24.06.2018

05:18

קושנר: מוכן לדון עם אבו מאזן - אך "עסקת המאה" תוצג גם בלעדיו

יועצו הבכיר של טראמפ אמר בריאיון ל"אל-קודס" כי פרטי המתווה שהבית הלבן מגבש יתפרסמו בקרוב. "שני הצדדים ישיגו יותר ממה שיתנו - חיי האזרחים יהיו בטוחים יותר"

ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר של הנשיא טראמפ, אמר בריאיון לעיתון הפלסטיני "אל-קודס" שהתפרסם הבוקר (ראשון) כי במידה ויו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יהיה מוכן לשוב לשולחן המו"מ, ארה"ב תסכים לדון עימו בפרטי "עסקת המאה", המתווה להסכם שלום ישראלי-פלסטיני שוושינגטון מגבשת. 

 

קושנר סירב לחשוף פרטים מ"עסקת המאה", אך טען כי תהיה מוכנה בקרוב, ובמידה שאבו מאזן לא יסכים לשוחח עם ארה"ב, וושינגטון תפרסם את פרטי ההסכם כמו שהוא. מדובר בריאיון ראשון שנותן קושנר, ראש "צוות השלום" של הבית הלבן, בנוגע לתוכנית המתגבשת.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

אלה האתרים החורפיים באירופה, שבהם תנוחו מהשמש הקופחת בישראל

אלופת העולם בחיים: שער בדקה ה-95 נתן ניצחון לגרמניה

היסטוריה בסעודיה: נשים מורשות לנהוג בכלי רכב

 

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן
 

אבו מאזן (שיאהב)

 

 

בנוסף, פנה יועצו הבכיר של טראמפ לפלסטינים, ואמר כי "מגיע לכם עתיד טוב יותר. זה הזמן עבור שני הצדדים לחזק את ההנהגה ולעודד אותה לחתור לפיתרון". לדבריו, "נעשו טעויות לאורך השנים והזדמנויות אבדו, ואתם, העם הפלסטיני, שילמתם את המחיר. הראו להנהגתכם כי אתם תומכים במאמצים להשגת שלום. קראו להם להכיר בסדר העדיפויות שלכם ותנו להם את האומץ כדי שישמרו על ראש פתוח".

 

"תקראו למנהיגיכם לא לסרב לתוכנית שהם לא ראו עדיין", הבהיר קושנר. "הרבה התרחש בעולם מאז החל הסכסוך הזה לפני עשורים, העולם הלך קדימה אבל אתם נשארתם מאחור. אל תתנו לסכסוך של אבותיכם לקבוע עבורכם". הוא הוסיף: "אני מאמין שבהסכם שני הצדדים ישיגו יותר ממה שהם יתנו. שני הצדדים ירגישו בטוחים יותר לגבי חיי האזרחים שלהם בעתיד, בזכות הוויתורים שיסכימו להם".

 

קושנר קיים את הריאיון עם העיתון בזמן שההנהגה הפלסטינית מסרבת לדבר עם הבית הלבן, מחרימה את יועציו של טראמפ מאז הכרזת ירושלים של הנשיא ב-6 בדצמבר 2017 ומדגישה כי לא תסכים לקרוא אפילו את תכנית השלום האמריקנית.

 

כשנשאל בנוגע להתבטאותו של נביל אבו רודיינה, דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית, כי מאמציו לתיווך הם "בזבוז זמן", טען קושנר: "ההנהגה הפלסטינית אומרת דברים כאלה מפני שהיא חוששת שנפיץ את תוכנית השלום שלנו והעם הפלסטיני יתפלא ממנה משום שהיא תיצור הזדמנויות חדשות עבורו שישפרו את חייו באופן רציני".

 

הוא הוסיף כי לא יצר קשר עם אבו מאזן באופן ישיר לקראת הביקור, והבהיר: "אבו מאזן יודע שאנחנו באזור ויש לנו הרבה צינורות משותפים להעברת מסרים. הוא יודע שאנחנו מוכנים לפגוש אותו ולהמשיך את הדיון עימו כאשר הוא יהיה מוכן". לדבריו, "הוא אמר בצורה פומבית שהוא לא ייפגש איתנו, ואנחנו בחרנו לא לרדוף אחריו. אנחנו המשכנו את העבודה שלנו בכל הקשור לתוכנית ובכל הקשור למה שניתן להשיג בעתיד".

