BETA

13.06.2018

19:12

יומיים לאחר הפיגוע - תושבי עפולה הפגינו נגד מכירת בית לערבי

ברקע אירוע הדקירה שבו נפצעה קשה שובה מלכה, עשרות מחו ברובע יזרעאל בעיר וקראו "לשמור על עפולה יהודית". את המפגינים הוביל ראש העיר לשעבר, אבי אלקבץ

ברקע פיגוע הדקירה: עשרות אנשים הפגינו הערב (רביעי) בעפולה נגד מכירת בית לתושב ערבי, ברובע יזרעאל שבעיר. את המפגינים הוביל ראש העיר לשעבר, אבי אלקבץ, וחברי מועצה נוספים.

 

בין היתר, נכתב על השלטים "לא ניתן את הרובע לאסלאם", "עוכרי ישראל" ו"בוגדים". יש לציין כי זו אינה ההפגנה הראשונה שאירעה בעיר בזמן האחרון, וכי התקהלות דומה התרחשה בשבועות האחרונים, טרם פיגוע הדקירה שאירע לפני יומיים ובו נפצעה קשה שובה מלכה בת ה-18.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>
רגב התבקשה להגיב על ביטול משחק הנבחרת - ובחרה לתקוף השמאל

רגע לפני הגמר: כדורסלן הפועל חולון נחקר בחשד להכאת בת זוגו

יום לפני המונדיאל: מאמן ספרד פוטר מתפקידו

 

 הפגנה בעפולה נגד מכירת בית לערבי

הפגנה בעפולה נגד מכירת בית לערבי (חדשות עשר)

 

"אני לא יודע למה קשה לאנשים לראות שמישהו ערבי חי עם המשפחה במקום", אמר בעל הדירה בריאיון לתוכנית "הכל כלול", "אני נולדתי בבית ערבי. אף אחד לא בוחר לעצמו איפה הוא נולד ומאיפה הוא בא ואני גם לא טרוריסט, אני נולדתי במדינת ישראל".

 

"לא גנבתי את הבית. שילמתי כסף, עבדתי בחיים שלי, קניתי דירה, אני רוצה לגור בה", הוסיף בעל הדירה, "אני חושב שאנחנו בשנת 2018 אנחנו צריכים לחשוב איך אנחנו יכולים לחיות כך שהילדים שלי יחיו עם הילדים היהודים. אנחנו כמעט אותו עם, אנחנו יכולים להסתדר".

 

 שלטים בהפגנה נגד מכירת בית לערבי בעפולה
 

שלטים בהפגנה נגד מכירת בית לערבי בעפולה (חדשות עשר)

 

 

ח״כ יוסף ג׳בארין (חד"ש, הרשימה המשותפת) מסר בהמשך להפגנה: "כשהממשלה מקדמת הפרדה בדיור על בסיס אתני בחוק הלאום, ומכשירה הקמת שכונות ויישובים ליהודים בלבד, המסר הגזעני הזה מחלחל אל הציבור שגם יוצא להפגין. התמונות והסיסמאות בעפולה מזכירות תקופות אפלות בהיסטוריה, והן צריכות לזעזע את כולנו. גזענות ועליונות אתנו-לאומית הפכו בצל שלטון הימין לשיח לגיטימי, שנתניהו ושריו מקדמים בחוק ובפועל. ההפגנה בעפולה צריכה לטלטל את המערכת הפוליטית כולה, ולהדיר שינה מעיניהם של כל מי שערכי השוויון וכבוד אדם יקרים ללבם. צריך לבלום את הגזענות הגואה והמחרידה, לפני שיהיה מאוחר מדי".

 

מטעם המטה למאבק בגזענות נמסר בתגובה: "הנסיונות של גורמים להסית את הציבור כנגד האפשרות לחיים משותפים ולחזק את האופציה שאין אחרת ממנה 'לחיות ביחד' במיוחד כשמדובר באזרחים ערבים שמבקשים לגור בישובים עם רוב יהודי צריכים להיפסק וזה לא יפסק ללא תגובות ברורות של אנשי ציבור ומנהיגים פוליטיים אמיצים. להזכיר שחוק 'ועדות קבלה' יאפשר למנוע מאנשים ששיכים לקהלים שונים את האופציה לבחור איפה לגור ולא רק מערבים כמו שבדיוק מנסים אותם קולות בודדים בעפולה לעשות, זה הזמן שקולו של הרוב השפוי בעפולה יישמע, הן של פוליטיקאים והן של הציבור הרחב".

 

אתמול פרסם השב"כ כי אירוע הדקירה בעפולה, היה פיגוע. בהודעת שב"כ נמסר כי החשוד בדקירה, נור א-דין שינאוי - תושב ג'נין בשנות ה-20 לחייו – הודה בחקירתו כי פעל ממניע לאומני. מצבה של מלכה מוסיף להיות קשה אך יציב. היא מאושפזת בהכרה מלאה בבית החולים העמק בעיר.

 

מלכה נדקרה שלשום בסמוך לסניף "ארומה" שבעפולה. צוות מד"א שהגיע לזירה העניק לפצועה טיפול רפואי ופינה אותה לבית החולים העמק, שם הועברה לטיפול בחדר הלם. הצעיר הפלסטיני מג'נין נמלט בתחילה מהזירה ונתפס כעבור שעה קלה. לפי הודעת המשטרה, החשיד סירב לעצור כשאותר והחל להימלט לכיוון ג'נין, תוך שהוא מנסה להיעזר בנהגים שאוספים פועלים. השוטרים ירו לעבר רגליו, עד שנפל ונעצר. ברשותו נתפס סכין. הוא הועבר לקבלת טיפול רפואי בבית החולים העמק גם כן, כשמצבו מוגדר בינוני. מהמשטרה נמסר כי הוא שהה בשטח ישראל באופן לא חוקי.