26.06.2018

10:00

עודכן:

ריבלין לנסיך ויליאם: "מבקש להעביר לאבו מאזן מסר של שלום"

הדוכס מקיימברידג' נפגש עם הנשיא, ואמר: "אני מקווה שיושג שלום – זה ביקור מאוד סמלי וחושב עבורי". מוקדם יותר נפגש ויליאם עם רה"מ נתניהו: "כל אזרחי ישראל מתרגשים"

הנסיך ויליאם נפגש היום (שלישי) עם נשיא המדינה ראובן ריבלין בבית הנשיא שבירושלים. ריבלין ביקש ממנו "להעביר מסר של שלום לאבו מאזן - הגיע הזמן שנמצא את הדרך לבנות יחסי אמון בין הצדדים", ואילו הדוכס מקיימברידג' אמר כי "זהו ביקור מאוד סמלי עבורי ואני מקווה כי השלום באזור יושג בהקדם".

 

מוקדם יותר, הוא נפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה. במפגש אמר רה"מ כי "כל אזרחי ישראל מתרגשים מהביקור". נתניהו הוסיף לאחר מכן "שמחנו לארח את הנסיך ויליאם בביקור מלכותי רשמי ראשון של בן מלוכה בריטי בישראל. רגע מרגש מאוד היה בפגישה מכיוון שהנסיך ויליאם פגש צאצאים של המשפחה שסבתו הצילה ביוון בלחמת העולם השנייה. אמרתי לו שהוא בטח מאוד גאה בסבתא רבא שלו שהצילה יהודים חסרי מגן ואני כראש ממשלת ישראל מאוד גאה על כך שיהודים אינם חסרי מגן יותר. יש לנו ברוך השם צבא להגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

 

בקבלת הפנים בבית הנשיא אמר הנשיא ריבלין לנסיך ויליאם כי "אנחנו כותבים דף חדש בהיסטוריה של עמנו וזהו כבוד גדול לארח אותך בירושלים". הנשיא סיפר על ילדותו בתקופת המנדט הבריטי: "כשנולדתי בספטמבר 1939 נחשבתי נתין בריטי. כל יום הלכתי ברחובות שנושאים את שמותיהם של המלכים הבריטיים וגם היום הרחובות האלה עדיין קיימים". הנשיא הזכיר אירועים משותפים נוספים הקשורים לישראל ולבריטניה, בהם הצהרת בלפור ש"עזרה לכל היהודים בעולם והחדירה את הרעיון שעם ישראל צריך לחזור למולדתו".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

גם בלי חוף: קבוצת כדורגל החופים של כפר קאסם כובשת את אירופה

חייל הוקפץ בגלל חשש לחדירה ליישוב - ונפצע קשה בתאונת דרכים

בשידור חי: אדם ניסה לנשק כתבת - וקיבל ממנה שיעור לחיים

 

 

בהמשך התייחס ריבלין למורשת הבריטית שנשארה בישראל לאחר תום המנדט: "השארתם לנו מערכת משפט חזקה וערכים חברתיים טובים שאימצנו את מרביתם במדינתנו. אנו מעריכים את שיתוף הפעולה, החברות ויחסי המסחר בין המדינות". הנשיא התייחס לנושא האהוב עליו – כדורגל, ולמונדיאל המתנהל בימים אלה: "אנחנו מקווים שתהיה לנו ליגת כדורגל טובה כמו הפרמייר-ליג ונהנים לראות את הקמפיין הנהדר שלכם באליפות העולם".

 

לאחר דבריו של הנשיא ריבלין, אמר הנסיך ויליאם כי הוא "מודה על קבלת הפנים החמה. זהו ביקורי הראשון בישראל ואני רוצה להכיר את ההיסטוריה הישראלית ככל שאוכל בימים הקרובים. התרגשתי מאוד במוזיאון 'יד ושם'. זה הציג לי את הדברים מחרידים שקרו ליהודים במהלך השואה. אני מאוד מעריך את הזמן שקיבלתי כדי לבקר בו".

 

 הנשיא ריבלין עם הנסיך ויליאם
 

הנשיא ריבלין עם הנסיך ויליאם (רויטרס)

 

 

בשיחתם דיברו נתניהו והנסיך ויליאם על כדורגל והמונדיאל. רה"מ שיתף את זכרונותיו מאימונים שבהם השתתף כחייל בסיירת מטכ"ל שכללו שימוש במסוקים, כיוון שהדוכס מקיימברידג' הוא טייס מסוקים. בחדר העבודה של רה"מ הראה נתניהו לאורחו תמונות משפחתיות וסיפר לו על אחיו יוני שנהרג במהלך מבצע אנטבה. בנוסף, העניק רה"מ לוויליאם העתק של המסמך המכיר בסבתא רבתא שלו כחסידת אומות עולם.

