BETA

24.05.2018

16:54

"רגע עצוב בהיסטוריה": טראמפ הודיע לקים – הפגישה מבוטלת

הנשיא האמריקני שלח מכתב למנהיג הצפון קוריאני, והודיע לו כי "נוכח העוינות הגלויה שהבעת לאחרונה", הפסגה שתוכננה ליוני לא תתקיים. "העולם החמיץ הזדמנות לשלום"

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע היום (חמישי) במכתב למנהיג קוריאה הצפונית, קים ז'ונג-און, כי הפסגה שתוכננה להתקיים בסינגפור ב-12 ליוני מבוטלת. לא נמסר תאריך חלופי.

 

"אנו מעריכים את הזמן, הסובלנות ואת המאמצים בנוגע לשיחות על הפסגה שנקבע ל-12 ביוני בסינגפור", כתב טראמפ. "נודע לנו כי קוריאה הצפונית היא זו שביקשה לקיים את הפגישה, אבל עבורנו עובדה זו לא חשובה. ציפיתי מאוד להיות שם עמך".

 

>> עוד כתבות בחדשות עשר:

שלושה פעוטות ננעלו ברכב בעיירה פלסטינית - ומתו

מנהלת הליגה הודיעה: עונת הכדורסל הגיעה לסיומה

18 חודשי מאסר נגזרו על צעיר שתקף פועל סמוך לירושלים

 

 המכתב ששלח טראמפ לקים

 

"לרוע המזל, בהתבסס על הכעס והעוינות הגלויה שהובעה בהצהרותיך האחרונות, אני חש כי אין זה ראוי, בשלב זה, לקיים את הפגישה הזו, שתוכננה במשך זמן רב", אמר. "לכן, המכתב הזו מגיע כדי לעדכן שהפסגה בסינגפור, לטובת שני הצדדים, אך לרוע מזלה של המערכת הגלובלית, לא תתקיים. אתה מדבר על יכולותיך הגרעיניות, אך היכולות שלנו כל כך עצומות שאני מתפלל לאל שלא נצטרך להשתמש בהם".

 

"חשתי כי נבנה דו שיח נהדר בינינו, ובסופו של דבר, הדו שיח הזה זה מה שחשוב", המשיך נשיא ארה"ב. "בבוא היום, אני מצפה מאוד לראותך עד אז, אני רוצה להודות לך על שחרור בני הערובה שנמצאים כעת בבית עם בני משפחותיהם. זו הייתה מחווה נהדרת ואני מעריך זאת מאוד".

 

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית
 

מנהיגי קוריאה הצפונית והדרומית בפסגה ההיסטורית(רויטרס )

 

 

לסיום כתב: "אם תשנה את דעתך בכל הנוגע לפסגה החשובה ביותר, אל תהסס להתקשר אלי או לכתוב לי. העולם, וקוריאה הצפונית במיוחד, הפסידו הזדמנות לשלום בר קיימא ולשגשוג ורווחה. החמצת ההזדמנות היא רגע עצוב בהיסטוריה". מאוחר יותר התייחס לביטול הפסגה גם בטוויטר.

 

 

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר לוועדה בסנאט כי ארה"ב פנתה בימים האחרונים לקוריאה הצפונית כדי לקיים תיאומים לקראת הפסגה הצפויה, אך לא קיבלה מענה. בכיר אמריקני אמר כי למרות הביטול, יש עוד סיכוי לשלום בין שתי המדינות. עוד הוסיף כי הביטול לא מעיד על חולשתו של קים, ואמר כי הוא "הוכיח יכולת כבירה להוביל את מדינתו".

 

בכיר אמריקני אמר לרשת CNN כי האיום האחרון של קוריאה הצפונית למלחמה גרעינית והמתקפה על סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, היו הקש האחרון והביאו לביטול הפסגה ש"לא הייתה יכולה להתקיים תחת הנסיבות הללו".

 

מהאו"ם נמסר בתגובה להודעה על ביטול הפסגה: "אנו מפצירים בצדדים להמשיך לקיים דיאלוג בכדי למצוא דרך לפירוז גרעיני של חצי האי הקוריאני בדרכי שלום".

 

 

כאמור, לאחר התחממות היחסים בין שתי המדינות, התגלו סדקים לקראת הפסגה וקיומה הוטל בספק כבר כמה ימים. כבר הלילה תקפה סגנית שר החוץ הצפון קוריאני את סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ואמרה שפיונגיאנג מוכנה ל"דו קרב גרעיני במקרה שבו הדיאלוג עם ארצות הברית ייכשל". צ'ו סון הוי אמרה לסוכנות הידיעות הרשמית במדינתה כי במקרה שבו ארצות הברית תמשיך בהתנהלות הנוכחית שלה, היא תמליץ למנהיגות הצפון קוריאנית לשקול מחדש את קיום הפסגה בין השליט קים ג'ונג און לנשיא האמריקני דונלד טראמפ. 

