21.05.2018

23:22

רעב כבד ורצח: ונצואלה הפכה ל"שלטון גנבים" - שמתחזה לדיקטטורה

בשעה שתינוקות וילדים מתים במדינה, שהייתה העשירה ביותר באמריקה הלטינית, עם רזרבות הנפט הכי גדולות בעולם, לנשיא מדורו, שנבחר לכהונה נוספת, זה לא מפריע • פרשנות

ניקולאס מדורו זכה היום (שני) בבחירות לנשיאות ונצואלה לתקופת כהונה שניה בת שש שנים. כמעט מיד לאחר מכן, מדינות אמריקה הלטינית הסובבות אותו שוקלות לנתק היחסים הדיפלומטיים, בטענות שהבחירות לא הוגנות. הוא זכה לרוב עצום, עם שיעור השתתפות נמוך ביותר – פחות מ-50%, ולפי חלק מההערכות 30%, כולל באזורי הבירה. רבות המדינות בעולם שאינן מכירות בבחירות הללו, ואפשר להגיד במידה רבה מאוד שוונצואלה הפכה להיות דיקטטורה.

 

עם זאת, ונצואלה היא לא בדיוק דיקטטורה יחידנית. היא איננה מאופיינת במשטר של מדורו כשלעצמו, היא בעצם "קלפטוקרטיה" - שלטון של גנבים, שמתחזה לדיקטטורה טוטליטרית, במובן הזה שהיא שולטת במדינה, היא מאפשרת סדר במדינה עם תפיסה סדורה שחודרת לכל מרקם החיים האנושי, אך זה לא קורה בפועל. מה שקורה שם הוא שם רע לכל צורות השלטון.

 

>> כתבות נוספות בחדשות עשר:

הרופאים הפריכו טענות השוטרים: השבר ברגלו של ג'עפר פרח - טרי

ההיריון הנדיר: מור בהיריון עם תאומות - אחת שלה ואחת של זוגתה

מיליונים כבר משתטחים: מהו סוד הקסם של תופעת קברי הצדיקים?

 

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו
 

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו(רויטרס)

 

 

ההערכה של קרן המטבע העולמית זה שהשנה יהיה בוונצואלה שיעור אינפלציה של 23 אלף אחוזים, וזה כשבשאר העולם יש אינפלציה נמוכה מאוד. כמו כן, בוונצואלה יש רעב כבד, דבר שלא נראה באמריקה הלטינית שנים רבות. למעלה ממיליון בני אדם נמלטו מהמדינה בשנים האחרונות וישנם שיעורי פשע גבוהים, עם 29 אלף מקרי רצח בשנה שעברה. זה הפך להיות מקום שקשה מאוד לחיות בו. בשעה שתינוקות וילדים מתים במדינה, שהייתה העשירה ביותר באמריקה הלטינית, עם רזרבות הנפט הכי גדולות בעולם, למדורו זה לא מפריע.

 

נתונים מראים כי 28 ילדים מתים בכל יום במדינה מתת-תזונה. כמעט 80% מהתרופות והחיסונים במדינה נגמרו ומקרי השחפת והפוליו הולכים ומתרבים. אזרחים רבים מנסים לעבור את הגבול לקולומביה השכנה, אבל לאחרונה היא סוגרת בפניהם את הגבול.

 

מה שקרה במדינה זה מעשה ידי אדם, לא אסונות טבע. היה ניסיון ליישם מדיניות קומוניסטית באמצעות הלאמה, שנבעה מכך שהחברה הוונצואלית הייתה נגועה בחוסר שוויון עמוק שהאליטות אפשרו. על הנושא הזה עלה לשלטון הנשיא הקודם, הוגו צ'אבס, שהרס את המדינה באמצעות גל הלאמות, בעיקר של תעשיית הנפט, שפרנסה רבים במדינה. הוא זה שבאמת אחראי למצב במדינה.