21.06.2018

13:53

"ארוחות ושפים ב-359 אלף שקלים": כתב אישום נגד שרה נתניהו

לפי האישומים, אשת רה"מ הורתה להזמין ארוחות או טבחים בתדירות של עד עשרות פעמים בחודש, תוך שהיא וסיידוף יוצרים מצג שווא. עורכי דינה: "מופרך והזוי, מתבסס על שקרים"

כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד אשת ראש הממשלה שרה נתניהו בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות במסגרת תיק המעונות. נתניהו מואשמת כי בין השנים 2013-2010 הזמינה ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359 אלף שקלים למעון ראש הממשלה, בזמן שיצרה מצג שווא לפיו לא מועסקת במעון מבשלת, על מנת לחייב את הארוחות על חשבון המדינה. הוגשה בקשה לקבוע הרכב של שלושה שופטים, בשל "מעמדה המיוחד" של נתניהו.

 

כמו כן, הוגש כתב אישום נגד סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, עזרא סיידוף, בגין הסתרת העסקת המבשלות, מרמה במסגרת הזמנת שפים לאורחים פרטיים והעסקת מלצרים במעון הרשמי. רשימת עדי התביעה כוללת את ניר חפץ, אב הבית לשעבר מני נפתלי,  ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה לשעבר גיל שפר, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית ברנע פארגו, אב הבית במעון אפי אזולאי וכן שפים ידועים כדוגמת: ליאור חפצדי, אורי נבון ואבי לוי.

 

במסגרת האישום הראשון, מואשמים נתניהו וסיידוף בהסתרת העסקתה של מבשלת במשרה מלאה במעון במקביל להזמנת ארוחות ושפים ממסעדות.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הנאשם גילה: חמאס שילם להורי תינוקת כדי שיטענו שמתה מגז מדמיע

אושר בהונגריה: עונש מאסר למי שיסייע למבקשי מקלט

שרים בכירים: לא התקבלו בקבינט החלטות לגבי המדיניות בעזה

 

 עזרא סיידוף
 

עזרא סיידוף(חדשות עשר )

 


הנוהל במעון ראש הממשלה תוקן בשנת 2009, כך שבמצב בו לא מועסקת מבשלת, ניתן להזמין על חשבון המשרד ארוחות מוכנות ממסעדות, במחיר של עד 200 שקלים לארוחה לאדם (בהמשך עודכן הסכום ל – 218 שקלים).

 

לפי האישומים, המבשלות במעון הועסקו על ידי חברת כח-אדם "מיקוד", ושובצו על תקנים של עובדות ניקיון, באופן שיצר כלפי המשרד מצג כוזב שמדובר בעובדת ניקיון נוספת. המבשלות אושרו על ידי הנאשמת לתפקיד מבשלות, ולאחר שהחלה העסקתן, עבדו בפועל במטבח המעון בבישול. בכל מהלך התקופה הרלוונטית, מדי יום ביומו (למעט ימים יוצאים מן הכלל בהם נעדרו מעבודתן) הוכנו כלל הארוחות במעון ע"י המבשלות, וזאת בהתאם לתפריט ולהנחיות שנתנה הנאשמת למבשלת שעבדה אותה עת במעון, בין במישרין, בין באמצעות אב-הבית ובין באמצעות מזכירותיה.

 

למרות העובדה שבמעון הועסקו מבשלות ועל כן לא ניתן היה להזמין מזון מבושל ממסעדות, כאמור בנוהל משנת 2009, הורתה הנאשמת כדבר שבשגרה לעובדי המעון (מזכירותיה ואבות הבית), להזמין ארוחות מוכנות ממסעדות עבורה ועבור בני המשפחה ואורחיהם, וכן מעת לעת הורתה להזמין שפים ממסעדות כדי שאלה יבשלו את האוכל לארוחות בהן התארחו במעון אורחים פרטיים של בני המשפחה, כל זאת, על פי כתב האישום, תוך מרמה ובאמצעות הצגת מצגי שווא.

 

News10 by news10 on Scribd

 

המסעדות שמהן הוזמנו הארוחות והשפים, בניגוד לחוק, על פי כתב האישום, הן: "איטליה הקטנה", "קווליר", "בצלים ותאנים", "שרתון פלאזה" ("לאונרדו" - שף שלום קדוש), "מחניודה" (שף אורי נבון), "ספרה" (שף ליאור חפצדי), "המוציא", "חוג'ה", "מפגש האש", "סושי רחביה" ו"קרן".

 

לפי כתב האישום, הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות נעשתה בתדירות משתנה, בין פעמים בודדות בחודש לעשרות פעמים בחודש, כאשר בכל הזמנה מספר מנות. במרבית המקרים עלות כל הזמנה עמדה על מאות שקלים, ובמספר מקרים אף הגיעה עלות ההזמנה לאלפי שקלים.

