BETA

02.06.2018

21:14

נקודת מפנה: בירי הבא לישראל - חמאס לא יהסס להצטרף • פרשנות

אחרי פחות מ-4 ימי שקט, הצבע האדום חזר לחייהם של תושבי עוטף עזה. למרות שמדובר ככה"נ בירי של ארגונים קטנים, חמאס כבר חצה את מחסום הפחד - והשד הזה לא יחזור לבקבוק

חוליית המרגמות תזמנה אמש (שבת) היטב: ב-19:50, הצבע האדום חזר לחיי החברים בעוטף עזה, אותו הם מכנים לעיתים במרירות "חוטף עזה", אחרי פחות מארבעה ימים של שקט - לאחר הירי האחרון ביום רביעי ב-5:15 בבוקר. פצצת מרגמה אחת יורטה בידי כיפת ברזל, בהתפתחות טכנולוגית שהיא לא פחות ממדהימה, והפצמ"ר השני נפל ברצועה. כמו שזה נראה, לא מדובר בירי של חמאס אלא של הארגונים הקטנים יותר ברצועה. אלא שכמו תמיד, התגובה הצפויה של חיל האוויר הלילה הייתה בעיקר לעבר יעדי חמאס, כריבון ברצועה.

 

השבוע הזה סימן נקודת מפנה כפולה ביחסינו המדממים עם עזה. מצד אחד, נחצה מחסום הפחד של חמאס, שבפעם הראשונה ירה השבוע מרגמות ורקטות לעבר יישובי העוטף ולעבר מוצבי צה"ל, כדי לא להצטייר כ"פתח מספר 2" - ארגון התנגדות שרק עוצר ירי על ישראל, ולא יורה בעצמו, כמו בשנות השליטה של פתח בעזה. את השד הזה יהיה קשה להחזיר לבקבוק. בסבבי הירי הבאים חמאס יצטרף ביתר קלות לירי על ישראל, ועל פי ההערכות המערך הרקטי שלו חזר לכ-10,000 חימושים. 

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

מבוכה בהכנות לפסגה: מי ישלם על מלון הפאר של קים ז'ונג און?

ניסיון פיגוע דריסה בחברון: אין נפגעים, המחבל נורה ונהרג

נהריה: דיירים חולצו מבניין שהוצת ככל הנראה לאחר קטטה

 

 שריפה בשמורת כרמיה
 

שריפה בשמורת כרמיה (חדשות עשר)

 

 

במקביל, ישראל הגיעה השבוע למבוי סתום בכל הנוגע לקלפים הביטחוניים שהיא יכולה לשלוף מול צרת עזה. הקצין הבכיר בפיקוד הדרום שדיבר ביום חמישי עם הכתבים הצבאיים, אמר כי ניתן להגיע להסדרה ארוכת טווח עם חמאס באמצעות "גזרים" כמו פתיחת מעברים. בכירים אחרים במערכת הביטחון בהחלט לא נבהלים מרעיונות הנמל הימי והכנסת פועלים מהרצועה - העיקר שגובה הלהבות מתחת לסיר העזתי המבעבע יירד קצת לפני שהסיר יגלוש לעברנו. 

 

בסוף השבוע הזה שוב באו כעשרת אלפים מפגינים אל הגדר. הפרמדיקית הצעירה רזאן א-נג'אר, שצה"ל הרג בירי כאשר באה לסייע לפצועים בהפגנות על הגדר, כבר הפכה לגיבורת תרבות חדשה ברצועה, עם כרזות וקריקטורות המפארות אותה כשהידה. צה"ל הודיע כבר הערב שיעביר את המקרה הזה למנגנון הבדיקה המט"כלי, בראשות תת-אלוף מוטי ברוך, שחוקר כל ירי חריג לעבר אזרחים באירועי הגדר. בסיום הבדיקה יועברו הממצאים לפרקליטות הצבאית.

 

וגם טרור העפיפונים לא מפסיק: הלב כואב לראות את שדות פלשת עולים באש יום אחרי יום אחרי יום, עם עשרות עפיפונים ביום שעושים שמות בשדות של הקיבוצים והמושבים באזור. צה"ל יירט כבר כ-400 עפיפונים, בעיקר באמצעות רחפנים שהתנגשו בהם באוויר, אבל העפיפונים ממשיכים להגיע - עם דגלי כוויית ודגלי טורקיה, או "סתם" עם מסרי שנאה. עלותם - שקל, והנזק שהם עושים נאמד במיליונים. צה"ל יכול לרדוף אחרי עפיפונים במשך שנים, אבל בסופו של דבר האתגר מונח קודם כל לפתחו של הדרג המדיני.

 

זהו אותו דרג מדיני, שהתברר ב"עובדה" בחמישי האחרון, בריאיון המהדהד של ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו לאילנה דיין, עד כמה עמוק ומזעזע חוסר האמון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ראשי מערכת הביטחון - ראש המוסד לשעבר פרדו והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. זהו דור שני ליחסים הבעייתים עם הרמטכ"ל גבי אשכנזי וראש המוסד מאיר דגן. השאלה מה קורה מאחורי הדלתיים הסגורות בין נתניהו גרסת 2018 לרמטכ"ל הנוכחי גדי איזנקוט, ראש השב"כ נדב ארגמן וראש המוסד יוסי כהן, עדיין עומדת באוויר, פתוחה.