24.06.2018

22:58

"היכולות שלנו שיפרו את ההרתעה": הצצה לתוך יחידת 8200

עם היסטוריית הצלחות מרשימה, וגם כשלונות כואבים, היחידה נחשבת לחשובה בצה"ל ומהטובות בעולם. "רוב החומר המשמעותי לתהליך קבלת ההחלטות מבוסס על תוצרנו" • הפרק הראשון

יחידת המודיעין היוקרתית 8200 נחשבת לאחת הגדולות והחשובות בצה"ל, והרוב המוחלט של כל המודיעין שיש למדינת ישראל כיום מגיע מיחידה זו. בנוסף, היא נחשבת לאחת היחידות הטובות בעולם, והיא נמצאת באותה הדרגה עם אחיות הרבה יותר גדולות ועשירות ממנה כמו האן-אס-איי, הסוכנות לביטחון לאומי האמריקנית.

 

אלפי חיילים וחיילות משרתים ב-8200, יחידת ה"סיגינט" - מודיעין האותות. תא"ל (במיל') אהוד שניאורסון, עד לפני שנה מפקד היחידה, סיפר כי "מעל 80% מהחומר המשמעותי לתהליך קבלת ההחלטות מבוסס על סוג כזה של מודיעין. בסופו של יום, אנחנו קהילה שהתחום החזק במיוחד שלה הוא תחום הסיגינט והסייבר".

 

לצד הצלחות מבצעיות מרשימות ומוניטין משובח, היחידה ידעה גם כשלונות רבים. החל מהקושי להתמודד עם מטעני חבלה של חיזבאללה בשנות ההתבוססות של צה"ל בלבנון, ועד החומרים של 8200 שנשארו בארגזים במלחמת לבנון השנייה ולא הגיעו לכוחות. פנחס בוכריס, לשעבר מפקד היחידה ומנכ"ל משרד הבטיחון, אמר: "יכולות הסייבר שהתפתחו ב-8200 ובקהילת המודיעין הישראלי, שיפרו את יכולת ההתרעה וההרתעה של מדינת ישראל". עוד הוסיף כי "היחידה למדה להיות בקשר ישיר ומהיר בין הדרג הלוחם לבין היכולות המופלאות שלה, ולספק מודיעין בזמן אמת".