 

על פי כתב האישום, כדי לגרום לכך שהמשרד יישא בעלויות הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות, חרף העסקת מבשלת במעון ובניגוד לנוהל, פעלו נתניהו וסיידוף יחד ליצירת מצג שווא, שנועד להטעות את הגורמים הרלוונטיים במשרד, לפיו במעון לא מועסקת מבשלת, זאת מתוך ידיעה שאין הדבר כן ובכוונה להונות.

 

סיידוף החל בפעולות הללו מאפריל 2009 ושרה נתניהו לכל המאוחר החל מספטמבר 2010. הנאשמים הזמינו את הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות כאמור ודרשו מהמשרד לממן הוצאות אלה, תוך שהם מסתירים במעשה ובמחדל את העובדה שבמעון מועסקות מבשלות. באמצעות מצג השווא, הצליחו הנאשמים להונות את הגורמים הרלוונטיים במשרד אשר הסתמכו עליו, ולקבל הן את העסקת המבשלות בבישול ארוחות מלאות במעון והן את מימון המשרד לארוחות המוכנות ולשפים מהמסעדות.

 

 דונלד ומלאניה טראמפ בעת ביקור במעון ראש הממשלה בירושלים
 

דונלד ומלאניה טראמפ בעת ביקור במעון ראש הממשלה בירושלים(חדשות עשר )

 

 

על פי כתב האישום, נתניהו הנחתה את אב הבית מני נפתלי וכן את עובד המעון מאיר כהן, כי אין לחשוף בפני מי שאינו עובד במעון את העובדה שבמעון מועסקות מבשלות כדי שהדבר לא ייחשף בפני אנשי החשבות והמנהל במשרד.

 

כאמור, ישנם שני סעיפים בכתב האישום נגד סיידוף בלבד. על פי כתב האישום, ב-15 מקרים לפחות, בהם אירחו שרה נתניהו ובני משפחתה אורחים פרטיים, הוזמנו שפים ממסעדות לבשל את הארוחה במעון, למרות האיסור על הזמנת שפים במקרה בו מועסקת מבשלת במעון.

 

השפים גבו עבור כל סועד עלות של בין 400 ל-500 שקלים לארוחה. מאחר שהסכומים האמורים חרגו מתקרת עלות הארוחה בהתאם לנוהל, כאמור, בסך של 200 שקלים, הנחה סיידוף את השפים, את אבות הבית ואת מזכירותיה של שרה נתניהו, לזייף את החשבוניות בגין אותן ארוחות, באופן שהעלות הכוללת של הארוחה תחולק למספר מנות גבוה ממספר המנות שסופקו בפועל, ולעיתים תוך "פריסה" על מספר מועדים, זאת על מנת שעלות המנה בארוחות אלה תותאם בכזב לתקרת עלות הארוחה הקבועה בנוהל לכל סועד.

 

השפים, אבות הבית והמזכירות פעלו בהתאם להנחיית סיידוף. עם קבלת כל אחת מהחשבוניות המזוייפות האמורות, צרפו מזכירתה של הנאשמת או אב הבית בתקופה הרלוונטית מכתב, בו פורט תאריך האירוח ומספר המנות הכוזב. הנאשם הוסיף את חתימתו המאשרת את האמור בחשבונית ובמכתב הנלווה, והעביר את החשבונית לאישור החשבות, כל זאת ביודעו שמדובר במצגים כוזבים ובכוונה להונות. על סמך מצגי-השווא שבחשבונית ובמכתב, אישרה החשבות את התשלום כנגד החשבוניות, והתשלומים הועברו אל המסעדות. מדובר ב-35,163 שקלים בסך הכול.

 

 מני נפתלי
 

מני נפתלי( חדשות 10)

 

 

אישום נוסף נגד סיידוף הוא העסקת מלצרים לבקשת שרה נתניהו. על פי כתב האישום, סיידוף פעל בדרכי מרמה שונות אל מול גורמי החשבות והמנהל במשרד, בכדי להיענות לבקשותיה ולדרישותיה הפרטניות של רעיית ראש הממשלה, אשר ביקשה להעסיק מלצרים מסוימים.

 

סיידוף הסדיר את העסקת המלצרים דרך חברת "מיקוד" באמצעות רישומם כ"עובדי תגבור" או כ"עובדי ניקיון", כך שאנשי החשבות במשרד לא ידעו כי במעון מועסקים מלצרים.  