 

בשעות הבוקר ביקר במוזיאון "יד ושם" במהלך יומו השני בישראל. הוא סייר במוזיאון שבירושלים, נפגש עם ניצולי שואה והשתתף בטקס הנחת זר. הביקור במתחם המוזיאון הסתיים בחתימה בספר האורחים, בו חתומים שמותיהם של שועי עולם רבים, ומהיום, לראשונה, גם של נציג בית המלוכה. במהלך הביקור הדגיש הנסיך את זעזועו ממראה הנעליים של קורבנות השואה. "אני מזועזע. קשה לנסות להבין את המימדים לנוכח התצוגה הזו", אמר.

 

 הנסיך ויליאם עם יו"ר יד ושם אבנר שלו
 

הנסיך ויליאם עם יו"ר יד ושם אבנר שלו (רויטרס)

 

 

במפגש עם ניצולי שואה אמר הדוכס מקיימברידג': "היה סיור מאוד מעניין וראיתי דברים מרתקים. קשה מאוד להבין את גודל האירועי שקרו. זה באמת מטורף". ניצולי השואה סיפרו לנסיך על השתייכותם ל"קינדר טרנספורט", הכינוי שניתן למשלוחי ההצלה של 12 אלף ילדים משטחי גרמניה הנאצית לבריטניה בתשעת החודשים שקדמו למלחמת העולם השנייה. בספר האורחים כתב  כי הוא "גאה בכך שגם אם סבתי היא חסידת אומות עולם. אסור לנו לשכוח לעולם".

 

בהמשך היום, שצפוי להיות בעל לוח העמוס הזמני בביקורו, יגיע הנסיך ליפו, שם ישחק כדורגל יחד עם ילדים יהודים וערבים באצטדיון נווה-גולן שבעיר. ב-19:15 בערב ייערך לכבוד ויליאם אירוע קבלת פנים במעון השגריר הבריטי בישראל. לאחר מכן, יחזור לחדרו במלון המלך דוד שבירושלים.

 

ויליאם, שהגיע ללא אשתו קייט מידלטון, ישתתף מחר במספר אירועים נוספים. בין השאר ייפגש הנסיך, שביקש לחוות את החברה הישראלית מקרוב, עם צעירים ועם חברות סטארט-אפ. ביום חמישי יעזוב הנסיך את ישראל.

 

 הנסיך ויליאם מבקר ביד ושם
 

הנסיך ויליאם מבקר ביד ושם (חדשות עשר)

 

 

הנסיך, שהחל את ביקורו באזור שלשום בירדן, התקבל אמש בישראל על ידי שר התיירות יריב לוין וחבר הכנסת אמיר אוחנה. השר לוין בירך על הגעת נציג משפחת המלוכה לארץ, כינה אותה "שבירת טאבו" ואמר לחדשות עשר לאחר הנחיתה: "אני חושב שאנו נמצאים במציאות דיפלומטית טובה מבעבר". אוחנה נבחר על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בהתייעצות עם משרד החוץ. עובדת היותו ימין אידאולוגי אבל במקביל ליברל וצעיר הייתה בין המניעים לבחירתו. 

 

בארמון קנסינגטון הגדירו את הביקור "חשוב" ו"היסטורי". המאמץ עכשיו, של מי שעובד עליו כבר שלוש שנים, הוא לנסות ולהציג את הביקור באחד האזורים הנפיצים ביותר בעולם כלא פוליטי. שגריר בריטניה בישראל, דיוויד קוורי, התייחס בריאיון לחדשות עשר לביקורו של הנסיך ויליאם בישראל: "זה יהיה רגע גדול לחגיגת הידידות בין המדינות", אמר קוורי.

 

  הנסיך ויליאם עם נחיתתו בנתב"ג
 

הנסיך ויליאם עם נחיתתו בנתב"ג (רויטרס)

 

 

ויליאם הוא בנם של הנסיך צ'ארלס והנסיכה דיאנה, נכדה של המלכה המכהנת אליזבת' השנייה והינו שני בסדר הירושה לכתר הבריטי לאחר אביו. הוא נשא את קייט מידלטון לאישה ב-2011 ולשניים שלושה ילדים: ג'ורג', שארלוט ולואי. הנסיך שירת בחיל האוויר המלכותי הבריטי כטייס מסוקים וסיים את שירותו בדרגת סגן.


ראש הממשלה נתניהו התייחס לביקור בפתח ישיבת סיעת הליכוד ואמר: "אנחנו נקבל היום את הדוכס מקיימברידג', הנסיך ויליאם, לביקור היסטורי ראשון בישראל של נציג בית המלוכה הבריטי. אני חייב להגיד שזה לא בדיוק נכון מפני שיש פה נציגה, וזו הסבתא-רבא שלו, הנסיכה אליס, אחת מחסידות אומות העולם שהצילה יהודים ביוון בימי מלחמת העולם השנייה וביקשה להיקבר כאן בירושלים. אנחנו כמובן נקבל את הנסיך בברכה".

 

נתניהו עם רעייתו שרה והנסיך ויליאם
 

נתניהו עם רעייתו שרה והנסיך ויליאם (רויטרס)

 

 

הנסיך ויליאם מבקר במוזיאון יד ושם
 

הנסיך ויליאם מבקר במוזיאון יד ושם(רויטרס )