BETA

13.06.2018

06:44

משטר קים דיווח לעמו על הפסגה: "טראמפ הבטיח שהסנקציות יוסרו"

התקשורת בפיונגיאנג היללה את המפגש בין המנהיגים, והודיעה כי השניים הסכימו לביקורים הדדיים. טראמפ: "העולם נסוג מאסון גרעיני, תודה לך קים"

בסוכנות הידיעות הרשמית של קוריאה הצפונית דווח הלילה (רביעי) כי בפסגה בין מנהיג המדינה קים ז'ונג און לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הנשיא האמריקני התחייב להסיר את הסנקציות ולספק ערובות ביטחוניות לקוריאה הצפונית. זאת בניגוד להצהרתו של טראמפ במסיבת העיתונאים אתמול בתום הפגישה עם קים.

 

עוד דיווחו הקוריאנים כי שני מהנהיגים הסכימו לבקר זה במדינתו של זה, וכי קים אמר שעל שני הצדדים להפסיק עם הפעולות העוינות.

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

אחרי 27 שנות סכסוך עם יוון: מקדוניה הסכימה לשנות את שמה

עובד בעיריית הוד השרון פגע ברכבה - ובעירייה מסרבים לפצותה

בשדה חיטה, בלי קייטרינג: החתונה החברתית של חן ועדי

 

הנשיא טראמפ הודה הלילה בטוויטר לקים על הפגישה ביניהם ואמר שהעולם נסוג צעד גדול הרחק מ"אסון גרעיני". "השבויים חזרו הביתה למשפחותיהם. תודה ליו"ר קים, היום שבו בילינו יחד היה יום היסטורי".

 

הנשיא האמריקני גם לא החמיץ הזדמנות לעקוץ את מבקריו. "לפני שנה המומחים והדברנים, אנשים שלא יכלו לעשות את העבודה בעבר, התחננו לשלום ופיוס ואמרו 'בבקשה תיפגשו, אל תפתחו במלחמה'", צייץ טראמפ, "היום כשקיים ואני נפגשנו ונוצרה מערכת יחסים נהדרת, השונאים צועקים: 'לא הייתם צריכים להיפגש'".

 

בריאיון שהעניק הלילה לרשת "פוקס", שיבח טראמפ את קים. "אני חושב שהוא הרוויח את הכבוד שנתתי לו", אמר, "הוא בחור חזק, אנשים עושים כדברו, יש לו אישיות מאוד טובה, הוא מצחיק, חכם וטוב במשא ומתן.

 

 דונלד טראמפ וקים ז'ונג און
 

דונלד טראמפ וקים ז'ונג און(רויטרס )

 

 

שעות ספורות אחרי שחתם על הסכם ההבנות עם מקבילו מקוריאה הצפונית, כינס אתמול טראמפ מסיבת עיתונאים. "קים לקח צעד אמיץ למען עתיד בהיר לעמו והוכיח ששינוי הוא אפשרי", אמר הנשיא האמריקני בפתח נאומו. לצד האופטימיות שהפגין טראמפ, הוא טען בדבריו כי אין לו דרך להבטיח שפיוניאנג אכן תתפרק מנשקה.

 

טראמפ טען כי הפגישה בין השניים הייתה עם כנות רבה, ובנתה צעדים לעתיד. "אנחנו מוכנים לפתוח בהיסטוריה חדשה ובפרק חדש עבור שני העמים", הצהיר הנשיא. טראמפ התייחס בדבריו גם למלחמת קוריאה ולסכסוך ארוך השנים: "המלחמה תיגמר בקרוב - העבר לא צריך להשפיע על העתיד. אויבים יכולים להפוך לחברים".

 

הנשיא האמריקני טען שקים ז'ונג און ייזכר כמי שיביא תקופה של ביטחון ושגשוג לבני עמו. "לקים יש אפשרות להביא לעתיד נהדר עבור עמו", אמר טראמפ, "רק האמיצים ביותר יכולים להביא לשלום".

 

טראמפ הוסיף כי מעבר לחתימה על הסכם ההבנות, קים אמר לו שקוריאה הצפונית תשמיד בקרוב אתר מרכזי שאינו כלול בהסכם. במקביל, הכריז הנשיא כי הסנקציות על פיונגיאנג בשלב זה יישארו בתוקף, ולא יוסרו. הוא טען כי הוא רוצה להחזיר חיילים אמריקנים מקוריאה הדרומית אך גם זה, בשלב זה, אינו על הפרק. טראמפ הוסיף וטען כי ארה"ב תעצור את התמרונים הצבאיים שלה באזור. בפועל, טען טראמפ בדבריו כי הצעדים המעשיים ייעשו רק בהמשך.

 

בהמשך השיב הנשיא לשאלות העיתונאים. הוא נשאל על האפשרות כי ייסע לביקור מדיני בפיונגיאנג ואמר כי הדבר יקרה בזמן המתאים. הדבר נכון לדבריו גם לגבי הזמנת קים לוושינגטון, אף על פי שטראמפ כבר הזמין את השליט מקוריאה הצפונית לבירה האמריקנית. 

 

שאלה נוספת שהופנתה אליו הייתה כיצד ארה"ב תוכל לוודא שקוריאה הצפונית באמת תתפרק מנשקה. לכך השיב: "אני לא יכול להבטיח שהם יפורזו. כל מה שאני יודע לעשות זה עסקה – עשיתי זאת כל חיי. אני מרגיש שהם רוצים לעשות עסקה. האם מישהו יכול להיות בטוח? נדע בקרוב כשהשיחות יימשכו". 

 

הנשיא טען כי נקודת זמן חשובה ביותר בתהליך שהוביל לפסגה שהתקיימה היום היא אולימפיאדת החורף שהתקיימה לפני חודשים ספורים בקוריאה הדרומית. "ההחלטה להשתתף באולימפיאדה הייתה דבר נהדר", אמר טראמפ תוך שהוא טוען כי בהשתתפות של הצפון במשחקים ירד החשש לתקיפה מצדה של פיונגיאנג במהלך אירוע הספורט הענק.