 

בשל דרישת הנאשמת למלצרים שהיא החשיבה כמלצרים ברמה מסויימת, נוצר צורך לגייס מלצרים בשכר גבוה יותר מהתעריף שלו התחייבה חברת "מיקוד" במסגרת הסכמיה עם המשרד, העומד על כ-26.90 שקלים לשעה (ובשבתות 150% היינו – 40.35 שקלים לשעה). זאת, משום שהמלצרים שאותם דרשה, דרשו שכר גבוה יותר מ-26.90 שקלים לשעה ביום חול, ויותר מאשר 40.35 שקלים לשעה בשבתות. סיידוף, בחלק מן המקרים באופן ישיר ובחלק מן המקרים באמצעות אבות-הבית, סיכם עם המלצרים כי שכרם יהיה כ-40 שקלים לשעה ביום חול וכ-60 שקלים לשעה בשבת.

 

ביודעו כי השכר המוגדל חורג מהשכר המפורט בהסכמים שבין המשרד לחברת "מיקוד", ולאור העובדה שעבור כל שעת עבודה מדווחת לא ניתן היה לשלם שכר הגבוה יותר מהשכר האמור, הנחה סיידוף את המלצרים עצמם, את אבות-הבית ואת מזכירותיה של נתניהו, להגדיל בדיווחי השעות של המלצרים, הנמסרים לחברת "מיקוד", את כמות שעות העבודה מעל מה שביצעו בפועל, בכדי שיקבלו עבור עבודתם את השכר המוגדל עליו סיכמו עמו, וכל זאת ביודעו שאין הדבר כן ובכוונה להונות. סיידוף הנחה להגדיל בכזב את דיווחי שעות העבודה בכ-50%, כך שעל כל שעת עבודה תירשם כשעה וחצי.

 

המלצרים, אבות-הבית והמזכירות פעלו בהתאם להנחייתו האמורה של הנאשם, ביצעו רישומים כוזבים של מספר שעות העבודה בדוחות הנוכחות והגישו את הדוחות המזוייפים לאישור הגורמים הרלוונטיים בחברת "מיקוד" ובחשבות המשרד. על סמך מצגי השווא, אושרו שעות העבודה של המלצרים והמשרד שילם לחברת מיקוד את שכרם אשר היה גבוה יותר, הלכה למעשה, מהשכר המקסימאלי עבור כל שעת עבודה בהתאם להסכמים שבין המשרד לחברת "מיקוד".

 

 שרה נתניהו בסרטון המפורסם על מעון ראש הממשלה
 

שרה נתניהו בסרטון המפורסם על מעון ראש הממשלה(פייסבוק )

 

 

האישום השלישי נגד סיידוף הוא העסקת החשמלאי אבי פחימה במעון הפרטי בקיסריה. שרה נתניהו ביקשה מסיידוף להעסיק את פחימה, אולם כשהעלה את הבקשה בפני "ועדת השלושה" – צוות אשר הוקם – בין היתר - לצורך קבלת החלטות בבקשות הקשורות לביצוע עבודות ולהוצאות שונות במעון בקיסריה, קיבל תשובה שלילית בשל חששות שהתעוררו בהקשר לניגוד עניינים ובהקשר של חובות-עבר של משפחת נתניהו לפחימה.

 

למרות זאת, ביצע פחימה עבודות במעון הפרטי של ראש הממשלה, ובדצמבר 2009, לצורך ביצוע תשלום עבור עבודות שביצע פחימה, על אף שאלה בוצעו בניגוד לתנאים שקבעה ועדת השלושה. על פי כתב האישום פחימה ערך והגיש למשרד חשבון הנחזה להיות מטעם "ל.מ." ובו פירוט כוזב של תאריכים ועבודות לארבעה חודשים: ספטמבר – דצמבר 2009, כאשר תאריכי העבודות שנרשמו, לא שיקפו את האמת ואת העבודות שבוצעו בפועל, היו כולם בימי שישי ושבת ובחגים, לרבות ביום הכיפורים, בערב חג סוכות ובחול המועד סוכות. החשבון המזויף הסתכם בסך של כ-10,500 שקלים.

 

 ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה (רויטרס )

 

 

בשבוע שעבר פרקליטיה של נתניהו הגישו מכתב ליועמ"ש, אביחי מנדלבליט, ובו הם ביקשו להיפגש פעם נוספת על מנת לנסות ולהגיע להסדר כספי ולסגירת התיק, אך בפרקליטות סירבו לבקשה.

 

בחודש שעבר נודע לחדשות עשר, שמנדלבליט שולל אפשרות של "הסדר מותנה", שבמסגרתו שרה נתניהו תודה באשמה במסגרת הסדר ולא תורשע בפלילים. הסיבה לכך היא בין השאר בעקבות כך שנתניהו חשודה גם בתיק 4000 ולא ניתן לעשות הסדר שכזה אם אותו אדם חשוד גם בתיקים אחרים. גם סכום הכסף וגם העובדה שזה היה באופן שיטתי, מונעים את ההסדר.

