18.06.2018

21:04

החדירה לסודות הקהילה הישראלית בניגריה - הישג עצום לאיראן

בשל העובדה ששימש כרופא, השר לשעבר היה "מנוף" מצוין עבור גיוס מידע מודיעיני רגיש, שנמצא בידי בכירי תעשיות הביטחון המתגוררים באפריקה • פרשנות

השלכות פרשת הריגול של השר לשעבר גונן שגב, שהתפרסמה היום (שני), מתחילות להתברר, ונראה כי מדובר בהישג מודיעיני מרשים במיוחד עבור האיראנים. כל ארגון מודיעין היה מתגאה בגיוס של שר לשעבר, גם אם מדובר באדם שהורשע בעבירות סמים, ומן העבר השני, הזמן הרב שלקח לפרשה להיחשף צריך לגרום מבוכה גדולה מאוד עבור השב"כ.

 

שגב לא יכול היה להעביר למפעיליו מידע בעל חשיבות אסטרטגית מתוקף תפקידו כשר לשעבר, משום שמידע כזה אינו נמצא בידיו כבר שנים. מי שכן מחזיק במידע רגיש הם אנשי הקהילה הישראלית הקטנה בניגריה, שמורכבת מנציגים בכירים של חברות ביטחוניות ישראליות, העוסקים בטכנולוגיות רגישות ומתקדמות.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

בזמן שדיבר עם האיראנים: לשגב היו קשרים עם דיפלומטים ישראלים

המלכה בהלם: בקרוב - החתונה החד מינית הראשונה בבית המלוכה

נפתח משפטו של משה איבגי: השחקן כופר בכל ההאשמות נגדו

 

 גונן שגב
 

גונן שגב (חדשות עשר )

 

 

השר לשעבר החזיק בקליניקה פרטית ושימש כרופא בקהילה, על אף שלא היה ברשותו רישיון רופא ישראלי בתוקף. הסיבה שבגינה גיוסו של שגב קסם לאיראנים, היא לא הרקע שלו כשר בממשלת ישראל, אלא האפשרות להשתמש בו כ"מנוף" – מונח מודיעיני המתייחס לאדם שיכול להביא לגיוס מקורות בכירים ממנו, וזאת בשל מעמדו בקהילה. לאחר חשיפת הפרשה, סיפרו האזרחים הישראלים במדינה כי בשלב כזה או אחר, כולם נזקקו לשירותיו כרופא, והוא אף ניסה ליצור עימם קשר עמוק יותר.

 

הפריצה האיראנית למנגנוני המודיעין הישראליים תשפיע גם על הקהילה עצמה, שכאמור כוללת תעשיינים בכירים בתחום החקלאות, הבנייה, והביטחון. השליחים הישראלים של אירגוני הביטחון הפועלים במדינה קיבלו הודעה בעקבות חשיפת הפרשה, לפיה עליהם לפקוח עיניים ולהישמר מפני מנגנוני המודיעין האיראניים, שכבר השיגו דריסת רגל משמעותית מאוד במקום. אנשי הקהילה סיפרו לחדשות עשר כי שגב עצמו היה עסוק בהכנות לפתיחת בית חולים פרטי במדינה בשותפות עם איש עסקים ישראלי נוסף, וכי הוא נעלם באופן פתאומי לחלוטין, תוך שחפציו האישיים נותרו במקום.