04.07.2018

06:02

עודכן:

"המשאית זזה": רעידת אדמה בעוצמה 4.2 ושישה רעשי משנה בצפון

תושבים דיווחו כי הרגישו רעש בשעות הבוקר המוקדמות. לא דווח על נפגעים או נזק. מוקדי הרעש אותרו באזור טבריה וליד כרמיאל • מה מומלץ לעשות בעת רעידת אדמה?

רעידת אדמה בעוצמה 4.2, הורגשה הבוקר (רביעי) בשעה 4:50 בצפון הארץ. שמוקד הרעש אותר סמוך לטבריה, בעומק של כ-15 ק"מ. בשעה 4:58 הורגש באזור רעש משנה בעוצמה 3.2, ובשעה 6:41 רעש נוסף בעוצמה 2.1. עשר דקות לאחר מכן, הורגש רעש בעוצמה 2, שמוקדו היה ליד כרמיאל, בעומק של כ-5 ק"מ. רעש משנה נוסף הורגש בשעה 7:19, בעוצמה של 2.7. בהמשך, הורגש רעש משנה בשעה 8:22 בעוצמה של 2.4 וכחצי שעה לאחר מכן, בשעה 8:57 הורגש רעש בעוצמה 3.2.

 

"לא ידענו מה לעשות עם המשאית. היא זזה מצד לצד", סיפר רמי, נהג משאית שחווה את רעידת האדמה בזמן העבודה. גולשים ברשתות החברתיות דיווחו בשעות הבוקר המוקדמות כי הרגישו את הרעידה באזור חיפה, טבריה, עפולה והגליל. בהמשך, אישרו במכון הגיאופיסי כי אכן התרחשה רעידת אדמה באזור הצפון וכי צוות המכון מעבד את הנתונים ומבצע את הבדיקות הנדרשות.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

בעקבות הדקירה בביה"ח שמואל הרופא: האחיות ישבתו היום בכל הארץ

"בנו של מנהיג דאע"ש נהרג במהלך קרב עם כוחות רוסים בסוריה"

תנובה עתרה לבג"ץ בדרישה להעלות את מחיר מוצרי החלב המפוקחים

 

"רעידת אדמה כרגע העירה אותי", כתבה גולשת בטוויטר. גולשת אחרת הוסיפה: "יש לי תחושה מוזרה שלפני רגע הייתה רעידה קלה, רעידת אדמה. הדלת המוגפת השמיעה צלילים והמראה זזה קצת קדימה ואחורה. מקווה שרק נדמה". 

 

 

 

לפי נתוני המכון הגיאופיסי, רעידת האדמה האחרונה שאירעה בישראל, בעוצמה של 2.6 בסולם ריכטר, אירעה בחודש נובמבר 2017. בחודש ינואר של אותה שנה אירע רעש אדמה בעוצמה 5.6 באזור כריתים שביוון והורגש גם בישראל.

 

לפי הנחיות פיקוד העורף, השניות הראשונות לאחר זיהוי רעידת אדמה הן קריטיות. בעת רעידת אדמה, יציאה לשטח פתוח הוא עדיפה, ויש להתרחק ממבנים, מגשרים ומעמודי חשמל. כמו כן, יש להתרחק מקירות הבית החיצוניים, מחלונות וממדפים, ולהימנע משימוש במעלית בזמן הרעש ואחריו. 

 

עם זאת, בעת שהייה במבנה יש להיכנס לממ"ד ולהשאיר את הדלת פתוחה. יש להימנע מכניסה למקלט תת-קרקעי. אם אין ממ"ד, מומלץ לצאת אל חדר המדרגות ואם ניתן, להמשיך אל היציאה מהבניין. רק אם לא ניתן לעשות זאת, יש לתפוס מחסה תחת רהיט כבד, או לשבת על הרצפה צמודים לקיר הפנימי.

בעת שהייה ברכב, יש לדומם מנוע ולהישאר ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים. בעת שהייה בחוף הים, מומלץ לעזוב מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. נסיגת ים חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב, ויש להתרחק מהחוף בקילומטר אחד לפחות, או לעלות לפחות לקומה 4 של בניין קרוב. 


לאחר רעידת האדמה, אין לחזור למבנה שנפגע ואין להתקרב לחוף הים, מחשש לרעידות משנה.