BETA

29.05.2018

16:38

עודכן:

ירי ללא הפסקה מעזה: 3 חיילים נפצעו מרסיסים - אחד במצב בינוני

מעל 115 רקטות ופצצות מרגמה נורו מהבוקר לשטח ישראל, 14 יורטו ע"י כיפת ברזל. ירי ראשון לעבר אופקים מאז תחילת ההסלמה. צה"ל תקף ברצועה • רה"מ יכנס התייעצות ביטחונית

יום קרב בדרום: מטחי ירי בלתי פוסקים לדרום הארץ היום (שלישי), במקביל לתקיפות של צה"ל ברצועת עזה. אחרי סבב השיגורים מהרצועה הבוקר, ושקט יחסי של מספר שעות, זמן קצר לאחר השעה 16:00, שני מטחי פצצות מרגמה נורו מהרצועה לעבר ישובי עוטף עזה והמועצה אזורית אשקלון. כתוצאה מהירי, שלושה חיילים באזור העוטף נפצעו מרסיסים, אחד מהם במצב בינוני והשניים האחרים במצב קל. הפצועים פונו לבתי החולים בדרום. במקביל, משדרות פונו לביה"ח ברזילי באשקלון ארבעה בני אדם, בהם שלושה נפגעי חרדה ופצוע נוסף שנפל ושבר את קרסולו בזמן שרץ למרחב המוגן. כמו כן, למלר"ד סורוקה פונה פצוע קל בשנות הארבעים לחייו. הפצוע נפגע מרסיס בכתף ובאוזן.

 

בהמשך, קצת אחרי השעה 18:00 התחדש הירי ואזעקות נשמעו בעוטף עזה. סך הכול, משעות הבוקר נורו לעבר ישראל למעלה מ-115 רקטות ופצמ"רים, כשמערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה לפחות 14 מהשיגורים.

 

בשעות אחר הצהריים, בוצעו באזור אשקלון מספר יירוטים, כשבמקביל, בשטחים פתוחים באזור מועצת אשכול נפלו מספר רקטות. בשעה זו נמשכים לסירוגין אזעקות, כשגם במרכז הנגב - וכחלק ממנה בעיר אופקים - נשמעו לראשונה בסבב ההסלמה הנוכחי אזעקות. מערכת כיפת ברזל יירטה את הרקטה שנורתה לעבר אופקים.

 

בעקבות האירועים בדרום, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יקיים הערב בירושלים התייעצות ביטחונית עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש שב"כ ובכירי מערכת הביטחון. בשעות הצהריים התקיימה הערכת מצב של ראשי הרשויות בעוטף עם הרמטכ"ל גדי אייזנקוט ואלוף פיקוד דרום אייל זמיר. ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, אמר לאחר מכן: "הערכת המצב היא שהמתיחות עשויה להימשך בשעות הקרובות ועל כן ההנחיות לתושבים באזור עוטף עזה הרחוקים עד שבעה ק"מ מהגדר להיות באזורים עם מרחבים מוגנים. לפי שעה, שגרת החיים נשמרת".

 

 

אבו מג׳אהד, דובר ועדות ההתנגדות, מסר בהמשך להתפתחויות: "מה שקרה היום בעזה הוא מסר פשוט לאויב. ישנה החלטה של הנהגת ההתנגדות המאוחדת לפיה עזה לא תאפשר כל תוקפנות ישראלית ללא כל תגובה מצידנו. ההתנגדות הפלסטינית תמשיך את התגובה שלה עד שהאויב יבין את המסר".

 

במקביל לירי הבלתי פוסק לדרום הארץ, כוחות צה"ל - ובעיקרם כלי טיס של חיל האוויר - ממשיכים לתקוף עשרות יעדי טרור ברצועת עזה. מדובר בתקיפה הרחבה ביותר ברצועה מאז מבצע "צוק איתן". אחת המטרות – מנהרה שחדרה 900 מטרים לשטח ישראל באזור רפיח, בסמוך למעבר כרם שלום. המנהרה שהותקפה, יצאה מרצועת עזה, עברה בתוך שטח מצרים, ומשם חצתה לשטח ישראל. זוהי המנהרה השנייה המנוטרלת באזור מעבר כרם שלום, והעשירית מאז אוקטובר האחרון. המנהרה אותרה לפני עשרה ימים והייתה עתידה להיות מושמדת במהלך הימים הקרובים אך אירועי היום הקדימו את התקיפה כנגדה.

