BETA

03.06.2018

17:51

צה"ל לא חושש ממבצע בעזה – אך מבין שהוא לא ישיג דבר • פרשנות

המטח שנורה הלילה אמנם בוצע על ידי סוררים, אך קיבל את ברכת חמאס - שמתחיל לשחק באש • פלסטינים חדרו לישראל, גרמו להצתה ושבו לעזה • השריפות מעפיפוני הטרור נמשכות

בצל ירי המרגמות והרקטות לעבר ישראל בימים האחרונים, נדמה שחמאס מתחיל להבין שהוא עומד למצות את כלי ההפגנות. ייתכן שבארגון הטרור החליטו שהם רוצים לייצר משוואה חדשה לפיה פגיעה של מישהו בגדר תביא לירי, משוואה שלא מקובלת על צה"ל ועל ישראל. 

 

צה"ל מעוניין למצות את כלל הכלים שיש ברשותו, כמו להשלים את המכשול התת קרקעי ולבלום לחלוטין את איום המנהרות, בעוד חמאס מעוניין למשוך תשומת לב למצוקותיה של הרצועה. אין בצה"ל חשש ממבצע נוסף, אך הכרה שאין מה להשיג בו, מבצע שכזה לא יביא להישג משמעותי, ולא יביא למיטט שלטון החמאס, ולכן לא ברור מה יש להרוויח ממנו.

 

בווידאו: השריפה המשתוללת בקיבוץ אור הנר

 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

לאחר שנשלח למעצר: סרבן הגט ירון אטיאס חתם על הסכם גירושים

הממשלה אישרה פה אחד את הרפורמה בחברת החשמל

תאונה קטלנית נוספת בכביש 66: בן 50 נהרג בהתנגשות עם משאית

 

מספר פלסטינים חצו את גדר המערכת בדרום רצועת עזה והציתו דליקה בסמוך למכולות קבלן אזרחיות הסמוכות לגדר המערכת. אין נפגעים. החשודים חזרו לשטח הרצועה.

 

בתוך כך, לצד הירי, עפיפוני התבערה ממשיכים לגרום לדליקות בשדות עוטף עזה. שריפה פרצה ככל הנראה כתוצאה מעפיפון תבערה היום (ראשון) בין קיבוץ אור הנר ושדרות. למקום בו נשרפו אלפי דונמים הגיעו שישה רכבי כיבוי, כבאית של קק"ל וארבעה מטוסי תבערה בניסיון לכבות את הדליקה, עליה טרם הושגה שליטה.

 

 צהל תקף בעזה
 

צה"ל תוקף בעזה(חדשות עשר )

 

 

מדובר ככל הנראה בשני עפיפונים, שכן המרחק בין שני מוקדי השריפה גדול והרוחות חזקות. כמו כן, עצרו את הרכבת כדי להימנע ממצב בו הדליקה תגיע אליה. העפיפונים הם שקופים, ומדובר באזור של עשרות ק"מ לאורך גבול הרצועה, כך שקשה לאתר את עפיפוני התבערה בזמן אמת, לפני שפוגעים בשדות. השליטה הושגה על שריפות נוספות שפרצו בסמוך לקיבוץ יד מרדכי ובקיבוץ בארי.

 

"משתיים בצהריים כשמתחלפת הרוח אנחנו בכוננות ספיגה, מחכים לעפיפונים מהמערב ומנסים למנוע כמה שאפשר את הנזקים" הסביר ראובן ניר, חקלאי מעוטף עזה. "עכשיו העפיפונים התחלפו לבלונים שהם שקופים וקשה לעקוב אחריהם".

 

ניר הסביר כי לדעתו הפלסטינים המשגרים את העפיפונים יודעים לכוון את העפיפון לעבר השדות. בתחילה שדות החיטה שלא נקצרו והיו צמודים לגדר היו אלה שנשרפו, כעבור זמן מה, כשכבר לא נותר מה לשרוף, העפיפונים הגיעו לשטחים אחרים - כלומר הם יודעים לכוון את העפיפונים.

 

 ראובן ניר, חקלאי בעוטף עזה
 

ראובן ניר, חקלאי בעוטף עזה(חדשות עשר )

 

 

מוקדם יותר היום, שריפה פרצה בקיבוץ ניר עם שבעוטף עזה כתוצאה מעפיפון תבערה. האש התפשטה לכיוון כביש 34 ותחנת הרכבת בשדרות. עקב כך, הכביש נחסם לתנועה לכיוון דרום, והופסקה תנועת הרכבות בקטע בין אשקלון לנתיבות.

 

לפי שעה, רכבות מצפון יעצרו בתחנת אשקלון, ורכבות מדרום יעצרו בתחנת נתיבות. אוטובוסים הוזמנו לתחנות אשקלון, שדרות ונתיבות כדי להעניק שירותי הסעות לנוסעים.

 

גם אתמול פרצו שריפות בכמה מוקדים בעוטף עזה כתוצאה מעפיפוני תבערה. שריפה גדולה פרצה בשמורת כרמיה, ככל הנראה בשל עפיפון תבערה. ארבעה מטוסי כיבוי ו-12 צוותי כיבוי פעלו במקום במשך כמה שעות, עד שהושגה שליטה על האש, בסיוע של חיל האוויר, מחשש שהאש תתפשט לחממות של מושב נתיב העשרה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי ההערכה היא כי נשרף כשליש משטח השמורה.

 

 שריפה בין אור הנר לשדירות
 

שריפה בין אור הנר לשדירות(חדשות עשר )

 

 

דליקה גדולה נוספת פרצה בשדה בכיסופים וליד קיבוץ ניר עם. צוותי כיבוי גדולים, יחד עם אנשי קק"ל, הצליחו כעבור כמה שעות להשתלט על האש. שריפה נוספת פרצה באזור, ותושבי נתיב העשרה התבקשו להשתמש ביציאת המילוט מהיישוב למשך זמן קצר, עד שכובתה האש. 

 

הבוקר תקף חיל האוויר 15 מטרות חמאס בצפון הרצועה, "בתגובה לירי תלול מסלול שבוצע במהלך הלילה משטח רצועת עזה לעבר ישראל", כך נמסר מדובר צה"ל. כזכור, אזעקות צבע אדום נשמעו הלילה בעיר שדרות, בחוף אשקלון ובמועצות המקומיות שער הנגב, שדות נגב ואשכול. צה"ל מסר בתגובה כי זוהו במהלך הלילה ארבעה שיגורי רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל, וכי שלושה מהם יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. על פי ההערכות, לשיגורים אחראים ארגונים סלפים קטנים ולא חמאס עצמו.