14.06.2018

09:37

פומפאו: "הסרת הסנקציות מקוריאה הצפונית - רק לאחר פירוז מלא"

בפגישה עם בכירים מקוריאה הדרומית ומיפן בסיאול, הבהיר שר החוץ האמריקני כי "טראמפ היה ברור לחלוטין לגבי תהליך הפירוז". נשיא קוריאה הדרומית: "הוסר איום המלחמה"

שר החוץ של ארצות הברית מייק פומפאו הבהיר היום (חמישי) כי הסנקציות נגד קוריאה הצפונית יוסרו רק לאחר פירוז מלא מגרעין. זאת, בניגוד לטענות שנשמעו מצד פיונגיאנג כי תהליך הסרת הסנקציות שעליו הוסכם בפסגת המנהיגים מוקדם יותר השבוע יהיה מדורג.

 

"הנשיא טראמפ היה ברור לחלוטין בנוגע לתהליך הפירוז והסרת הסנקציות", הבהיר פומפאו, במסיבת עיתונאים לאחר פגישתו עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה-אין ועם שרת החוץ של יפן טארו קונו בסיאול. לדבריו, "נשיג פירוז מלא, ורק לאחר מכן תהיה הקלה בסנקציות".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

רצח כפול ביפו: היום - כתב אישום נגד החשוד שהודה ברצח אחיותיו

הימור בטוח: אכילס החתול ניבא - רוסיה תנצח במשחק הפתיחה

מגשם שוטף לשרב יוקד: הכבדה בעומסי החום בסוף השבוע

 

 טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור
 

טראמפ וקים חותמים על מסמך משותף בסינגפור (רויטרס)

 

 

בתקשורת הצפון קוריאנית דווח כי הנשיא טראמפ והמנהיג קים ז'ונג און הסכימו לעיקרון של "פעולה מדורגת והדדית" במסגרת המאמצים לפירוז חצי האי הקוריאני, אולם ההצהרה המשותפת עליהם חתמו השניים בסינגפור אינה מתייחסת לפרטים המעשיים של תהליך הפירוז, ולא קבעה לוח זמנים לכך.

 

לדברי הנשיא הדרום קוריאני, "התוצאה הכי חשובה של הפסגה היא כי אזרחי העולם, כולל אלה בארצות הברית, יפן והקוריאות, הצליחו להתחמק מאיום מלחמה, נשק גרעיני וטילים". פומפאו הבהיר, מצדו, כי פיונגיאנג התחייבה לוותר על הארסנל הגרעיני שלה, אולם הוסיף כי יהיה זה "תהליך לא קל".

 

טראמפ רמז אתמול בריאיון לרשת "פוקס ניוז" בתום הפסגה עם מנהיג קוריאה הצפונית כי הוא מוכן להתעלם מהפרת זכויות האדם שמבצע קים במדינתו, וזאת לטובת פירוזו מנשק גרעיני. עם זאת, ציין כי יחשיב את הפסגה להצלחה רק אם פיונגיאנג אכן תוותר על ארסנל הגרעין שלה.

 

"אני אראה את זה כהצלחה רק כאשר זה יבוצע בפועל", אמר והוסיף, "אני חושב שכבר עשינו משהו היסטורי, אך הצלחה בשבילי היא רק כשמשהו מבוצע". עוד הוסיף טראמפ כי לדעתו השיחות עברו בהצלחה. "אני חושב שיש לנו מערכת יחסים טובה מאוד. אנחנו מבינים אחד את השני", אמר על קים.

 

כשנשאל על מצב זכויות האדם הלוקה בקוריאה הצפונית ועל ההוצאות להורג שבוצעו על ידי משטרו של הדיקטטור, אמר טראמפ כי קים הוא "בחור קשוח", אך ציין כי "אנשים רבים אחרים עשו גם כן דברים רעים מאוד". מיד לאחר מכן הוסיף כי "ישנן אומות רבות שעשו דברים רעים", אך יחד עם זאת הדגיש כי למרות כל מה שאמר, אכן קים עשה דברים נוראיים.

 

בין השאר אמר טראמפ בראיון כי למרות קריאתו להחזיר את הכוחות האמריקניים מקוריאה הדרומית, נסיגה צבאית מהאזור לא נידונה במסגרת השיחות עם קוריאה הצפונית. "אשמח להוציא את הצבא החוצה ברגע שנוכל כי זה עולה הרבה מאוד כסף. אני רוצה להחזיר אותם הביתה, אבל זה לא עומד על הפרק בשלב זה. בזמן הנכון, זה יקרה", אמר.