 

כלי הטיס של חיל האוויר, שתקפו ברצועה, פגעו בלמעלה מ-35 יעדים, שמשמשים כמתחמים של ארגוני הטרור בעזה. בין המתחמים שהותקפו: אתרי אחסון אמצעי לחימה, מטרות ימיות ומפקדות טרור. "בשעות האחרונות רואים שהמרסנים שחמאס שם על עצמו הוסרו - כמו שחמאס שמר על השקט הוא מאפשר את הרעש", אמר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס. הוא אף הוסיף כי מערכת כיפת ברזל יירטה למעלה מ-25 רקטות מהרצועה מאז שעות הבוקר.

 

דובר צה"ל מסר כי מדובר באירוע החמור ביותר מאז מבצע "צוק איתן". "בחודשיים האחרונים חמאס ניסה להפוך הגדר למוקד טרור", אמר מנליס, "לאחר שנכשל חמאס מאפשר לחוליות לחתוך את הגדר ולנסות לחדור (לישראל)". דובר צה"ל מסר כי לראשונה מזה זמן רב בצבא משנים הוראות לתושבי העוטף ומבקשים שיהיו 15 שניות ממקום מוגן.

 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס אף הוא לאירועים האחרונים, ולתקיפת יעדי הטרור. "תקפנו תשתיות טרור, כולל מנהרה נוספת, ברחבי עזה בצורה מאסיבית ועוצמתית", מסר ליברמן בהודעה. "חמאס והג'יהאד האסלאמי כבר משלמים מחיר כבד והחשבון רק הוגש להם. אין לנו שום כוונה לעבור לסדר היום או להכיל את האירוע".

 

שליחו של נשיא ארה"ב למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, התייחס לאירועי היום ולירי הבלתי פוסק מהרצועה. "פצמ"רים שוגרו מעזה לעבר גני ילדים בישראל", צייץ בטוויטר. "חמאס נכשל, הפלסטינים בעזה צריכים מנהיגים אמיתיים שייטפלו בבעיות האמיתיות", הוסיף גרינבלט.

 

מוקדם יותר, חלקים מרקטה ששוגרה לעבר ישראל נפלה בחצר בית ספר בשדרות. לא היו נפגעים. חוף זיקים פונה ממבקרים ותושבי העוטף נתבקשו לשהות בסמיכות למרחבים מוגנים - הנחייה שתקפה גם בשעה זו. בד בבד, מקורות פלסטינים מסרו כי מצרים פועלת לתווך בין ישראל לעזה כדי למנוע הידרדרות והסלמה רחבה.

 

כמו כן, דווח כי כלי טיס של צה"ל תקפו באמצעות עשרה טילים את מוצב פג'ר של הג'יהאד האיסלאמי, כמו גם את המוצבים "בוראק", "מאלכ" ו"ערפאת" ומוצב בחאן יונס שבמרכז הרצועה. בנוסף, דווח כי מטוסים תקפו מוצב של חמאס במחנה הפליטים נוסיראת, גם הוא במרכז הרצועה. כמו כן, דווח על תקיפת מוצב של המשטרה הימית במרכז הרצועה באמצעות טיל אחד. 

 

 תקיפת מטוסים על מוצב של "ההתנגדות" בנוסייראת שבמרכז עזה
 

תקיפת מטוסים על מוצב של "ההתנגדות" בנוסייראת שבמרכז עזה (חדשות עשר)

 

 

עוד דווח כי הותקף בסיס של הזרוע הצבאית של חמאס באזור העיר עזה. משרד החינוך ברצועה מסר כי בית ספר ממשלתי במזרח דיר אל-בלח ניזוק מרסיסים של טיל ישראלי בזמן הלימודים. מבנה של העירייה במזרח ג'באליה הותקף גם כן.

