10.06.2018

17:30

הסדר טיעון: שנה וחצי מאסר ללוחם דובדבן שהרג בשוגג את חברו

שלושה חודשים לאחר מותו של שחר סטרוג, הפרקליטות הצבאית תרשיע את החייל בעבירת הריגה ותטיל עליו עונש קל יחסית, בין היתר תוך התחשבות ברצון משפחתו של המנוח

בווידאו: הדוח בעקבות תקרית פליטת הכדור שהביאה למותו של שחר סטרוג

 

חייל הדובדבן שירה למוות בשוגג בחברו שחר סטרוג לפני כשלושה חודשים יורשע בהריגה וירצה עונש מאסר של שנה וחצי.

 

בעקבות הליך גישור ובגיבוש ההסדר, הפרקליטות הצבאית החליטה להתחשב בכך שמדובר בטרגדיה, ברצון המשפחה השכולה שתמכה בחייל היורה ובעובדה שהחייל היורה לוחם ביחידה מובחרת. עוד עלה בדיון הגישור שמשחקי שליפות באקדחים היו נהוגים בדובדבן וקיימות כיום כמה חקירות בנושא.

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לקראת הפסגה ההיסטורית: טראמפ נחת בסינגפור

הממשלה אישרה: תוכנית דחופה להתמודדות עם בעיית הבצורת

עקב מות התינוקת: קריאה ברשויות לקדם חוק לפיקוח על מעונות

 

 הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג
 

הלוויתו של לוחם דובדבן, סמ"ר שחר סטרוג(ללא קרדיט)

 

 

רס"ן עו"ד מירב הרשקוביץ יצחקי, סרן (מיל') עו"ד אבי חימי וסרן עו"ד אליסף מלמד המייצגים את הלוחם מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו: "ראשית, צר לנו כי המידע מתוך הליך הגישור הופץ באופן פומבי קודם שנסגרו כל הפרטים ולפני שהסיכום הוצג בפני בית הדין. לגופו של עניין, ההסדר שהושג לפיו מרשנו ירצה עונש מאסר של 18 חודשים בלבד משקף את מאפייני האירוע שהוא טרגדיה אנושית כואבת ואת העובדה שלא מדובר היה ב״משחק״ בנשק אלא באירוע שבו חיילים התאמנו באופן בלתי מבוקר בחדרם ביחידה כחלק מתרבות אימונים ששררה ביחידה ובאופן שלא היה זה הוגן להטיל על כתפיו של מרשנו את מלוא חומרת התוצאה"

.

"מרשנו אמנם לקח אחריות מלאה על המעשה, אך אין להתעלם מהתרבות המתירנית שהייתה נהוגה ביחידה בכל דרגי הפיקוד בכל הקשור לעיסוק עם נשק, כפי שעלה בוועדת החקירה", הוסיפו עורכי הדין. "מאז האירוע מרשנו שב והביע צער עמוק וחרטה על המעשה שהוביל למות חברו הטוב. אנו מבקשים להודות למשפחת המנוח, שאנו שותפים לכאבם הגדול, על עמדתם האצילית וכולנו תקווה כי בעקבות אירוע טראגי זה יופקו הלקחים המתחייבים כך שאובדן זה יהיה האחרון".

 

כאמור, סמל ראשון שחר סטרוג, נהרג כתוצאה מפליטת כדור מאקדחו של חברו בבסיס דובדבן. שני הלוחמים ישבו בחדרם כאשר היורה שיחק עם אקדחו ופלט ממנו כדור אחד. הכדור פגע בחזהו של סטרוג שישב מולו בחדר ופצע אותו קשה. אמבולנס צה"לי פינה את הלוחם במצב קשה לבית החולים הדסה הר הצופים שם כאמור נכשלו המאמצים להשאירו בחיים ונקבע מותו.

 

בית הדין הצבאי החליט כבר לפני כחודש להעביר את הטיפול בעניינו של החייל היורה, להליך גישור אצל שופט מגשר. ההגנה ביקשה אז להמיר את סעיף האישום בתיק מהריגה, שעונשו המרבי יכול להגיע ל-20 שנות מאסר, לגרימת מוות ברשלנות – שעונשו המרבי הוא עד שלוש שנות מאסר בלבד.

