BETA

30.05.2018

16:15

עודכן:

הארגונים בעזה: "עבר הזמן שבו ישראל קובעת את כללי העימות"

הג'יהאד האסלאמי פרסם סרטון שבו נראים לכאורה רגעי השיגורים מיום הקרב בדרום, ותמונות שהופצו מציגות את ההרס לאחר תקיפת צה"ל. החל מ-18:00: חזרה מלאה לשגרה בעוטף עזה

המתיחות בדרום: התקשורת הפלסטינית הציגה היום (רביעי) סרטון שבו נראים שיגורים שנטען שהתרחשו אתמול במהלך יום הקרב האינטנסיבי ביותר שהתרחש בעוטף עזה מאז מבצע "צוק איתן". בד בבד, תמונות שפורסמו בתקשורת הפלסטינית מציגות את החורבן שנותר ברצועה לאחר תקיפת צה"ל. בין היתר, הוצגו מבנים הרוסים שככל הנראה הופצצו מהאוויר.

 

לכתבות נוספות בחדשות עשר >>

הציעה נישואין לזוגתה - וגילתה שהייתה אמורה לקבל הצעה בעצמה

אסור לחבוש כיפה ולהתפלל: הכללים החדשים במערכת החינוך בצרפת

רוסיה: על כל הכוחות שאינם סורים לסגת מהגבול עם ישראל - בהקדם

 

אחר הצהריים, הזרועות הצבאיות של כלל הארגונים ברצועת עזה פרסמו הודעה משותפת: "עבר הזמן שבו האויב קובע את כללי העימות ומשוואות המאבק לבדו. הפגזה תיענה בהפגזה ואם האויב ישתמש בכוח העושק והרודנות, אנחנו נשתמש בכוח אללה ואז בנחישות של עמנו וביכולות אותן צברנו בזכות דם השהידים שלנו".

 

עוד נכתב: "אנחנו נפנה את היכולות שלנו כלפי האויב מתוך נאמנות לשהידים ותמיכה לעם שלנו במלחמה המתמשכת שלו להשיג את זכויותיו. אנו מזהירים את האויב מתוצאות ההתעקשות שלו על שבירת המשוואות עם ההתנגדות ומזהירים אותו מהתוקפנות על עמנו ואנשינו. ואנו מבהירים את מוכנותנו לבלום בכל כוח כל תוקפנות או טיפשות או יבצע האויב. לא נשב בחיבוק ידיים נוכח בריונות הכיבוש הציוני ולא נשתוק על פשעיו, הימים האחרונים הוכיחו ועוד יוכיחו בכל שלב  בסכסוך שהתגובה שלנו תגיע בזמן המתאים, המקום המתאים והדרך המתאימה".

 

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל
 

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל (חדשות עשר)

 

 

חמד אל-רקב, דובר מטעם חמאס, הוסיף בהודעה נפרדת: "לא נאפשר מתקפות על אזרחי הרצועה. ההתנגדות מוכנה להגיב לתוקפנות ציונית ולחוסר צדק. מספר גורמים פעלו אמש להפסקת אש. לא ביקשנו כלל את ההסלמה אך הגבנו למה שהאויב הישראלי עשה. הסכמנו להפסקת אש אבל אם הישראלים יתקפו שוב - נגיב בחריפות".

 

חרף השקט היחסי, שנשמר מאז שעות הבוקר, צה"ל ממשיך לשמור על מוכנות, ותגבר את אזור הדרום ועוטף עזה במערכות כיפת ברזל נוספות. בכלי התקשורת הפלסטיניים דווח כי כוחות צה"ל ביצעו ירי לכיוון פעילי הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, במהלך ביקורם בנקודת תצפית שנפגעה בהפצצות במרכז הרצועה.

 

במקביל, ברקע המתיחות, לאור שיקולים מבצעיים ולאחר התייעצות שקיים הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף אייל זמיר, הוחלט כי החלפת מפקדי הפיקוד תדחה בשלושה ימים לתאריך 6 ביוני. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס הערב בשעה 18:00 בקריה שבתל אביב כדי לדון במתיחות בדרום. החל מאותה השעה, על פי הודעת פיקוד העורף, ההנחיות המיוחדות לעוטף עזה יבוטלו, והשגרה תושב. 

 

למעשה, חמאס רצה לסיים את ההסלמה אמש ב-21:00 והפיץ מסרי הפסקת אש. הארגון, יחד עם הג׳יהאד האסלאמי, נצר את האש ב-1:30 לפנות בוקר ואף פרס אנשיו כדי למנוע שיגורים. עד 5:20 - המועד האחרון שבו בוצעו שיגורים לעבר שטח ישראל, מי שירה היו ארגוני ועדות ההתנגדות והסלפים ברצועה.

 

בתוך כך, מהמועצה האזורית אשכול נמסר כי "מאז שעות הבוקר נשמר השקט. עבר על כולנו לילה לא שקט, בו הופעלו אזעקות בכל רחבי המועצה. לאחר הערכת מצב בשעות הבוקר עם הצבא הוחלט לא לשנות את ההנחיות מאתמול ולקיים את יום הלימודים ואת ההסעות כסדרם, תוך תגבור נוכחות אנשי הבטחון והצבא. צוותי החינוך התאימו את יום הלימודים לחוויות שעברו הילדים. את חוגי החוץ (כדורגל וסיירות) הוחלט לבטל עקב הוראת משרד החינוך שלא לקיים פעילויות חוץ בטווח של 15 ק"מ מהגבול. בשעות הערב תתקיים הערכת מצב ולאחריה יצא דף עדכון".

 

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל
 

ההריסות בעזה לאחר תקיפת צה"ל (חדשות עשר)

 

 

ברקע הרגיעה הנמשכת מאז הבוקר בעוטף עזה, פקיד ישראלי בכיר אמר היום כי "ישראל העבירה מסר לחמאס - אם האש תתחדש, ההתקפות על הארגון ועל שאר הארגונים בעזה יהיו חזקות אף יותר. משעות הבוקר נפסקה האש וכעת האחריות היא על חמאס".

 

הגורם הוסיף: "צה"ל הנחית בלילה מכה משמעותית בעזה. אנו פועלים באחריות ובשיקול דעת". לדבריו, "ישראל פועלת בחודשים האחרונים בעוצמה ובנחישות נגד כל ניסיון להפר את ריבונותה ו/או לפגוע בביטחון תושבי הדרום ותמשיך לפעול בעוצמה נגד כל ניסיון להפר את השקט". בד בבד, השר נפתלי בנט ביקר במועצה האזורית שער הנגב ואמר: "ההתחממות בצד העזתי היא לא מקרית. המוח הוא מוח איראני, והידיים - ידיים חמאסניקיות. המטרה העיקרית היא איראן. ברגע שנטפל בראש התמנון, כבר ממילא אנחנו נראה מצב הרבה יותר טוב מול כל זרועות התמנון".

 

  תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל
 

תיעוד ירי הג'יהאד האסלאמי לעבר ישראל ( חדשות עשר)