל, "אנחנו צריכים לעזוב אותם? אנחנו צריכים לעבור לעיר?".

 

המחאה בעיראק מצטרפת לשורה של הפגנות במדינות השכנות לה בגין המצב הכלכלי הקשה ומשבר המים באזור. בחודש שעבר פנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לתושבי איראן בסרטון מיוחד והתייחס למצבם. "היום אציע הצעה חסרת תקדים לאיראן, היא קשורה למים", אמר נתניהו בסרטון. "העם האיראני הוא קורבן למשטר אכזרי ורודני שמונע מהם מים חיוניים. ישראל ניצבת עם העם ולכן אני רוצה להציל חיים איראניים רבים. המשטר האיראני צועק 'מוות לישראל', בתגובה, ישראל צועקת 'חיים לעם האיראני'".

 

נתניהו לא הסתפק רק במילים אלה ובהמשך הוסיף כי "לישראל האמצעים למניעת אסונות סביבתיים באיראן, אנו רוצים לחלוק את הידע הזה עם העם האיראני, אך למרבה הצער איראן אינה מאפשרת לישראלים להגיע אליכם. לכן נפעיל אתר בפרסית ובו נספק מידע על האופן שבו האיראנים יכולים למחזר מי ביוב ועל הדרך שבה החקלאים יוכלו להגן על תוצרתם".