 

"יש גורמים בשני הצדדים שמתנגדים לכל פשרה. צריך להסתכל על מה שאנחנו מציעים כעסקת חבילה ושני הצדדים צריכים לשאול עצמם – האם מצבנו יהיה טוב יותר אם נקבל את העסקה", טען. "אני מציב סימן שאלה על יכולתנו ורצונו של אבו מאזן להגיע להסכם שלום. דף המסרים שלו לא השתנה 25 שנה ובתקופה הזו לא הושג שלום. כדי להשיג הסכם הצדדים צריכים להתפשר, ואני לא בטוח שיש לאבו מאזן את היכולת לעשות זאת".
 

"פתרון לסוגיות הליבה בלי נתיב לחיים טובים יותר - לא יחזיק מעמד"

 

קושנר טען כי במהלך ביקורו הנוכחי באזור, הוא למד מהמנהיגים הערבים איתם נפגש כי "הסיכוי לשלום קיים בהחלט", וכי הם "רוצים לראות מדינה פלסטינית עם בירה במזרח ירושלים". לדבריו, "למנהיגים שאיתם נפגשו אכפת מאוד מהעם הפלסטינים, והם יודעים כי חייהם של הפלסטינים יכולים להשתפר לאין שיעור אם יהיה הסכם שלום מוסכם על שני הצדדים. הם יודעים שזו עסקה קשה, ולכן שני הצדדים התחמקו ממנה למשך עשורים, אבל כולם הסכימו כי האזור ירוויח אם יושגו הבנות".

 

בהתייחסות לסוגיות הליבה במו"מ בין הצדדים, טען קושנר כי "אנחנו מתמקדים בהן בצורה נרחבת בתכנית השלום ולוקחים בחשבון את חילוקי הדעות ההיסטוריים בין הצדדים. אנחנו מחויבים למצוא חבילה של פתרונות ששני הצדדים יוכלו לחיות איתן, אבל מציאת פתרונות לסוגיות הליבה בלי שרטוט של נתיב לחיים טובים יותר לא יוביל לפתרון שיחזיק מעמד".
 

קושנר הציע למנהיגים הישראלים והפלסטינים להציג את ההסכם שיתקבל להצבעת שני העמים, כדי "לאמץ פתרונות לסכסוך תוך לקיחת פחות סיכונים פוליטיים". הוא הבהיר: ,אם האזרחים לא ידחפו את הפוליטיקאים ולא יתנו להם את האומץ לקחת סיכון, לא נשיג פתרון לסכסוך".

 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט
 

פגישת נתניהו עם קושנר וגרינבלט (חיים צח, לע"מ)

 

 

אמש נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו בפעם השניה עם קושנר וג'ייסון גרינבלט, שליחי הבית הלבן, על מנת להמשיך ולדון עמם בתכנית השלום של הנשיא טראמפ, וכן המאמצים למנוע הסלמה ביטחונית והומניטרית בעזה. שלשום נועד נתניהו עם השניים במשך ארבע שעות בלשכתו שבירושלים. בפגישה השתתפו גם שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, וכן שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. 

 

מוקדם יותר אתמול תקף בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת, את הביקור, וטען כי הוא נועד להביא להפלת ההנהגה הפלסטינית. עוד אמר עריקאת כי השניים ניסו בביקורם "לחסל את סוכנות הסעד אונר"א ואת סוגיית הפליטים". עם זאת הוא ציין כי "העמדה הערבית הייתה מאוחדת ודבקה בעקרונות היסוד".

 

עריקאת ציין כי שני השליחים האמריקאיים האזינו "לעמדה ערבית מאוחדת, לפיה הפתרון הוא בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967 כשבירתה ירושלים המזרחית, ותוך פתרון של סוגיית הפליטים וסוגיית ירושלים וזאת בהסתמך על ההחלטות הבין-לאומית".

 

עריקאת הוסיף כי "הצד הערבי לא שינה את עמדתו, דבר שאותו הפלסטינים מעריכים, ואנחנו מקווים שההנהגה האמריקנית כבר הבינה שהסוגיה הפלסטינית אינה בגדר של סחר חליפין". עוד הוסיף כי ההנהגה הפלסטינית הייתה בקשר קבוע עם המדינות הערביות במטרה לתאם את העמדות – בניהן ירדן, מצרים, ערב הסעודית, קטר והאמירויות.