 

בד בבד, עד המדינה ניר חפץ העיד במשך כמה שעות במסגרת הפרשה אולם ההערכה הייתה כי המידע שסיפק אינו דרמטי ולכן החקירה לא תיפתח מחדש. בחודש ספטמבר שעבר הודיע מנדלבליט כי כתב אישום בכפוף לשימוע יוגש נגד נתניהו בפרשת המעונות. 

 

במהלך חקירתה, רעיית ראש הממשלה העבירה את האחריות לאב הבית במעון רה"מ, מני נפתלי. "לא אוהבת להזמין אוכל מבחוץ, זה אוכל תעשייתי", אמרה לחוקרים, "כל הזמן אמרתי למני נפתלי שאני לא רוצה אוכל מבחוץ, אבל בניגוד למחשבה שלכם אני בכלל לא מנהלת את הבית אלא הוא. מני אמר לי כל הזמן 'מגיע לכם שפים, מגיע לכם אוכל מבחוץ'".

 

החוקרים עימתו את שרה נתניהו עם עדותו של עזרא סיידוף, שהיה סמנכ"ל במשרד רה"מ דאז, שנחשפה בחדשות עשר, ושל מזכירות שטענו כי "אי אפשר להגיד לה לא". "זה קשקוש, אף אחד לא מתייחס לבקשות שלי", ענתה נתניהו. בהמשך שינתה את גרסתה כמה פעמים, גם לגבי פרטים שלא בהכרח מהווים עבירה פלילית.

 

באי כוחה של שרה נתניהו, עורכי הדין יעקב וינרוט, יוסי כהן ועמית חדד, מסרו בתגובה: "כתב האישום מופרך והזוי. פעם ראשונה בישראל ובעולם שמעמידים לדין רעיית מנהיג על אוכל בחמגשיות. לא היו פה שום מרמה והפרת אמונים או קבלת דבר במרמה או כל עבירה שהיא. רעיית ראש הממשלה שאינה עובדת ציבור, כלל לא הכירה את הנהלים ויצאה דוברת אמת בבדיקת פוליגרף כשנשאלה בעניין זה. רעיית ראש הממשלה היא לא זו שהזמינה את המזון והחמגשיות, אלא אב הבית לשעבר, עד המדינה מני נפתלי, כפי שהוא הודה בעצמו בבית המשפט בהרצליה.

 

"משפחת נתניהו היא לא זו שצרכה את עיקר המזון והחמגשיות, אלא אנשים רבים אחרים, לרבות עובדי הבית. הסכום כולל גם אירוח אורחים רשמיים מהארץ ומהעולם, לרבות ארוחות דיפלומטיות עם מנהיגים שאמורות להיות ממומנות מתקציב אחר, ושגם אותן 'הלבישו' על הגברת נתניהו. 

 

"אבל האבסורד הגדול ביותר בכתב האישום נובע מכך שהוא מתבסס על נוהל בלתי חוקי, שגם מי שכתב אותו מודה שהוא בלתי חוקי. נוהל המבשלת נכתב בחטף על ידי שלושה פקידים חסרי סמכות, במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו, חמישה ימים בלבד לפני כניסתו לתפקיד ראש הממשלה במרץ 2009.

 

"הנוהל מעולם לא קיבל את האישור הנדרש על ידי ועדת הכספים של הכנסת שהיא הגורם היחיד המוסמך על פי חוק יסוד הממשלה, לקבוע מה מותר ומה אסור במעון ראש הממשלה. כתב אישום שמתבסס על נוהל לא חוקי, לא יכול להחזיק מים. לעומת זאת ועדת הכספים של הכנסת כן קבעה, בהתבסס על חוק יסוד הממשלה, שכל הוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה ישולמו על ידי המדינה, כפי שנקבע גם לגבי בית הנשיא.

 

"לא רק שכתב האישום מתבסס על טענות שקריות ועל נתונים שגויים ומסולפים, הוא מתבסס כולו על נוהל פסול ובלתי חוקי שהוחל במיוחד עבור ראש הממשלה נתניהו ועבורו בלבד. כעת נוצרה הזדמנות להטיל אלומת אור על העובדות לאשורן. אנו בטוחים שבסופו של דבר הצדק, האמת וההיגיון ייצאו לאור".

 

עו"ד יהושע רזניק, המייצג את עזרא סיידוף, מסר בתגובה: "אנו משוכנעים כי מר סיידוף לא ביצע עבירה כלשהי בפרשת מעונות ראש הממשלה. מר סיידוף פעל בתפקידו ביושר וכדין וכל פעולותיו נעשו בתיאום עם כל הגורמים הרלוונטיים במשרד ראש הממשלה".

 

רזניק הוסיף: "הגשת כתב אישום נגד סיידוף בטעות יסודה ואיננה מתיישבת עם המצב המשפטי והעובדתי כפי שעולה מחומר הראיות בתיק. אנו בטוחים ומקווים שתוצאת המשפט תהא זיכויו של סיידוף מכל האשמות המיוחסות לו".