BETA

20.06.2018

11:40

כחלון: אסור שהמצב בעוטף יהיה כמו פרוטזה – לא נוח אבל מתרגלים

לאחר שנורו כ-45 רקטות ופצמ"רים לעבר ישראל, אמר השר כי "אסור לצה"ל להשלים עם הטפטוף". גלנט יצא נגד בנט: "מי שרוצה לירות בבן 8 לא מבין את מגבלות הכוח"

שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-בטחוני משה כחלון התייחס היום (רביעי) בכינוס הכלכלי תעשייתי השנתי של ברית פיקוח להסלמה בדרום. "לחמאס יש מטרה אחת ויחידה והיא לסבך אותנו בתקריות בינלאומיות", אמר כחלון, "לשם כך הם לא בוחלים באמצעים ומשתמשים בילדים ואזרחים". 

 

עוד אמר כחלון כי "הפעולות של החמאס יכולות לגרור אותנו למקומות שלא נמצאים בתכנית העבודה שלהם וגם לא שלנו, אבל אסור לנו כמדינה ריבונית להשלים עם הטפטוף הזה. אסור לנו שהמצב בעוטף יהפוך להיות כמו פרוטזה, לא נוח אבל מתרגלים לחיות עם זה. אני סומך על צה"ל ואני בטוח שהוא יודע לתת את המענה המתאים בדיוק כפי שנתן מענה לבעיות הרבה יותר מסובכות".

 

 

השר כחלון בכנס "ברית פיקוח"
 

השר כחלון בכנס "ברית פיקוח"(חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, תקף שר השיכון וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני יואב גלנט את שר החינוך נפתלי בנט כי ניתן לפגוע בילדים המעיפים עפיפוני תבערה. "מי שרוצה לירות בבן 8 לא מבין את מגבלות הכוח ומאמין שניתן לפתור באמצעותו את הכל", אמר גלנט בתוכניתה של אילה חסון ב-103FM .

 

 

עוד הוסיף גלנט כי "כשמישהו שולח מאות אנשים על מנת להיהרג על הגדר ואתה תפגע דווקא בילד בן שמונה הוא ידאג שיהיו עשרות ילדים בני שמונה על מנת שתפגע בהם. אנחנו נצא בהפסדנו מהדבר הזה ולא נרוויח מהעניין. מי שחושב שזו הדרך שוגה".

 

גלנט אף התייחס להתנהלות החמאס. "הוא משתמש באופן ציני בחפים מפשע כדי לעורר פרובוקציה בינלאומית וגם לזה אנחנו נמצא פתרון. אנחנו ערוכים לכל אפשרות, אבל אין לנו אינטרס במבצע בעזה. העובדות הן שמדינת ישראל הולכת וחוסמת את דרכי הטרור של החמאס. בסוף השנה הבאה נהיה במצב שהמנהרות ההתקפיות נותקו".

 

 השר יואב גלנט
 

תקף את בנט. השר יואב גלנט (חדשות עשר )

 

 

בהמשך אמר כי "אני לא מזלזל בטרור העפיפונים, אך יש להתייחס אליו בפרופורציות. אנחנו לא צריכים להיגרר לאן שאנחנו לא רוצים להגיע. אנחנו יודעים לפגוע במי שצריך ואם נרצה נגיע למי שנותן את ההוראה לשלוח עפיפונים ונחסל אותו". 


בנט צייץ בתגובה לדברי גלנט כי "המחבלים היורים אינם בני 8. זו תעמולה שקרית שאויבנו מפיצים.  מי שיורה על משפחתך, אתה יורה עליו. מי שיורה על בני עמך, אתה יורה עליו. מי שמשלח בלוני נפץ ותבערה על תושבי מבואות עזה, אתה יורה עליו. כל-כך ברור שאני מתקשה להאמין שאני צריך לנמק. כפי שאמרתי, הבלגה מובילה להסלמה".

 

45 רקטות ופצמ"רים נורו הלילה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, מעט לאחר שצה"ל תקף שלושה יעדי חמאס בדרום הרצועה בתגובה לטרור העפיפונים. אזעקות נשמעו לאורך הלילה במספר יישובים בעוטף עזה ובאזור התעשייה אשקלון. בהמשך הלילה תקף צה"ל פעמיים נוספות ברצועה, ופגע בכ-25 מטרות בסך הכול.

 

הלימודים בעוטף עזה מתקיימים כרגיל כאשר רכזי הביטחון ליוו את ההסעות. צוותי החינוך ישוחחו עם הילדים וינסו לאתר קשיים. מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי עד כה זוהו 13 נפילות במרחב המועצה, כולל שש נפילות בתוך יישובים. אחת הרקטות אותרה בסמוך לגן ילדים. אין נפגעים, אך יש נזק באחד הישובים למבנים ולמכוניות.

 

 מפת תקיפות ברצועת עזה
 

מפת תקיפות ברצועת עזה( דו"צ)

 

 

דובר חמאס פוזי ברהום כתב בחשבון הטוויטר שלו: "כל הכבוד להתנגדות אשר הגיבה להפגזה של ישראל על מוצביה. מסר ההפגזה עבור הפגזה הינו אישור לכך שההתנגדות היא זו שתקבע את כללי העימות ובדרכה שלה. ההתנגדות לא תרשה לישראל לשלוט על העם שלנו או להציב משוואות חדשות ועל ישראל לשאת בתוצאות". דובר הג'יהאד האסלאמי הוסיף: "השלב שבו צה"ל פעל בחופשיות בעזה נגמר. עזה היא לא שדה מטווח של מטוסי F-16 ולהתנגדות יש זכות וחובה להגיב כראות עיניה".

 

מהמועצה האזורית אשכול שבעוטף עזה נמסר כי 20 שריפות פרצו אתמול כתוצאה מטרור העפיפונים במרחב סופה, חולית, עין השלושה, כרם שלום, כיסופים, בארי ותל גמה. "חלק מהשריפות הן תוצאה מהתחדשות שריפות קודמות. בסופה וכיסופים היו שריפות גדולות והכוחות פעלו בנחישות וביעילות כדי לכבותן ולבלום את התפשטות האש", נמסר. 

 

מדובר צה"ל נמסר אתמול כי קבוצת הפלסטינים שניסו לחדור ביום שני לישראל נפגעו ממלכודת נפץ, שהוצבה בסמוך לאזור העבודות על הקמת המכשול לעצירת המנהרות מרצועת עזה. בתקרית באזור מעבר קרני, שבה על פי דיווחים פלסטיניים נהרג צעיר אחד ואחר נפצע, הופעל מטען המהווה חלק ממערך ההגנה סביב הפרויקט לעצירת המנהרות. צה"ל הציב מלכודות כאלה לאורך כל נתיב העבודות.