22.06.2018

23:10

"לא יודע איך הוא יצא בחיים": משבר האמון בין ההורים לגננות

ההורים מתקשים להבין איך "הגננות האהובות" פגעו בילדיהם ומנסים לחבר את הרמזים שנותרו בדרך לחשיפת האירועים. "המקרים הוסתרו בצורה יעילה כדי לא לפגוע בעסק ובמוניטין"

הריגתה של הפעוטה יסמין וינטה בגן הילדים בפתח תקווה ע"י הסייעת אינה סקיבנקו, כפי שעולה מכתב האישום שהוגש נגדה, העלתה לשיח התקשורתי את תופעת ההתעללות בפעוטונים. מעצרה של הגננת סיגל אלקיים-וייס בשבוע שעבר הפתיעה את ההורים ששלחו את ילדיהם לגן "הקטנטנים של יעל" שבו עבדה. "אני מסרבת להאמין", אמרה אלה דוד, אם לילד בגן. בת חן מרודי, אם נוספת, אמרה: "סיגל הייתה מבחינתנו התגלמות הטוב. הילד אהב אותה ומבחינתו הכתובת לא הייתה על הקיר".

 

ההורים מתקשים להבין איך הגננת האהובה פגעה בילדיהם. אינה קוסובסקי רזינצקי, אם לילד בגן, סיפרה: "כל המקרים הוסתרו בצורה יעילה וטובה כדי לא לפגוע בעסק ובמוניטין". אמנון ציפורי, סב לשני נכדים בגן, אמר, "הילד סיפר לאמא שלו שסיגי הייתה מכניסה אותו לחדר חשוך. הבת שלי חשבה שזה לדקה, כדי להרתיע אותו, אבל מתברר עכשיו שזה היה לדקות ארוכות".

 

עוד כתבות בחדשות עשר >>

הישג במאבק להרחקת אסדות הגז: שיא עולם חדש לחופי הרצליה

ילדה בת 4 במצב אנוש לאחר שטבעה בחוף לא מוכרז בכינרת

חיזבאללה פרסם תיעוד חדש מחטיפת החיילים ב-2006

 

 הכניסה לגן הקטנטנים של יעל בו הגננת חשודה בהתעללות
 

הכניסה לגן הקטנטנים של יעל בו הגננת חשודה בהתעללות (חדשות עשר)

 

 

בהודעות וואטסאפ של הורים עם אלקיים-וייס ניתן לראות שהופנו טענות כלפיה, אך הן נענו בביטול. באחת השיחות כתבה הגננת לאחר שאחת האימהות סיפרה לה כי בתה התלוננה עלייה: "אלוהים ישמור. היא מפרפרת פה את כל הגן. מסובבת את כולם על האצבע קטנה". האם קיבלה את גרסתה וכתבה: "כן גם בבית זה קורה".

 

ד"ר גבריאל בוקובזה, פסיכולוג, סיפר: "הסיטואציה הזאת מורכבת - אתה מוסר את האדם היקר לך ביותר למסגרת החינוכית ומרגע זה אין לך שליטה. אז נוצר מצב שאין לך שום דרך לדעת מה קורה איתו". עוד הוסיף כי "במצב הזה הגיוני מאוד שחלק גדול מההורים יהפכו לפרנואידים וחלק אחר יחיו בהכחשה". עומר להט, אב לשני ילדים מגן "ניצנים" בחולון" שמנהלתו והגננת שעבדה בו התעללו בילדים וריצו עונש מאסר הודות למצלמות בגן, סיפר: "כשצפיתי בצילומים ראיתי את הבן שלי חוטף מכות רצח. בכנות, אני לא יודע איך הוא יצא משם בחיים".

 

לאור ריבוי מקרי ההתעלות, הורים רבים תומכים בחוק המצלמות שעשוי להציל ילדים רבים. עם זאת, החוק מעורר ויכוח בנוגע לעוול שייגרם לגננות שאין להן מה להסתיר והפרטיות שלהן תיפגע. ד"ר אורית דרור, ראשת החוג לגיל הרך ממכללת אורנים, שמתנגדת לחוק, אמרה: "כשמכריחים את המוסדות לשים מצלמות אנחנו מקטינים עוד יותר את המחנכות. יכול להיות שזה ייתן רגיעה להורים, אבל אם אנחנו רוצים לעשות מהלכים לטווח רחוק - חייב ליצור אמון ולא להפוך את השיח החינוכי לשיח פרנואידי". מנגד, איריס הרינג, סגנית יו"ר פורום ועד ההורים היישוביים, שתומכת בחוק, אמרה: "כשגננת שמה מצלמות היא משדרת אמינות. היא מראה שאין לה מה להסתיר".