 

"ארצות הברית היא האחראית הבלעדית לכך שנקיים דיונים משותפים - או נלחם אחת בשנייה", אמרה סגנית שר החוץ. בהמשך, תקפה את סגן נשיא ארצות הברית בגין דברים שאמר לרשת "פוקס", לפיהם "במקרה שבו קים ג'ונג און לא יגיע להסדר עם ארה"ב, גורלה של קוריאה הצפונית יהיה כמו של לוב". זאת, בהתייחסות לפלישה הצבאית ולהדחת הבזק של השליט לשעבר מועמר קדאפי. 

 

סון הוי אמרה ש"פנס הוא אידיוט פוליטי. חשוב לזכור שתוכנית הגרעין של לוב הייתה בשלבים מוקדמים כאשר היא הגיעה לשולחן המשא ומתן בעוד שאנחנו עוסקים כבר שנים בפיתוח תוכנית הגרעין שלנו. בשביל מישהו שמעורב בענייני ארה"ב, אני מופתעת מההערות הטיפשיות שיצאו מפיו של סגן נשיא ארה"ב". 

 

מוקדם יותר היום השמידה קוריאה הצפונית את אתר ניסויי הגרעין שלה, לעיני עיתונאים זרים. פיצוץ המנהרות, באתר השוכן בין ההרים בצפון המדינה, נעשה לעיני התקשורת, אך אין דרך לאמת את הרס המתקן כולו. פיונגיאנג הודיעה על המהלך לקראת הפגישה המתוכננת בין שליט המדינה, קים ז'ונג און, לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שאמורה הייתה להיערך ב-12 ביוני בסינגפור, אך כאמור בוטלה.

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה-אין בבית הלבן בקיץ 2017
 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם נשיא קוריאה הדרומית מון ג'יאה-אין בבית הלבן בקיץ 2017(רויטרס )

 

 

 

לאחר הדיווחים על ההשמדה בכלי תקשורת זרים, אישרה סוכנות הידיעות הצפון קוריאנית כי המדינה פירקה לחלוטין את האתר "כדי להבטיח את שקיפות מהלך הפסקת הניסויים הגרעיניים". עוד נמסר כי הכניסות למנהרות שבהן אירעו הניסויים נחסמו לחלוטין, וכי לא אירעה דליפה של חומר רדיואקטיבי. "מדובר בצעד חשוב לקראת פירוק עולמי מנשק גרעיני", הוסיפו בסוכנות הידיעות של המדינה המבודדת.

 

ההחלטה של קים לסגירת האתר נתפסה כמחווה לקראת הפגישה ובעקבות הפסגה ההיסטורית שנערכה בחודש שעבר בינו לבין נשיא קוריאה הדרומית, מון ג'יאה אין. עם זאת, דווח כי מי שכונתה "המדינה המבודדת בעולם", לא הזמינה פקחים בין-לאומיים לטקס, שהיו יכולים לאשר באופן וודאי את הריסת המתקנים. בעבר, דווח כי אתרי הגרעין במדינה יצאו מכלל שימוש.

 

לפני שבוע אמרו בקוריאה הצפונית כי הממשל הנוכחי בקוריאה הדרומית הינו בלתי כשיר. יושב ראש הוועדה לאיחוד האי הקוריאני, רי סון גוון, מתח תקף את הפרלמנט הדרום קוריאני, ואמר כי הם משוחחים עם "חלאות אדם", מבלי לציין על מי הוא מדבר.

 

עוד הודיעה כי לא תיקח חלק בשיחות עם ההנהגה הנוכחית, אלא אם כן יפתרו העניינים שגרמו להשעיית השיחות בין שני הצדדים בימים האחרונים, הכוללים בין היתר את קיום התרגיל הצבאי המשותף בין וושינגטון לסיאול.

 

 הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית
 

הנשיא טראמפ מקבל את פניהם של השבויים האמריקניים ששבו מקוריאה הצפונית( רויטרס)

 

 

פיונגיאנג הגבירה את המתיחות בימים האחרונים בינה לבין שכנתה וארה"ב, כאשר ניצלה את התרגיל הצבאי השגרתי המשותף לפתיחת משבר, תקפה אישית את היועץ לביטחון לאומי, ג'ון בולטון, והודיעה שלא תוותר על נשק גרעיני בתמורה להקלות כלכליות.

 

טראמפ התייחס במכתבו לקים לשחרור שלושת האמריקנים שהיו מוחזקים בקוריאה הצפונית ושבו לפני כשבועיים לארצם. השלושה חזרו מהמדינה המבודדת יחד עם שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, שהגיע לביקור בזק בפיונגיאנג.

 

בקבלת הפנים לשבויים אמר טראמפ כי "מדובר בערב מיוחד עבור האנשים הגדולים האלה", והודה למנהיג קוריאה הצפונית קים ג'ונג און על שחרורם. "אני מאמין באמת שקים רוצה להביא את מדינתו לעולם האמיתי", הוסיף, "ההישג שאהיה הכי גאה בו יגיע כשחצי האי הקוריאני יהיה מפורז מנשק גרעיני". בנוגע לשאלה האם הוא מתכוון להגיע לקוריאה הצפונית יום אחד, ענה טראמפ כי "זה יכול לקרות".