 

בד בבד, מעזה נמסר כי הפלגה "לשבירת המצור" יצאה היום מהרצועה ועל סיפונה מספר חולים וסטודנטים. באתר הזרוע הצבאית של חמאס דווח כי בוצע ירי לעבר הספינות, במטרה להשאירן בשטח הימי של הרצועה. בהמשך דווח כי ספינות קרב ישראליות מקיפות את המשט. לפי דיווחים פלסטינים, צעירים שהשתתפו במשט הצליחו להצית עמוד תצפית צף של צהל בגבול הימי של ברצועה.

 

בכיר הג׳האד האסלאמי בעזה ח׳אלד אלבאש אמר כי "ההפלגה היא מסר לישראל שיש להסיר את המצור מעל הרצועה והיא לזכר ספינת המרמרה". עוד אמר: "היום מתקיימת צעדה ימית וצעדת השיבה תמשיך עד לסיום המצור על הרצועה. הדור הנוכחי מלמד את ישראל לקח. אנחנו מבקשים מהקהילה הבין-לאומית להגן על נוסעי ההפלגה הזו".

 

מנהרת טרור בעוטף עזה (ארכיון)
 

מנהרת הטרור שנחפשה במרחב מעבר כרם שלום (דובר צה"ל)

 

 

מקורות פלסטינים בעזה דיווחו כי אנשי הזרוע הצבאית של הג’יהאד האסלאמי קיבלו הוראה להתרחק ממנהרות השייכות לארגון מחשש שישראל תפציץ המנהרות. בחמאס גם כן פינו מוצבים ומפקדות מחשש לתקיפה ישראלית.

 

דובר חמאס, פאוזי ברהום, מסר בתגובה לירי הפגזים: "מה שעשתה ההתנגדות היום בבוקר מגיעה במסגרת הזכות הטבעית להגן על עמנו ולהגיב על פשעי ההרג הישראלים ועל תקיפות וחיסולי הלוחמים הבאים בכוונה תחילה ברפיח ובצפון רצועת עזה. הכיבוש הישראלי נושא באחריות לכל הסלמה שתבוא".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס מוקדם יותר לירי שלפי ההערכות נעשה בתגובה למותם של שלושה פעילים של הג'יהאד האסלאמי לפני יומיים. "ישראל רואה בחומרה את ההתקפות עליה ועל יישוביה על ידי החמאס והג'יהאד האיסלאמי", אמר בנאומו בוועידת הגליל. "צה"ל יגיב בעוצמה רבה. ישראל תגבה מחיר כבד מכל מי שינסה לפגוע בה ואנו רואים בחמאס כנושא באחריות למנוע התקפות כאלה נגדנו". בהמשך פרסם נתניהו בטוויטר כרזה ובה נכתב כי 57 רקטות נורו לעבר ישראל - זאת בניגוד להודעות דובר צה"ל בנושא שכאמור העלו מספר נמוך יותר. לאחר מכן תיקן את הציוץ.

 

רסיסי יירוט בשדרות
 

רסיסי יירוט בשדרות ( חדשות עשר)

 

 

בכיר הג'יהאד, דאוד שיהאב, הגיב על הירי לעבר עוטף עזה ואמר: "מדובר בתגובה מבורכת. הדם של בני עמנו אינו זול. גם כאשר הטרוריסטים מבזים את דם עמנו מבלי להיות מורתעים, כבוד עמנו הוא הדבר הכי יקר לנו. זהו מסר ברור שההתנגדות ממשיכה והיא מוכנה ומסוגלת להתעמת".

 

במקביל, שר הביטחון אביגדור ליברמן כינס הערכת מצב בקריה שבתל אביב עם הרמטכ"ל וראשי מערכת הביטחון. כתוצאה מהירי, הגנן של אחד היישובים נפצע קל מרסיסים ופונה לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה שבבאר שבע.

