27.06.2018

08:13

רה"מ לאיראנים: "הפגנתם אומץ מול רונאלדו - וגם ברחובות איראן"

נתניהו התייחס למחאה שפרצה ברפובליקה האסלאמית. "האם אתם יכולים לדמיין מה היה קורה אם ממשלתכם הייתה משקיעה כספים בפתרון הבעיות במקום לבזבזם במלחמות מיותרות?"

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הבוקר (רביעי) למחאה שפרצה ברפובליקה האסלאמית ושילב גם אנקדוטה ספורטיבית מחייו וממשחקי גביע העולם. "האם אתם יכולים לדמיין כמה זה קשה לעצור את רונאלדו מלהבקיע שער? נהגתי לשחק כדורגל. תנו לי לומר לכם שזה כמעט בלתי אפשרי אבל נבחרת איראן עשתה זאת. לעם האיראני אני אומר - הפגנתם אומץ על מגרש המשחקים והיום הפגנתם אומץ ברחובות איראן", אמר נתניהו בסרטון שעלה לעמוד הפייסבוק שלו בשפה האנגלית.

 

"לאיראן יש בעיות רבות - זיהום אוויר,  מחסור במים ובזבוז מיליוני ריאל על טרור. האם אתם יכולים לדמיין מה היה קורה אם ממשלת איראן, במקום לבזבז את כספכם בסוריה, בתימן ובמלחמות מיותרות במזרח התיכון - הייתה משקיעה אותו בפתרון הבעיות באיראן?", המשיך ראש הממשלה.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

מזג האוויר: עלייה בטמפרטורות - שרבי בפנים הארץ ובהרים

לא רק נמל בקפריסין: ההצעות שעשויות להקל על המצב ברצועת עזה

הרעב הערבי: אזרחי ירדן ומצרים כבר לא מוכנים לשתוק על המשבר

 

"הפתרון לכל הבעיות האלו הוא העם האיראני. בדיוק בגלל זה הצעתי סיוע רפואי מציל חיים לאחר רעידת אדמה קטלנית באיראן. בדיוק בגלל זה פתחתי קבוצת טלגרם בפרסית שבה חקלאים איראנים לומדים כיצד לשמר מים ובדיוק בגלל זה - לעולם לא אפסיק להטיף לשלום עם העם האיראני. יום אחד אני מקווה לצפות במשחק כדורגל בטהראן החופשית בין הנבחרת האיראנית והנבחרת הישראלית. ביום הזה - כולנו נהיה מנצחים", סיכם נתניהו.

 

 נתניהו ורוחאני
 

נתניהו ורוחאני ( רויטרס)

 

 

אתמול פנה שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ברשתות החברתיות טוויטר ופייסבוק בשפה הפרסית לאזרחי הרפובליקה האסלאמית על רקע המחאות על יוקר המחייה:"לאן הולך הכסף שלכם? עד היום, למרות קשיים כלכליים מבית, ממשיך המשטר האיראני להשקיע מיליארדים בסוריה, בחיזבאללה, בגי'האד האיסלאמי, בחות'ים בתימן ובמיליציות השיעיות בעיראק".

 

ליברמן הוסיף כי "אפילו בחודש האחרון, כשאתם נלחמים על הלחם שלכם ברחובות טהראן, קאסם סולימני ניהל מספר פעולות, כולל מבצעים לוגיסטיים המיועדים לסוריה בעלות של 70 מיליון דולר". עוד הוסיף כי "בשנת 2018 התחייבה איראן לשלם לכל הארגונים האלו 2.5 מיליארד דולר. עד היום השקיעה איראן בסוריה בלבד 14 מיליארד דולר".

 

מוקדם יותר אמר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי "ארה"ב מנסה להפיל את השלטון האיראני ברפובליקה האסלאמית מאז המהפכה בשנת 1979". במקביל הודיעה איראן כי תאסור על ייבוא של למעלה מ-1,300 מוצרים כדי להתמודד עם המשבר הכלכלי שפקד את המדינה נוכח הסנקציות שחודשו לאחר פרישת ארה"ב מהסכם הגרעין. רוחאני הוסיף כי "איראן לא תאפשר ללחץ מצד טראמפ להשפיע עליה והיא תגן על עצמאותה וערכיה". הנשיא האיראני אמר כי "פרישת ארה"ב אינה חוקית", וכי "איראן שומרת על זכותה להעשיר אורניום למטרות שלום".

 

 הפגנות באיראן נגד המשטר
 

הפגנות באיראן נגד המשטר(חדשות עשר )

 

 

בימים האחרונים יצאו אזרחים רבים לרחובות טהראן במחאה על יוקר המחייה, נוכח המשבר הכלכלי שפקד את המדינה וירידת ערך הריאל. נוסף לכך, מוחים אזרחי הרפובליקה האסלאמית נגד מדיניות החוץ של משטר האייתולות, שבאה לידי ביטוי במעורבות יתר, לטענתם, במדינות מזרח התיכון. בין הקריאות שנשמעו בהפגנות הייתה "לא רוצים לחיות בעזה או בלבנון - רוצים לחיות באיראן". בד בבד, חשבון הטוויטר של משרד החוץ בפרסית איחל הצלחה למפגינים בהפלת המשטר אולם כעבור כמה שעות, נמחק הציוץ.

 

ביום ראשון ספג המשק האיראני זעזוע, כשערכו של המטבע המקומי ירד לשפל חסר תקדים, ושדולר אחד שווה 87 אלף ריאל. בשנה האחרונה התרחשה קפיצה של פי שתיים בערך הריאל. זאת, בזמן שהמשק האיראני נמצא כבר במצב של אבטלה וחוסר יכולת להחזיק את עצמו, וממשיך עם מדיניות של ייבוא ולא של ייצוא. לאור השינוי במטבע, כאמור, החל גל מחאה בטהראן חוצה מגזרים.