 

לפני כחודש, הגישה ועדת החקירה שחקרה את אירוע המשחק בנשק ביחידה דוח חמור שקבע, בין היתר, שביחידה התקבעה נורמה של משחק באקדחים ומשחקי שליפות אקדחים בין הלוחמים, וכן כי המפקדים לא אוכפים את כללי הבטיחות בנשק. הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, החליט לקבל במלואן את מסקנות והמלצות הוועדה, והורה על ביטול קידומו של מפקד היחידה, סא"ל ע', לפקד על חטיבה בעוצבה המובחרת של צה"ל, אוגדה 98. סא"ל ע' יסיים את תפקידו בדובדבן כמתוכנן בשבועות הקרובים אך לא יועלה לדרגת אלוף משנה, ולא יקודם במשך השנתיים האחרונות. זאת בעקבות ממצאי ועדת החקירה, שחשפו תרבות לקויה של שימוש בלתי חוקי בנשק ביחידה המובחרת, לרבות שליפות אסורות של אקדחים ע"י הלוחמים זה על זה, במסגרת לא פורמלית.

 

  החייל מדובדבן
 

החייל מדובדבן(ללא קרדיט)

 

 

רק בשנה האחרונה, הסתבר, אירעו שלוש תקריות דומות בדובדבן שהסתיימו בפליטות כדור אך ללא נפגעים שתוחקרו, אך לקחיהם לא הושמו והתופעה המשיכה לרווח ביחידה. עוד הוחלט לנזוף באופן חמור במפקד הפלגה שבה אירעה התקרית, קצין בדרגת רב סרן, ולמנוע את קידומו בשנתיים הקרובות, וכן להדיח מתפקידו את מפקד הצוות, קצין בדרגת סגן, תחתיו שירתו שני הלוחמים המעורבים. בנוסף החליט מפקד חטיבת הקומנדו אלוף משנה אבי בלוט להדיח מתפקידו את סמל הצוות.

 

"שדרת הפיקוד ביחידה לא פעלה מספיק טוב לשינוי התרבות ביחידה", אמר דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, ביום הגשת הדוח החמור. "המפקדים לא ביקרו את הנעשה בנושא ולא אכפו את ההוראות הרלבנטיות ברמה היחידתית, הצוותית והפלוגתית. נמצא כי ביחידה הייתה נורמה לקויה של משחק בנשק".

 

בין השאר המליצה הוועדה על שורת נהלים חדשים, שיוכנסו בקרוב ליחידות המובחרות בצבא שלוחמיהן משתמשים באקדחים, ומגדירים מחדש כיצד לשאת ולהתאמן עם אקדח. עוד הוחלט, כי אחת לשנה יגדיר אגף המבצעים במטכ"ל מחדש את היחידות שרשאיות להשתמש באקדחים. דובר צה"ל התייחס לטענה כי הצעד שהוטל על סא"ל ע' הוא פחות יחסית, לאור המקרים הנוספים בשנה האחרונה שלא נלמדו, ואמר כי "הצעדים נגדו מאוד משמעותיים. אף אחד לא חס עליו. מדובר בקצין מצטיין שנפצע כשהיה מפקד פלגה. דובדבן היא יחידת עילית וקיבלה בשנה האחרונה צל"ש על פעילותה ואת אות מצטיין הרמטכ"ל. בשנה האחרונה היחידה ביצעה כ-350 מעצרי מבוקשים, בהם נועזים במיוחד, כולל בלילה האחרון".

 

שחר סטרוג
 

שחר סטרוג(פייסבוק )

 

 

בנוגע לאירוע עצמו, קבעה הוועדה, כי הגורם הישיר למותו של סמ"ר סטרוג הוא כדור בודד שירה לעברו החייל היורה מאקדחו שהיה ללא תותב הבטיחות. השניים ישבו בחדרם בבסיס היחידה לפני אימון שהתעכב, והעבירו את הזמן באימון שליפות הדדי, כאשר רק באקדחו של סמ"ר סטרוג היה את תותב הבטיחות. הוועדה הגדירה את ההתנהגות באירוע כמשחק בנשק.