BETA

01.07.2018

13:09

 רגב, נתניהו ושקד
רגב, נתניהו ושקד,
חדשות עשר

רה"מ לשרות שפרשו מוועדת מתווה הכותל: "כולם מעבירים סמכויות"

נתניהו נזף ברגב ושקד על החלטתן שלא להשתתף בוועדת השרים, שצפויה להתכנס במטרה למצוא הסדר לתפילה פלורליסטית בכותל. "מוכן לקבל את האחריות. מי שמוכן להצטרף - יבורך"

שרת המשפטים איילת שקד הודיעה הבוקר (ראשון) למזכיר הממשלה צחי ברוורמן כי אינה מעוניינת להשתתף בוועדת השרים שצפויה להתכנס במטרה למצוא הסדרת רחבת תפילה פלורליסטית בכותל והרחבתה. השרה שקד, שהודיעה על פרישתה מהוועדה לאחר שהופעל עליה לחץ מצד רבנים, היא השרה השנייה שביקשה לא לטפל בסוגיה לאחר ששרת התרבות והספורט, מירי רגב, עשתה זאת לפני מספר ימים.

 

במהלך ישיבת הממשלה שנערכה הבוקר הביע ראש הממשלה בנימין נתניהו כעס על שתי השרות, ואמר: "כולם פה מעבירים סמכויות. אני מוכן לקבל אחריות. יש הסדר כבר 20 שנים לגבי רחבת התפילה שהיא לא רשמי ועכשיו אנחנו רוצים להסדיר את זה – זה ההסדר המתבקש". עוד הוסיף רה"מ נתניהו כי "אני מוכן לקבל את כל האחריות עליי – אם מישהו מוכן להצטרף זה יהיה מבורך והוא יבורך".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

"הביקור בישראל השפיע על הנסיך - שהגדיר את השלום כמשימת חייו"

אביו של התוקף בעפולה: "לא השתקם מהתאונה שעבר - הוא לא סבלני"

"סטרו בפני הפעוטות והכו אותם": כתב אישום נגד 3 סייעות מפ"ת

 

הכותל המערבי
 

הכותל המערבי (הקרן למורשת הכותל )

 

 

רה"מ נתניהו הודיע כי ההצבעה בנושא הקמת הוועדה שתאשר את הרחבת רחבת התפילה הפלורליסטית בכותל המערבי לא תתקיים במהלך ישיבת הממשלה בשל צום י"ז בתמוז החל היום אלא תתקיים במשאל טלפוני בלבד.

 

בארגון "נשות הכותל" הגיבו לדברים: "מקומם לראות כיצד שרים ושרות לא מסוגלים ליישם מהלך שיזם רה"מ, והשרים עצמם אישרו אותו בהצבעה בממשלה בינואר 2016 - מהלך שזכה לתמיכה של כל השותפים למו"מ כולל רב הכותל והמפלגות החרדיות. מביך לראות את מופע הכניעה וההתרפסות של שרי הממשלה, ובראשם של שתי שרות בכירות, שמקריבות את זכויות הנשים והציבור הרחב על מזבח החנפנות למפלגות החרדיות".

 

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) טענה כי "נתניהו אוהב להתלונן על חוסר משילות, אולם מה שברור הוא שנתניהו אינו מסוגל למשול בשריו. לאורך זמן כמו כל דבר, החליט נתניהו על 'ניהול הסכסוך' מול יהדות ארה"ב, וכך הגענו למצב שבו כל שר ושרה זורקים מיד ליד את הכותל". לדבריה, "בעוד המדיניות נותרת עמומה, והשרים לא באמת יודעים לאן נתניהו מכוון, הקרע בינינו ובעלי בריתנו במערב מעמיק עד שאי אפשר יהיה לתקנו. סוגיית מתווה הכותל היא בכייה לדורות, אבל בעיקר ביזוי מתמשך של ממשלת ישראל בראשות נתניהו".

 

ביום רביעי כתבה השרה מירי רגב בפוסט בפייסבוק על החלטתה בנושא: "בחודשים האחרונים התלבטתי קשות. מצפוני לא נתן לי שקט. לא יכולתי לאשר את מתווה הכותל באופן שהיה פוגע בסדרי עולם. דרישת הרפורמים להפוך את הכותל למקום בו נשים וגברים מתפללים יחד, לא מקובלת עליי ולא על מורשת ישראל".

 

עוד הוסיפה רגב כי "החלטתי להיות נאמנה למצפוני ולכן הודעתי לראש הממשלה שאין בכוונתי לאשר את מתווה הכותל מתוקף סמכותי כיו"ר הוועדה למקומות קדושים. כל אדם רשאי לבקר בכותל ולשאת את תפילתו לבורא עולם, ובתנאי שיעשה זאת מתוך כבוד למקום ולמורשת ישראל. שבנו אל הקדוש שבמקומותינו שלא על מנת לבזות אותו. כולי אמונה ותקווה שאנו נשמור על קדושת הכותל ונכבד אותו".

 

הפוסט של שרת התרבות והספורט מירי רגב בפייסבוק:

 

מתווה הכותל, שלפיו הייתה אמורה להתרחב רחבת התפילה השוויונית בחלקו הדרומי של הכותל המערבי בניגוד למצב הקיים, אושר בידי הממשלה בינואר 2016, אולם בלחץ המפלגות החרדיות (יהדות התורה וש"ס) החברות בקואליציה ביטלה אותו הממשלה ביוני 2017.