 

שגריר האיחוד האירופי בישראל, עמנואל ג'ופרה, מסר בתגובה למטח הפצמ"רים: "בזמן שילדים מתכוננים לבית הספר בבוקר מטח טילים נורה על דרום ישראל. אחד נפל מחוץ לגן ילדים. אני מכיר את הקהילות המחושלות של דרום ישראל אך התקפות חסרות אבחנה לא מקובלות לחלוטין ויש לגנות אותן בתקיפות".

 

ראש המועצה האזורית אשכול גדי ירקוני: "אני יכול להגיד שנשמעו פיצוצים, שלפי מידע שהגיע אלינו היו יירוטים שלנו. עכשיו הכול שקט וחוזרים לשגרה. כנראה שזו תגובה של הג'יהאד האסלאמי ואני מקווה שאנחנו חוזרים לשגרה. "אנחנו כבר לא כל כך רגילים לאזעקות לשמחתי. ממידע שקיבלתי מהצבא זו בהחלט פעולה של הג'יהאד האסלאמי".

 

ח"כ חיים ילין, ראש מועצת אשכול לשעבר, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "ירי פצצות המרגמה הבוקר לעבר שטח ישראל הוא ירי לעבר אזרחים במטרה לפגוע. תפקידנו כתושבים, להמשיך את השגרה ותפקיד ממשלת ישראל לספק את הביטחון ולהגיב כך שהמוטיבציה שלהם להמשיך לירות תיפסק לחלוטין. מלחמת צוק איתן הסתיימה כשראשי החמאס ידעו שהפגזנו את הבתים של משפחתם, גם להם יש נקודות תורפה. הם לא ישבשו לנו את שגרת החיים ואת החוסן האזרחי שקיים כאן".

 

 אילוסטרציית תוואי המנהרה
 

אילוסטרציית תוואי המנהרה שצה"ל תקף (דובר צה"ל)

 

 

שר הביטחון לשעבר ח”כ עמיר פרץ אמר: “מטח הירי הבוקר מהווה עליית מדרגה, ואינו דומה לאף אירוע מאז "צוק איתן”. על צה”ל להגיב בחומרה רבה יותר מבעבר. לא משנה אם מדובר בחמאס או בג’יהאד האסלאמי, חמאס הוא בעל הבית ברצועה ועליו לשלם את המחיר”.

 

אמש נשמעה התרעת צבע אדום בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, בעקבות ירי מקלעים מרצועת עזה. נזק נגרם לרכב בשטח ישראל בעקבות הירי וכמה קליעים נחתו בחצרות בתים בשדרות, אולם לא דווח על נפגעים. 

 

מוקדם יותר אתמול, משרד הבריאות הפלסטיני בעזה מסר כי פלסטיני אחד נהרג ונוסף נפצע בינוני בהפגזה מטנק צה"ל לעבר עמדת תצפית של חמאס ממזרח לבית לאהיא, בצפון רצועת עזה. זאת, בתגובה לדיווח של לוחמי גדוד 12 של גולני על שמיעת ירי לעברם. מהזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, נמסר כי ההרוג בן ה-25 היה פעיל בשורותיה.

 

דובר צה"ל דיווח כי לפני האירוע, כוח צה"ל עצר שני פלסטינים שניסו לחצות את גדר המערכת בצפון הרצועה. על השניים, שעל פי החשד התכוונו לבצע פיגוע, נתפסו סכינים, קאטרים וחומר בערה. הובהר כי במהלך המרדף אחריהם נפתחה אש לעבר כוחות צה"ל. עוד נמסר כי אין נפגעים בצד הישראלי. 

 

 הרמטכל לאחר הערכת מצב עם ראש המועצה האזורית חוף אשקלון ואלון דוידי ראש עיריית שדרות
 

הרמטכ"ל לאחר הערכת מצב עם יאיר פרג'ון  ואלון דוידי (יאיר הרוש)