18.06.2018

17:28

אישום השר לשעבר שגב בריגול הוא חציית קו אדום בלתי צפויה

למרות שעבר זמן מאז ששגב החזיק בתיק האנרגיה, ייתכן כי הוא היה מקושר עד לאחרונה לגורמים בכירים וכי יש באמתחתו מידע רגיש רב שעדיין רלוונטי • פרשנות

השר לשעבר מואשם בריגול: במערכת הפוליטית מבינים כי מדובר באירוע חריג - כתב אישום נגד שר לשעבר בגין ריגול לטובת מדינת אויב הוא בהחלט לא דבר שאפשר להקל בחשיבותו, וזאת על אף שמדובר באדם שאינו מתפקד כפוליטיקאי מאז סוף שנות התשעים.

 

גונן שגב גם הספיק לשבת בכלא לפרק זמן לא מבוטל מאז תפקידו הציבורי האחרון, אך ניתן לשער שמדובר באדם שמקושר לאנשים המחזיקים במשרות מפתח גם בשנים האחרונות, וייתכן כי אלו חשפו אותו בתום לב לפרטים שעלולים לעניין מאוד את מפעיליו האיראניים. כמו כן, שגב החזיק בתיק האנרגיה והתשתיות בין השנים 1994 ו-1996, וניתן להניח כי למרות השינויים שחלו בתשתיות הלאומיות בפרק הזמן שעבר מאז, עדיין יש באמתחתו מידע רגיש רב שעדיין רלוונטי ושחשיפתו תוכל להסב נזק רב למדינת ישראל.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר: 

בשל התבטאות הומופובית - סגן ראש עיריית חולון זומן לשיחה

חתן פרס ישראל לספרות, נתן שחם, הלך לעולמו

המבקר: איכות השירות בגופים ציבוריים - אינה מספקת ביחס לעולם

 

שישה חברי כנסת מכהנים תפקדו לצידו של שגב בכנסת, ביניהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אריה דרעי, וצחי הנגבי שמשמש כשר לשיתוף פעולה אזורי בממשלה הנוכחית. שגב זכור כחבר כנסת אפור למדי שהגיע מסיעת צומת, וערק במהלך כהונתו לממשלת רבין, מהלך שזיכה אותו בתיק האנרגיה.

 

יש לציין כי מעצרו של שגב התרחש לפני כחודש ולא הותר לפרסום עד עתה, אך מטבע הדברים ברור כי פרטי הפרשה החריגה הובאו לידיעתם של ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן, ברגע היוודעם למנגנוני הביטחון. על אף שמדובר באדם שהורשע בעבר בסחר בסמים וריצה עונש מאסר ארוך, מדובר בחציית קו אדום בלתי צפויה, שבהחלט מסעירה את המערכת הפוליטית.

 

 גונן שגב
 

גונן שגב. ארכיון (חדשות עשר )

 

 

כאמור, שירות הביטחון הכללי התיר לפרסום היום כי השר וחבר הכנסת לשעבר, גונן שגב, נעצר בחודש שעבר בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום חקירתו, הגישה פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) נגד שגב כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים בגין עבירות אלו וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. כתב האישום אושר בידי היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. 

 

שגב נמצא כרגע במתקן של שב"כ והוא צפוי לעבור בימים הקרובים לידי השב"ס. לאחר מעצרו, במשך תשעה ימים נמנעה משגב פגישה עם עורכי דינו. לאחר אותם תשעת ימים הובא לבית משפט השלום בירושלים בפני שופטת. בפעם האחרונה הוא הובא לדיון בבית משפט מחוזי ירושלים, שם הוגשה בקשה במקביל לכתב האישום לעצור אותו עד תום ההליכים. שגב עצור כרגע עד תשעה ביולי אז יובא שוב לדיון. ככל הנראה פרקליטיו יסכימו למעצר עד החלטה אם לעצור אותו עד תום ההליכים. גורמים בשב"כ מסרו לחדשות עשר כי תחום סיכול הריגול משתדרג בשל ריבוי הנסיונות של האיראנים לאיסוף מידע גם "קלאסי" וגם בתחום הסייבר. עוד נמסר: "מדובר בדמות בכירה. נבחן באיזו מידה גרם גונן שגב נזק בטחוני למדינת ישראל".